طراحی ویلا

در عصر امروز، انسان ها از فضای سرسبز و طبیعت دور شده و در محیط های شهری زندگی می کنند که همه چیز آهنی است. خانه های سربه فلک کشیده، پل های آهنی، اتومبیل ها و… باعث شده است جایی برای دشت و رودخانه نباشد. اما در کشور ما در برخی مناطق به ویژه خطه شمال کشور، همچنان شاهد جنگل های سرسبز هستیم که باعث شده مردم به ساخت و ساز ویلا در این مناطق ترغیب شوند. در نتیجه می توانید هر چند ماه یکبار برای استراحت و آرامش روح و روان، به ویلای خود بروید و از طبیعت آنجا لذت ببرید. البته طراحی ویلا، نقش مهمی در این آرامش دارد چرا که شما قرار است در طول این تعطیلات، در ویلا زندگی کنید و اگر طراحی شیک و ایده آلی داشته باشید، قطعا بیشتر از چنین فضایی در محیط سبز و باطراوت لذت خواهید برد.

راهنمای طراحی ویلا

آیا می دانید برای طراحی ویلا چه نکاتی را باید رعایت نمود تا نهایت یک ساختمان ایده آل داشته باشیم؟

  • از سبک خانه های آن منطقه الگوبرداری نمایید

اولین قدم در ساختن ویلا این است که یک نقشه مناسب برای اسکلت و فضا بندی ویلا تهیه نمایید. پیشنهاد ما این است که به سراغ الگویی بروید که در آن منطقه در خانه ها و ساختمان سازی استفاده می شود. برای مثال در شمال کشور، خانه ها سقف شیروانی داشته و از طرفی به نوعی دوبلکس هستند. الگوبرداری باعث می شود که بافت ساختمانی هر منطقه، یکدست شده و نمای زیباتری داشته باشد.

  • به موقعیت پنجره ها توجه کنید

در ویلا هر اندازه تعداد پنجره ها بیشتر باشد، بهتر است چون شما از هر طرف می توانید منظره سبز بیرون را تماشا کرده و از طرفی میزان نور ورودی به داخل ساختمان بیشتر خواهد بود. لذا در طراحی ویلا حتما مکان های مناسبی برای قرار گرفتن پنجره ها در نظر بگیرید. از سویی دیگر پیشنهاد می کنیم در ویلاهای جنگلی، از پنجره های چوبی استفاده شود با این کار زیبایی ویلا دو چندان خواهد شد.

طراحی فضای استخر

 

  • از رنگ های مناسب استفاده نمایید

انتخاب رنگ، یکی از مهمترین مواردی است که در طراحی ویلا باید به آن توجه نمود. حتی اگر در یک محیط سرسبز و جنگلی باشید اما رنگ های تیره و کسل کننده در فضای ویلا استفاده شده باشد، باز هم زمانی که از گردش برمی گردید، انرژی منفی رنگ های فضای داخلی یا بیرونی را دریافت می کنید. توصیه ما این است که از ترکیب رنگ های شاد و آرام بخش که با سایر اجزای دکوراسیون هارمونی داشته باشد، استفاده نمایید. در ویلا نیز همانند خانه های مسکونی بهتر است برای هر قسمت، از رنگ مناسب استفاده گردد. برای مثال قسمت پذیرایی ویلا باید از رنگ های روشن استفاده شود که روشنایی آن را بیشتر کند.

  • نورپردازی ویلا بسیار مهم است

مسئله دیپر که باید به صورت حرفه ای به ان پرداخته شود، نورپردازی ویلا است. تعداد لامپ های مورد استفاده برای داخل و محوطه بیرونی ویلا، رنگ نورها، محل قرار گیری لامپ ها و… تاثیر بسیار زیادی در میزان روشنایی ویلا در شب و همچنین زیبایی چنین فضایی خواهد داشت. توصیه ما این است که به جای استفاده از نور تک رنگ، انواع رنگ ها را استفاده کنید. قطعا ویلا بسیار تماشایی می شود. البته تنوع رنگ ها نباید به حدی باشد که افراد ساکن در ویلا را دلزده کرده و یا آرامش محیط را کم کند. نورپردازی در محوطه بیرونی ویلا، روی دیوارها، داخل تراس، اطراف پنجره ها و…براساس طرح های جدید و زیبا انجام شود.

  • برای ویلا، انباری در نظر بگیرید

هر ویلایی به یک انباری نیاز دارد تا بتوانید برخی از وسایل را در آن قسمت نگه دارید. به هر حال ویلا همانند منزل خودتان بوده و هر از گاهی ممکن است بخواهید برخی از اشیا، وسایل و یا حتی مواد غذایی را در مکانی نگهداری کنید. در این صورت اگر ویلا انباری داشته باشد، جایی برای نگرانی از این بابت نخواهد بود.

طراحی داخلی ویلا

 

  • طراحی دکوراسیون داخلی را شروع کنید

اکنون باید به سراغ طراحی داخلی ویلا بروید. پیشنهاد ما این است که قبل از شروع، طرح های مدرن را بررسی نمایید. در صورتی که به سراغ تیم مهندسی حرفه ای بروید، کاتالوگی در اختیار شما قرار می دهند که سبک های جدید طراحی آشپزخانه، سالن پذیرایی، اتاق خواب، سرویس بهداشتی و… در ان به نمایش درآمده است. نوع طرحی که انتخاب می کنید علاوه بر زیبایی، تعیین کننده فضا بندی داخلی ویلا خواهد بود. یک طرح می تواند ویلای کوچک شما را بسیار بزرگ جلوه دهد.

  • از اصول طراحی باغ و پارک برای محوطه ویلا استفاده شود

محوطه ویلا در واقع اولین نماینده از زیبایی و جذابیت ویلای شما خواهد بود چون مهمانان یا همراهان شما در بدو ورود، محوطه را ملاحظه خواهند کرد. از سویی دیگر ممکن است روزی بخواهید ویلا را بفروشید. در این زمان زیبایی محوطه می تواند نقش زیادی در رضایت مشتری ایفا کند. به شما پیشنهاد می کنیم از مهندسین باغبانی کمک بگیرید تا بهترین طرح های باغ و پارک را با زیباترین و مناسب ترین گیاهان برای شما پیاده کنند.

  • استفاده از گیاهان در داخل ویلا فراموش نشود

درست است که محوطه بیرونی ویلا فضایی سبز دارد اما بازهم پیشنهاد می کنیم حتما چند گلدان گل داخل ویلا قرار دهید. وجود گیاه در فضای استمان، آرامش و انرژی را بیشتر می کند.

طراحی سان روف ویلا

 

  • از سنگفرش مناسب استفاده شود

نوع سنگفرشی که استفاده می کنید باید متناسب با شرایط آب و هوایی منطقه باشد. برای مثال در شمال کشور، بارندگی زیاد است لذا از کفپوش های سنگی با دوام بالا استفاده شود تا دچار پوسیدگی در مدت زمان کوتاه نگردند. این مسئله حتی در انتخاب متریال برای ساخت دیوارها و سقف نیز بسیار اهمیت دارد.

آخرین نوشته ها