اجرا دکوراسیون داخلی

زمانی که کار معماری و یا بازسازی ساختمان تمام شد، اکنون باید به سراغ اجرا دکوراسیون داخلی برویم. اینکه فضای داخلی هر ساختمان طراحی زیبایی داشته باشد، قطعا برای ساکنین آن محیطی امن و آرام خواهد بود. این مسئله از نظر علم روانشناسی ثابت شده است که طراحی دکوراسیون داخلی بر روی سطح انرژی بدن و میزان شادابی انسان تاثیر می گذارد. به همین دلیل است که نباید از کنار این موضوع، سرسری عبور کنیم. بهترین و عاقلانه ترین کار این است که طراحی دکوراسیون داخلی خانه و یا محل کار را به تیم مهندسی حرفه ای بسپارید تا نهایتا نتیجه کار، مطلوب واقع شود.

راهنمای اجرا دکوراسیون داخلی

برای اینکه طراحی داخلی محیط خانه یا کار زیبا بوده و از نظر انرژی، آرامش را با خود به همراه داشته باشد، لازم است چند نکته را مد نظر قرار دهید:

1- بین اجزای دکوراسیون باید تناسب وجود داشته باشد

در اولین قدم لازم است مشتری، سبک مورد نظر برای اجرای دکوراسیون داخلی را انتخاب کرده و به مهندسین طراح ارائه کند. البته تیم های مهندسی، در این زمان نمونه کارهای خود را به شما عرضه می کنند تا بتوانید سبک های مختلف را در مرحله اجرا، مشاهده کرده  و بهتر بتوانید انتخاب کنید. البته در انتخاب سبک دکوراسیون داخلی، باید به معماری ساختمان نیز توجه داشت. برای مثال ساختمان هایی که معماری سنتی دارند، باید دکور داخلی نیز با سبک معماری همخوانی داشته باشد تا محیط زیباتر به نظر برسد. در ادامه، به بحث تناسب بین اجزای دکوراسیون توجه شود. دقت داشته باشید که عناصر دکوراسیون باید مکمل همدیگر باشند نه اینکه همگی شبیه به یکدیگر انتخاب شود. اندازه اجزا، هارمونی میان رنگ ها، تناسب بین شکل آن ها و… مهمترین مواردی است که باید رعایت شود.

طراحی داخلی

 

2- تعادل در اجرا دکوراسیون داخلی فراموش نشود

اکنون که عناصر و اجزای دکوراسیون را انتخاب کردید باید به سراغ چیدمان آن ها برویم. چیدمان داخلی باید بر مبنای تعادل انجام گیرد که سه نوع تعادل برای این منظور وجود دارد:

  • تعادل مبتنی بر تقارن

در خانه های قدیمی حتما مشاهده کرده اید که چیدمان در فضای داخل، تقارن دارد به این معنا که برای مثال یک دیوار به کمک خط فرضی، به دو قسمت تقسیم شده و اجزای دو طرف، کاملا شبیه به یکدیگر و در محل مشابه قرار گرفته اند. ‌در این حالت، تعادل مبتنی بر قانون در اجرا دکوراسیون داخلی استفاده شده است.

  •  تعادل مبتنی بر عدم تقارن

‌در این نوع تعادل، هیچ تقارنی در چیدمان وجود ندارد اما اشیای و اجزایی که کنار هم قرار می گیرند، از نظر وزن بصری با هم هماهنگ هستند. برای مثال اینکه شما یک گلدان بسیار کوچک را کنار گلدان بزرگ بگذارید، منظره جالبی به وجود نمی آید اما قرار دادند گلدان ها با اندازه مختلف در کنار هم که براساس اندازه، چیده می شوند، چیدمان خوبی خواهد بود.

  • تعادل شعاعی

نوعی دیگر از تعادل، تعادل شعاعی است که در این حالت باید یک نقطه مرکزی را در نظر گرفت و بقیه عناصر دکوراسیون را در اطراف این نقطه، بچینیم.

 

3- در انتخاب نقطه کانونی، خلاقیت داشته باشید

زمانی که در حال اجرای دکوراسیون داخلی قسمت پذیرایی خانه هستید، باید حتما یک قسمت را به عنوان نقطه کانن در نظر گرفته و طراحی خاصی برای آن داشته باشید. در ابتدا بهتر است نقطه کانونی را تعریف کنیم. فرض کنیم که شما به منزل یکی از دوستان خود دعوت هستید. به محض اینکه وارد سالن می شوید، توجه شما به کدام قسمت جلب می شود؟ همان قسمت، نقطه کانونی پذیرایی است. اکنون برای اجرا دکوراسیون داخلی خانه خود باید به فکر تعیین نقطه کانونی باشید. در اجرای این بخش، خلاقیت به خرج دهید و طراحی خاص و منحصر به فردی را برای آن در نظر بگیرید. البته همانگونه که گفته شد، تیم های مهندسی به شما نمونه کار نشان خواهند داد لذا پیشنهاد می کنیم عجله نکرده و مدل های مختلف را بررسی نمایید.

4-هارمونی رنگ در دکوراسیون داخلی فراموش نشود

زمانی که در مورد رنگ عناصر داخلی صحبت می کنیم شامل رنگ دیوارها، مبلمان، پرده ها، کف پوش ساختمان و… خواهد بود. چند نکته را مد نظر داشته باشید:

  • رنگ بین عناصر در هر قسمت از ساختمان، با هم همخوانی داشته باشند.
  • کل ساختمان نباید یک رنگ یا یک پوشش داشته باشد بلکه برای زیباتر شدن محیط، از ترکیب رنگ های متناسب استفاده کنید.
دکوراسیون داخلی
  •  
  • رنگ عناصر باید با اندازه فضا و میزان برخورداری از روشنایی طبیعی، همخوانی داشته باشد. هر چه اندازه خانه کوچک تر و میزان نور طبیعی در داخل ساختمان کمتر باشد، اهمیت استفاده از رنگ های روشن، بیشتر خواهد شد.
  • عزیزان توجه داشته باشید که وقتی در مورد رنگ ها در طراحی دکوراسیون داخلی صحبت می کنیم، رنگ کفپوش ها را نباید نادیده گرفت. این قسمت نیز باید با سایر عناصر ساختمان هارمونی داشته و از سویی دیگر به مسئله تمیز کردن کفپوش نیز توجه شود.

5- وجود گیاهان در فضای داخلی فراموش نشود

حتما در اجرا دکوراسیون داخلی، از گیاهان متنوع و سازگار با شرایط خانه استفاده شود. این مسئله در خانه های آپارتمانی، بیشتر مهم است چون شما از نعمت خانه های ویلایی و باغچه بی نصیب هستید اما این بدان معنا نیست که به طور کامل از داشتن گیاه محروم شوید. کافی است بخشی از دکوراسیون داخلی را به چیدن گیاهان اختصاص دهید. سپس براساس میزان نور ورودی به ساختمان و دمای محیط، گیاهان مناسب را خریداری کنید. این کار نه تنها زیبایی محیط را بیشتر کرده بلکه وجود گیاهان در هر فضایی، آرامش و شادابی محیط را بیشتر می کند در نتیجه چنین فضایی برای زندگی و کار، ایده آل خواهد بود.

آخرین نوشته ها