بازسازی ویلا

هر ساختمانی عمر مفید خود خود را دارد که بسته به مواد و مصالح به کار رفته در آن، اقلیم منطقه، اهمیت به بازسازی ساختمان در صورت بروز خرابی و… طول عمر ساختمان ها متفاوت خواهد بود. امروزه اغلب مردم تمایل دارند یک ویلا در منطقه ای خوش آب و هوا داشته باشند تا هر از گاهی از زندگی شهری به یک منطقه سرسبز و آرام پناه ببرند. اما باید به این موضوع توجه کنید که ویلاها نیز همانند سایر ساختمان ها نیاز به رسیدگی داشته و بازسازی ویلا کمک خواهد کرد از این بنا برای سالیان طولانی استفاده نمایید. برای این منظور لازم است چند نکته را مد نظر داشته باشید که در ادامه مقاله پیرامون آن صحبت خواهیم کرد.

راهنمای بازسازی ویلا

برای بازسازی ویلا همانند بازسازی هر نوع ساختمان دیگری باید طبق یک برنامه عمل کنید. در این صورت می دانید دقیقا چگونه باید پیش بروید:

1- بازسازی نمای بیرونی ویلا را انجام دهید

نمای بیرونی ویلا به دلیل اینکه تحت تاثیر شرایط اقلیمی شامل بارندگی، وزش باد و آفتاب قرار دارد لذا خیلی زود فرسوده می شود. البته اگر در زمان ساخت و ساز، از مصالح درجه یک و سنگ نمای بسیار عالی استفاده شده باشد، سرعت این فرسودگی کمتر خواهد شد. اما به هر حال اگر مشاهده می کنید که هر قسمت از نمای بیرونی ویلا شامل پوشش دیوارها، درب های ساختمانی، فضای سبز، سنگفرش محوطه بیرونی و… دچار نقص و خرابی شده اند لازم است بازسازی را برای ترمیم آن ها انجام دهید. در بازسازی نیز از مصالح باکیفیت استفاده نمایید. فراموش نکنید که هزینه بازسازی به مراتب مقرون به صرفه تر از این خواهد بود که در اثر سهل انگاری، خرابی بیشتر شده و مجبور شوید کلا نمای بیرونی تخریب و مجددا ساخت و ساز انجام دهید.

2- تغییرات ساختمان را انجام دهید

در این مرحله باید هر گونه تغییراتی که می خواهید در نقشه ساختمان انجام دهید را اعمال نمایید. برای مثال شاید بخواهید سالن را بزرگ تر کرده و یا اینکه موقعیت پنجره ها را عوض نمایید. به طور کلی هر گونه معماری و ساخت و سازی که قرار است انجام شود را، عملی کنید. این عمل باید در ابتدا انجام گرفته و سپس به سراغ بازسازی دکوراسیون داخلی بروید.

طراحی ویلا

 

3- به سراغ دکوراسیون داخلی بروید

اکنون باید بازسازی داخلی ویلا را شروع نمایید. توصیه ما این است که بازسازی از بیرون ویلا شروع شده و سپس به داخل بروید به خصوص اگر در فصلی اقدام به این کار می کنید که هوا سرد بوده و هر لحظه ممکن است بارندگی رخ بدهد. پوشش دیوارها و کف ساختمان، پنجره ها  و درب ها، کابینت ها و کمدهای به کار رفته در ساختمان، باید بازسازی شوند. در زمان بازسازی می توانید عایق کاری را نیز انجام دهید. برای مثال اگر پنجره ها معمولی است، می توانید آن ها را با پنجره های دو جداره جایگزین نمایید. در بازسازی دکوراسیون داخلی، از پوشش های مناسب برای دیوارها و کف پوش استفاده کنید به گونه ای که هم رنگ ایده آلی داشته و هم از بهترین جنس باشند تا دوام بیشتری داشته باشند.

4- تاسیسات ساختمانی را بررسی کنید

در بازسازی ویلا حتما باید وضعیت تاسیسات داخلی شامل سیستم های گرمایشی، سرمایشی، لوله کشی ها ساختمان و… بررسی گردد. هر گونه خرابی، فرسودگی و وجود عیب در این قسمت ها باید رفع گردد. برای مثال در صورتی که لوله ها پوسیده هستند، حتما آن ها را عوض کنید چون ممکن است بعد از اتمام کار، یک نشستی منجر به خسارت زیادی در ساختمان شده و در نتیجه تمام تلاش ها و هزینه ها را هدر دهد.

5- بازسازی استخر فراموش نشود

معمولا ویلاها در محوطه خود و یا در قسمت زیر زمین ساختمان دارای استخر هستند. این قسمت نیز با دقت بررسی شود. تمام اتصالات، لوله کشی ها، مصالح به کار رفته در آن و… به دقت وارسی گردد. اگر مشکلی در این قسمت وجود داشته باشد هم پرتی آب رخ داده و هم آب به پی ساختمان نفوذ می کند.

6- بازسازی سقف ساختمان را انجام دهید

ویلاها معمولا در مناطق خوش آب و هوا که بارندگی زیادی دارند احداث می شوند. لذا حتما در زمان بازسازی ویلا، سقف را نیز بررسی کنید و اگر نیاز داشت، تعمیرات لازم را انجام دهید. کافی است کمی خرابی در این قسمت وجود داشته باشد تا شاهد نشتی آب در ساختمان باشید. از طرفی پیشنهاد می کنیم از طرح های جذاب برای زیباتر شدن نمای بیرونی ویلا برای بازسازی سقف استفاده کنید. در مناطقی که باران خیز هستند، سقف زودتر فرسوده می شود لذا در بازه های زمانی کوتاه تری باید ترمیم و بازسازی صورت گیرد.

طراحی فضای سبز ویلا

 

7- سیستم امنیتی ویلا را نیز بازسازی کنید

وقتی در مورد بازسازی ویلا صحبت می کنیم به این معنا نیست که فقط باید به سرا بدنه ساختمان بروید بلکه کلیه سیستم های امنیتی شامل سیستم های اطفا حریق، دوربین و… نیز ممکن است نیاز به تعمیرات داشته باشند. لذا از متخصصین در این زمینه بخواهید سیستم های امنیتی را بررسی کرده و در صورتی که عیبی در این قسمت ها وجود داشت، اقدامات لازم را انجام دهند.

8- فضای سبز را نیز بازسازی کنید

بخشی از بازسازی ویلا، به ترمیم فضای سبز اختصاص دارد. در واقع زیبایی ویلا عمدتا تحت تاثیر فضای سبز آن قرار دارد. گیاهان موجودات زنده ای هستند که در طول زمان و تحت تاثیر شرایط محیطی، به تدریج پیر شده و طراوت خود را از دست می دهند. لذا در زمان بازسازی ویلا، حتما فضای سبز را از طریق هرس کردن، جایگزینی گیاهان با گیاهان تازه و…  ترمیم نمایید. پیشنهاد می کنیم در نمای داخلی دکوراسیون، قسمتی را برای قرار گرفتن گیاهان اختصاص دهید تا زیبایی محیط دو چندان شود.

آخرین نوشته ها