طراحی فضای سبز ویلا چیست؟

امروزه با توسعه شهرنشینی، آلودگی و شلوغی‌ها متاسفانه باید گفت فضا‌های سبز بیش از پیش رو به زوال هستند; از این رو از هرگونه استراتژی برای توسعه فضاهای سبز استقبال می‌شود. در بحث طراحی فضای سبز ویلا استراتژی سبز به عنوان یک عنصر اصلی در طراحی ویلا گنجانده شده است. تحقیقات به طور مداوم نشان داده است که دسترسی به پارک‌ها و باغ‌ها و اساسا فضای سبز برای سلامت و رفاه مردم مفید است.

در این مقاله، ما نقش فضای سبز ویلا را از جنبه‌های گوناگون مورد بررسی قرار می‌دهیم. تحقیقات وگزارش‌ها مبنی براین است که یک فضای سبز خصوصی همچون باغ ویلا با رفاه ذهنی بهتر و سلامت ما طبق ارزیابی‌ها مرتبط است مطابق با فرضیه جبران سلامت برای فضای سبز، باغ‌های خصوصی اثر محافظتی بیشتری داشتند.

توجه به بخش فضای سبز ویلا در حوزه طراحی محوطه بسیار مهم و حایز اهمیت است زیرا نقش کلیدی در جذابیت ویلا، قیمت ویلا و…ملک شما دارد فضاهای سبز ویلا باید از عناصر حیاتی ویلا باشند بسیاری از ابتکارات رسمی‌و عمومی‌اهمیت روزافزون فضاهای سبز را قبل از هر چیز نشان داده‌اند.

طراحی فضای سبز ویلای مدرن سازگار با محیط زیست چگونه ممکن است؟

یاد بگیرید که چگونه هنگام محوطه سازی ویلای مدرن خود انتخاب‌های سازگار با محیط زیست داشته باشید. این ایده‌های محوطه سازی سبز ویلای مدرن شامل مواردی است که در منظره خود چه بکارید، چگونه آن را آبیاری کنید و نکاتی برای کاهش مواد شیمیایی، آلودگی و زباله‌های باغچه را شامل می‌شود. در واقع طراحی سبز اصطلاحی است که ارتباط تنگاتنگی با بحث‌های زیست محیطی در حال وقوع در جهان داشته است.

واقعیت این است که این مفهوم شامل ادغام چندین رویکرد آگاه از محیط زیست است که در طراحی ساختارها، اشیاء و خدمات در دنیای مدرن استفاده می‌شود. برخی از مؤلفه‌‌های کلیدی مرتبط با این رویکرد شامل استفاده دقیق از منابع انرژی، حفاظت از مواد و ایجاد محیط‌های سبز در عین حال راحت و ایمن است. هنگامی‌ که به این فکر می‌کنید که چه چیزی در فضای سبز ویلا بکارید گیاهان در بخش “سبز” محوطه سازی سبز نقش مرکزی دارند.

محوطه سبز ویلا، یک نوع زیستگاه شهری گرده افشان‌ها و پرندگان است و منظره‌ای سرزنده از داخل ویلا را ارائه می‌دهد. برای صاحبان ویلا که نگران پایداری و حفظ محیط زیست نیز هستند، فضای سبز ویلا چیزی بیش از یک حیاط زیبا است. چگونه می‌توان با محدود کردن مصرف آب، دور ماندن از آفت‌کش‌ها و علف‌کش‌های شیمیایی و به حداقل رساندن تاثیر بر محیط زیست، حیاط زیبایی ایجاد کرد. در محوطه سازی ویلا در واقع ما مناظری را طراحی می‌کنیم که با عملکرد طبیعت هماهنگ باشد. هنر و علم طراحی و توسعه منظر باید مانند یک ترکیب موسیقی باشد: سمفونی از بینایی، صدا، طعم و لمس. باید حواس را درگیر کند و روح را تغذیه کند.

طراحی فضای سبز ویلای مدرن سازگار با محیط زیست چگونه ممکن است؟
محوطه سبز ویلا، یک نوع زیستگاه شهری گرده افشان‌ها و پرندگان است

نکاتی که باید در چیدمان فضای سبز در نظر داشته باشید

برای طراحی فضای سبز نیازمند رعایت برخی اصول و نکات هستید که بدون در نظر گرفتن آن‌ها، امضای شما در پایان این کار ناقص خواهد بود.

