طراحی تجاری

از دیگر ساختمان هایی که در سطح شهر مشاهده می کنید، ساختمان های چند طبقه تجاری است که انواع فروشگاه های پوشاک، مواد غذایی، کیف و کفش، زیورآلات و… در این مجتمع ها وجود دارد. در بحث طراحی مجتمع تجاری نیز باید اصولی را رعایت نمود چرا که طراحی این محیط ها بسیار خاص و کاملا متفاوت از ساختمان های مسکونی و اداری است. در این مقاله پیرامون طراحی مجتمع های تجاری و نکاتی که باید رعایت شود، صحبت خواهیم نمود.

راهنمای طراحی تجاری

  • فروشگاه باید در دید باشند

اولین و مهمترین نکته، در دید بودن فروشگاه ها است. هر کدام از مغازه ها باید دید کافی در قسمت رفت و آمد مشتریان داشته باشند تا بتوانند کالاهای خود را در معرض دید قرار دهند. درست در همین قسمت است که باید ویترین نصب شود. البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که ویترین هر فروشگاه متناسب با نوع کارایی که دارد، تنظیم می شود. در واقع هر مغازه باید براساس کسب و کار خود، طراحی داخلی و طراحی ویترین را انجام دهد.

  • طراحی محوطه های میانی، جاذب مشتری هستند

شاید تا به حال برای خود شما پیش آمده باشد که برای خرید به یک مجتمع تجاری رفته اید و محوطه میانی ان به حدی زیبا بوده است که برای دیدن تمامی قسمت های آن، کلیه بخشی های پاساژ را نیز قدم زده اید. آیا می دانید طراحی محوطه میانی چه اندازه می تواند بر روی جذب مشتری تاثیر بگذارد؟ در واقع نقطه کانونی مجتمع های تجاری، طراحی محوطه میانی است. فواره های آب، نورپردازی، استفاده از چراغ های شیک، طرح های هنری و…. از جمله مواردی است که باعث جذابیت این قسمت خواهد شد.

طراحی مجتمع تجاری
  • فضای کافی برای رفت و آمد وجود داشته باشد

از دیگر مواردی که در طراحی تجاری بادی در نظر گرفته شود، فضای مناسب برای رفت و آمد مشتریان است. در هر راهرو، افراد زیادی از کنار هم عبور می کنند در نتیجه باید فضای کافی برای این منظور وجود داشته باشد. از سویی برای تمامی راهروها باید حفاظ ایمن در نظر گرفته شود چرا که در حین حرکت ممکن است در اثر برخورد افراد با هم، کسی پرت شود. حفاظ های شیک و با ارتفاع استاندارد، فراموش نشود.

  • سرویس بهداشتی در محل مناسب تعبیه شود

از جمله ضرورت های دیگر که در مجتمع های تجاری باید لحاظ شود، سرویس بهداشتی است. بهتر است در هر طبقه، یک سرویس بهداشتی کامل در نظر گرفته شود. اما محل قرار گیری هر کدام باید در محلی باشید که به چشم نیاید. در واقع در در قسمت های کور، سرویس طراحی شود. کلیه تجهیزات مورد نیاز من جمله دوش اضطراری نیز باید در سرویس بهداشتی لحاظ شود.

  • طراحی دیوارها و درب ها، بسیار مهم است

در طراحی مجتمع های تجاری، نمای ظاهری ساختمان بسیار مهم است. برای طراحی دیوارها، باید از متریال درجه یک استفاده نمود تا برای سالیان طولانی، ماندگاری داشته باشند. به هر حال این مجتمع ها از صبح تا پاسی از شب، با تردد تعداد زیادی از مشتریان روبرو هستند و لازم است در طول سال، چندین باید به طور کامل تمیز شوند. از طرفی این محیط ها باز هستند و آلاینده های هوا روی دیوارها و فضای داخلی می نشینند. این اتفاق زمینه را برای پوسیدگی فراهم می کند. طراحی دیوارها چه در نمای داخلی و چه در نمای خارجی بسیار مهم است. نمای خارجی، تاثیر چشمگیری بر جلب توجه مشتریان خواهد گذاشت. زمانی که می خواهید واحدهای مجتمع را بفروشید، مشتریان به تمامی جزئیات نمای خارجی و داخلی توجه می کنند. از سویی دیگر تمامی شیشه های در و پنجره باید از استحکام بالا در حد استاندارد برخوردار بوده و از طرفی امنیت مجتمع را تامین کند.  بحث زیبایی در اولویت سوم قرار می گیرد.

فضای سبز تجاری
  • پارکینگ باید در نظر گرفته شود

مهمترین فاکتور مورد نیاز برای مجتمع های تجاری، پارکینگ است. تعداد بسیار زیادی از افراد در این محیط کار می کنند. باید خودروی خود را در یک محیط امن قرار دهند. از طرفی لازم است حتی المقدور برای مشتریان نیز پارکینگ در نظر گرفته شود. برای مجتمع های بسیار بزرگ که روزانه جمعیت زیادی از افراد به آنجا مراجعه می کنند، پارکینگ مشتریان نیز مورد نیاز است.

  • امنیت مجتمع از هر نظر تامین گردد

مهمترین و اساسی ترین فاکتور در طراحی مجتمع های تجاری، امنیت است. در صورتی که کوچکترین نقصی در این قسمت وجود داشته باشد، اتفاقات تلخی همانند آتش سوزی، ریزش بخشی از ساختمان، گازگرفتگی و…. را به دنبال خواهد داشت. به همین دلیل است که اکیدا سفارش می شود در نصب و راه اندازی انواع تاسیسات و طراحی ساختمان، با دقت بالا عمل نموده و از بهترین متریال استفاده نمود. در این ساختمان، یک نقص کوچک می تواند منجر به مرگ جمعیت زیادی شود.

  • از فضای سبز استفاده شود

پیشنهاد می کنیم در طراحی تجاری حتما از گیاهان استفاده شود. برای مثال پوشش خارجی ساختمان، از دیوارکوب های سرسبز با گیاهان طبیعی استفاده شده و یا اینکه در محوطه داخلی، مکان هایی برای قرار گرفتن گیاهان در نظر گرفته شود. این کار جذابیت ساختمان را بیشتر می کند.

  • پله برقی فراموش نشود

در تمامی مجتمع های تجاری به خصوص انواعی که ارتفاع زیادی دارند، باید پله برقی نیز تعبیه شود. در واقع یک مجتمع تجاری باید مجهز به پله معمولی، پله برقی و آسانسور باشد. همچنین پله های اضطراری برای زمان هایی که مشکلی رخ داده و مردم باید سریع تر از ساختمان خراج شوند، لازم است. طراحی هر کدام از این موارد باید براساس فضای موجود و استانداردهای متناسب با آن قسمت انجام شود. پله ها نیز بخش مهمی از امنیت مجتمع را تشکیل می دهند.

مطالب پیشنهادی:ایده‌های خلاقانه برای طراحی دکوراسیون داخلی کافی شاپ

طراحی نمای تجاری
  • طراحی نمای بیرونی بسیار مهم است

عزیزان توجه داشته باشید که طراحی نمای بیرونی از نظر جذب مشتری و ماندگاری بالا، بسیار مهم بوده. زیباترین طرح را با استفاده از مواد و مصالح درجه یک پیاده کنید. همچنین نورپردازی فراموش نشود. طراحی  نوری ساختمان در قسمت بیرونی باعث می شود ساختمان همانند یک نگین در دل تاریکی شب بدرخشد.

آخرین نوشته ها