طراحی آشپزخانه

زمانی که در مورد طراحی داخلی ساختمان صحبت می کنیم، باید برای هر قسمت یک طرح شیک و ایده آل در نظر گرفت چرا که اجزا و عناصر به کار رفته در هر بخش از خانه، متفاوت هستند. در خانه های امروزی که مهمانان در قسمت پذیرایی، بر روی آشپزخانه اشراف دارند لازم است به طراحی آشپزخانه اهمیت دهید چرا که قطعا زیبایی سالن پذیرایی را تحت تاثیر قرار می دهد. در این مقاله قصد داریم به اصول طراحی خانه بپردازیم.

چند نکته مهم در طراحی آشپزخانه

 

1- نورپردازی آشپزخانه باید ایده آل باشد

اینکه آشپزخانه چه اندازه نور طبیعی دریافت کند بسته به معماری ساختمان دارد اما از این به بعد، این شما هستید که براساس طراحی آشپزخانه تعیین می کنید چه اندازه این فضا روشن باشد. به هر حال خانم ها وقت زیادی را در آشپزخانه سپری می کنند و باید این قسمت از خانه دقیقا مطابق با سلیقه آن ها طراحی شده و نور کافی داشته باشد. لذا براساس نقشه ساخت و اجزای دکوراسیون به کار رفته در آشپزخانه، باید بهترین سیستم نورپردازی را برای آن اجرا کرد. البته توصیه می کنیم از تنوع نور رنگ استفاده شود تا جذابیت بیشتری داشته باشد منوط بر اینکه رنگ نورها با رنگ های دیگر در این قسمت همخوانی داشته باشد.

2- به مسئله تهویه دقت شود

تهویه آشپزخانه باید در زمان نقشه کشی ساختمان مورد توجه باشد چرا که هود تنها می تواند بوی غذا را از محیط خانه حذف کند که البته قدرت کافی برای این منظور ندارد. به همین دلیل در طراحی آشپزخانه باید حتما پنجره لحاظ گردد. اما در صورتی که معماران به این موضوع دقت نداشته اند، در زمان طراحی آشپزخانه میتوان تهویه مصنوعی لحاظ نمود.

دکوراسیون آشپزخانه

 

3- از ترکیب رنگ مناسب استفاده شود

توصیه ما این است که محیط آشپزخانه، تک رنگ نباشد اما از طرفی در انتخاب اجزای دکوراسیون آشپزخانه حتما به ترکیب رنگ ها دقت کنید. رنگ های به کار رفته در این قسمت در کنار تنوع و زیبایی، باید هارمونی داشته باشند. رنگ پوشش دیوارها، وسایل آشپزخانه، کابینت ها و… را از همان ابتدا انتخاب کنید.

4- بهترین پوشش را انتخاب نمایید

مسئله بسیار مهم در طراحی آشپزخانه، انتخاب پوشش دیوارها و کف پوش است. عزیزان توجه داشته باشید که آشپزخانه خیلی زود کثیف می شود زیرا در این قسمت آشپزی انجام شده و بخار غذا بر روی دیوارها می نشیند. از سویی دیگر اگر در این قسمت پنجره یا درب تراس وجود داشته باشد، قطعا در طول روز حداقل چند ساعت باز است تا جریان هوا، به خروج بوی آشپزخانه و خشک شدن سینک کمک کند. لذا گرد و غبار و دود هوا بر روی دیوارها می نشیند. خانم ها حداقل دو بار در سال این قسمت را می شویند. بنابراین در انتخاب پوشش دیوارها و کف پوش آشپزخانه، این مسئله را فراموش نکنید. برای مثال آیا می دانید اگر از پارکت برای کف پوش استفاده شود نمی توانید شست و شو انجام دهید چون پارکت ورم می کند؟

5- مثلث کار را فراموش نکنید

در طراحی آشپزخانه باید یک مثلث را در نظر بگیرید که سه راس آن سینک ظرفشویی، اجاق گاز و یخچال باشند. در واقع چیدان وسایل آشپزخانه های بزرگ باید در این مثلث انجام شود. اما اگر آشپزخانه کوچک است می توانید آرایش را از حالت مثلثی به خطی تغییر دهید. به طور کلی در فاصله بین این سه عنصر دقت کنید که خیلی دور یا خیلی نزدیک نباشد. البته اگر طراحی آشپزخانه را به یک تیم مهندسی قوی سپرده اید، اصلا جایی برای نگرانی نخواهد چون اطلاعات کافی در مورد شرایط استاندارد دارند.

جزیره آشپرخانه

 

6- مواد و متریال به کار رفته در آشپزخانه مهم است

بعد از سالن، مهمترین قسمت از خانه که حتما باید از متریال درجه یک برای طراحی داخلی آن استفاده شود، آشپزخانه است. بیشتر امور در آشپزخانه انجام می شود و همانگونه که گفته شد باید در برابر بخار غذا، ذرات چربی و حتی شست و شو مقاوم باشند. لذا به هیچ عنوان خساست به خرج دهید در غیر این صورت تنها بعد از چند سال شاهد خرابی هایی خواهید بود که مجبور هستید بازسازی دکوراسیون آشپزخانه را انجام دهید.

7- از گل و گیاه استفاده کنید

در خانه های آپارتمانی امروزی که نعمت داشتن یک حیاط با باغچه زیبا از انسان گرفته شده است، داشتن چند گلدان گل زیبا روحیه خانه را با نشاط می کند. پیشنهاد می کنیم در داخل آشپزخانه نیز گیاه بگذارید. با توجه به اینکه خانم ها ساعت ها در این قسمت مشغول کار آشپزی هستند، وجود گل و گیاه باعث بالا رفتن انرژی و سرحالی آن ها می شود. اما درا نتخاب گیاهان به یک نکته که باید حتما توجه کنید، مقاومت آن ها است. با توجه به اینکه در این قسمت بخار مواد غذایی و شوینده ها وجود دارد، حتما گیاهان سازگار و مقاوم انتخاب شود که ماندگاری طولانی داشته و آشپزخانه را زیبا کند.

8- طراحی سقف آشپزخانه هم بسیار مهم است

عزیزان یک طراحی بسیار زیبا و شیک با نورپردازی جذاب برای سقف آشپزخانه در نظر بگیرید. در ابتدای مقاله ذکر کردیم که زیبایی این قسمت بر روی نمای سالن پذیرایی تاثیر می گذارد. البته بعضا ترجیح می دهند طراحی سقف آشپزخانه، در امتداد سقف قسمت پذیرایی باشد. این کار نیز عالی است چون باعث می شود محیط خانه بزرگتر به نظر برسد.

طراحی داخلی

 

9- اندازه عناصر دکوراسیون آشپزخانه باید استاندارد باشد

تمامی اجزایی که برای طراحی آشپزخانه انتخاب می شود باید متناسب با اندازه آن باشد. اگر فضای این قسمت کوچک است، نباید اندازه اجزایی همانند کابینت ها و حتی دکوری که روی دیوارها قرار می گیرد بزرگ باشد چون این قسمت را کوچک تر می کند. به طور کلی طراحی باید به گونه ای باشد که حتی اگر محیط کوچک است، در نگاه دیگران، بزرگ به نظر برسد.

آخرین نوشته ها