از تمام فضای در اختیار استفاده کرده و هیچ گونه پرتی برجای نگذارید. برخی اوقات در طراحی غیرحرفه‌ای فضای سبز، بخش‌هایی از مساحت مهجور مانده و چیزی در آن‌ها کاشته نشده یا به هر شکلی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. این به نقص محیط باز نمی‌گردد و نقصی در طراحی فضای سبز است که باید حتما مورد توجه قرار بگیرد.

تناسب ابعاد را از یاد نبرید. به هر شکلی که فضای سبز خود را طراحی می‌کنید، باید تناسب ابعاد لازم در اجزای آن وجود داشته باشد. به طور مثال به کار بردن استخری بزرگتر از حد تناسب با این فضا یا ایجاد زمین بازی بزرگتر از چیزی که با مساحت فضای سبز جور دربیاید، زیبایی بصری و هارمونی آن را از خط خارج خواهد کرد.

کاشت گل‌ها به اندازه گیاهان سبز و درختان اهمیت دارند. اگر چه عمر گل کوتاه است، اما شما می‌توانید با کاشت گل‌ها در بخش‌هایی از فضای سبز خود، رنگ و لعاب جذاب‌تری به آن ببخشید. این فرآیند رسیدگی و کاشت دوباره و هزینه‌ها را کمی بالا خواهد برد، اما باعث می‌شود که به هر ترتیب در فضای سبز خود، جلوه‌ای دوست داشتنی‌تر داشته و نشاط بیشتری در آن تامین شود.

شما به سیستم آبیاری به شکلی حرفه‌ای نگاه کنید. حتی اگر این یک فضای سبز ویلایی محدود است، شما باید به سیستم آبیاری آن به شکلی حرفه‌ای نگاه کرده و حتما یک سیستم آبیاری متناسب با فضای خود در نظر گرفته و آن را تعبیه کنید. در غیر این صورت با هدر رفت آب، اتلاف زمان و افت در کیفیت گل و گیاهان روبرو خواهید شد.

نکاتی که باید در چیدمان فضای سبز در نظر داشته باشید
به کاشت گل‌ها به اندازه گیاهان سبز و درختان اهمیت بدهید

دسته بندی طراحی فضای سبز در تهران

۱.فضای سبز ویلا

۲.فضای سبز شهری

۳.فضای سبز باغ

۴.فضای سبز تالار

۵.فضای سبز باغچه

۶.فضای سبز پنت‌هاوس

۷.فضای سبز بالکن

۸.فضای سبز حیاط

۹.فضای سبز پشت‌بام

۱0.فضای سبز جلوی ساختمان

۱۱.فضای سبز در مناطق گرم و خشک

۱۲.فضای سبز در زمین‌های شیب‌دار

 

طراحی فضای سبز ویلا در تهران

برای طراحی فضای سبز ویلا در تهران باید ساختار بنای ساختمان را در نظر گرفته و سپس فضای سبز را در خور و در تناسب با آن پیاده‌سازی کنید. این چیزی است که به شما اجازه می‌دهد تا در عین ایجاد فضای سبز، کاربری مناسب ویلا را نیز در نظر بگیرید. در طراحی فضای سبز ویلا در تهران باید حتما یک مسیر پیاده روی در نظر گرفته و برای رسیدن از درب ویلا به ساختمان اصلی آن، یک یا دو مسیر را در طراحی خود قرار دهید. همین طور به کار بردن نیمکت‌ها در بین بوته‌ها و درختان حیاط ویلا، اهمیت خاص خود را دارد.

طراحی فضای سبز ویلا در تهران
برای طراحی فضای سبز ویلا در تهران باید ساختار بنای ساختمان را در نظر گرفت

به حتم در فضای سبز ویلایی، رفت و آمد بیشتری وجود داشته و تعبیه نیمکت و صندلی میان آن، کاملا کاربردی خواهد بود. بسته به این که ویلای مورد نظر شما در کدام منطقه جغرافیایی قرار داشته باشد، انتخاب نوع بذرها صورت گرفته و به همان تناسب کاشت انجام می‌شود. معمولا در طراحی فضای سبز ویلا، بخشی به گل کاری اختصاص داده شده و بخشی را بوته‌کاری می‌کنند.

با این همه سلیقه و خواست مشتری در چنین فضاهای سبز شخصی، بسیار تاثیرگذار بوده و غالبا نقشه فضای سبز بر حسب آن طراحی می‌شود. البته در نظر داشته باشید که نوع گل و گیاهان به کار رفته در طراحی فضای سبز در تهران و حومه، باید با شرایط جغرافیایی، شکل آبیاری، میزان تابش نور خورشید، دمای هوا، ظرفیت و پتانسیل خاک و غیره سازگاری داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =