بازسازی پشت بام

پشت بام، مهمترین قسمتی از ساختمان است که تامین کننده امنیت خانه خواهد بود. این قسمت، ساختمان را از محیط بیرون محافظت می کند. حتما برای شما نیز اتفاق افتاده است که در زمان بارندگی، از سقف خانه نشتی آب رخ می دهد به دلیل اینکه متاسفانه از مصالح مناسب برای ساخت و تعمیرات سقف استفاده نشده و دوام خوبی در برابر شرایط محیطی ندارد. در برنامه زمانی مشخص باید بازسازی پشت بام را انجام دهید قبل از اینکه به مرحله خسارت جدی برسد.

راهنمای بازسازی پشت بام

 

1- شرایط ساختمان را در نظر بگیرید

در ابتدا باید بررسی شود که ساختمان شما یک خانه ویلایی است یا مجتمع چند واحدی. تعمیرات پشت بام در این دو حالت با هم تفاوت های دارد. در ساختمان های مسکونی، استحکام پشت بام باید بیشتر باشد چون در این ساختمان، چندین واحد وجود دارد و مقاومت بام، امنیت همه واحدها را تضمین می کند. از سویی دیگر در زمان بازسازی پشت بام مجتمع های مسکونی، باید به فشار وارده بر روی دیوارهای ساختمان نیز توجه کنید.

2- بازسازی پشت بام باید براساس شرایط اقلیمی انجام گیرد

همانگونه که می دانید شرایط اقلیمی، اصلی ترین عامل در ماندگاری پشت بام ساختمان هستند. در واقع عمر پشت بام در مناطق پرباران، خشک و آفتابی و معتدل، فرق دارد. نه تنها در زمان ساخت بنا باید به این موضوع توجه داشت بلکه در زمان بازسازی نیز نباید چنین موردی فراموش شود. برای مثال اگر در منطقه ای زندگی می کنید که بارندگی در طول سال زیاد است، باید از مصالح با کیفیت و اصل و بسیار مقاوم در برابر بارندگی استفاده شود تا دیرتر دچار فرسودگی گردد.

3- تراز بودن پشت بام فراموش نشود

گاها دیده شده است که اگرچه پشت بام ساختمان در ابتدا تراز بوده  اما در زمان بازسازی، این مورد در نظر گرفته نشده و بعد از اولین بارندگی، آب در یک قسمت از پشت بام باقی مانده است.  آب ایستادگی در این قسمت به معنی فراهم شدن فرصت برای نفوذ آب به بافت مصالح و در نتیجه نشت آب به داخل ساختمان خواهد بود. به همین دلیل است که توصیه می کنیم بازسازی پشت بام را به تیم مهندسی حرفه ای بسپارید چون افرادی که مهارت و دانش لازم در این زمینه را ندارند، به قوانین ساخت و ساز پشت بام نیز زیاد مسلط نخواهند بود.

بازسازی بام

4- از مصالح درجه یک استفاده کنید

فراموش نکنید که برای ساخت و بازسازی پشت بام خانه نباید خساست به خرج دهید. بهترین و مقاوم ترین مواد و مصالح را برای این منظور استفاده شود. به هر حال در زمان بارندگی برف و باران، ممکن است بارش تا چند ساعت یا چند روی روی پشت بام باقی بماند. یا در مناطق خشک و آفتابی، تابش شدید نور خورشید باعث پوسیدگی مصالح ساختمان می شود. هر چه مصالح به کار رفته در سقف ساختمان با کیفیت تر و مقاوم تر باشند، دوام آن ها بیشتر بوده و نیاز به تعمیرات پشت بام، کمتر می گردد.

5- برای پشت بام از حصار استفاده کنید

به هر حال برای ارتقا امنیت هر نوع ساختمانی باید دور تا دور پشت بام را حصارهای بلند بگذارید تا از دزد در امان باشید. البته در مورد ساختمان های ویلایی یا مجتمع هایی که ارتفاع کمی دارند، وجود حصار، اهمیت بیشتری دارد چون دزد به راحتی می توان به پشت بام این ساختمان ها برود.

6- طراحی روف گاردن را انجام دهید

می توانید در بازسازی پشت بام ساختمان، به سراغ طراحی روف گاردن بروید. همانگونه که در مقالات دیگر سایت مطرح کردیم، روف گاردن در واقع یک فضای سبزی است که باعث می شود شما در روی بام خانه، از داشتن یک باغچه کوچک لذت ببرید. در دوره حاضر، اغلب خانه ها تبدیل به مجتمع های مسکونی شده و انسان از داشتن باغچه در خانه محروم است. اما روف گاردن کمک می کند در طول روز چند ساعتی را برای استراحت در یک فضای زیبا و سرسبز، سپری کنید.

7- به تجهیزات موجود روی پشت بام دقت کنید

به هر حال روی پشت بام تجهیزاتی مانند مخزن آب آتش نشانی و حتی تانکر آب وجود دارد که در زمان بازسازی باید دقت کنید به این تجهیزات آسیب وارد نشود. البته باز کردن و انتقال این وسایل، سخت است بهتر است دقت کنید که نیازی به این کار نباشد.

8- بازسازی پشت بام باید با موافقت اهالی ساختمان انجام شود

در مجتمع های مسکونی شما حق ندارید به صورت یک طرفه و سرخود، اقدام به بازسازی پشت بام کنید. به هر حال هزینه این کار باید بین اهالی ساختمان تقسیم شود. لذا قبل از هر چیز باید در مجتمع جلسه ای برگزار شده و حتی در انتخاب تیم مهندسی، نظر همه افراد، پرسیده شود. توجه کنید که اگر بدون اطلاع رسانی اقدام به این عمل کنید، در نهایت، مسئولیت تمامی امور با خودتان بوده و اگر مشکلی رخ بدهد، هیچکس عهده دار آن نخواهد شد.

بازسازی منزل

9- پشت بام حتما باید به درستی عایق کاری شود

بعد از اینکه تعمیرات و بازسازی پشت بام تمام شد، اکنون باید سقف آن را عایق کنید. به طور معمول از ایزوگام استفاده می شود اما این مسئله در نهایت وابسته به این است که آیا قرار است از پشت برای برای اهداف دیگر نیز استفاده کنید یا خیر. برای مثال اگر می خواهید روی بام خانه، روف گاردن داشته باشید و یا اینکه فضایی را مهیا کنید که اهالی ساختمان برای دورهمی و شب نشینی از آن استفاده کنند، نوع پوشش متفاوت خواهد بود. در واقع باید روی پشت بام، از سنگ فرش های مقاوم نیز استفاده شود تا قابلیت شست و شو داشته و از طرفی پوسیده نشوند.

آخرین نوشته ها