بازسازی داخلی واحد مسکونی

در صورتی که در سطح شهر قدم بزنید، ساختمان هایی را می بینید که بعضا قدیمی و بعضا جدید هستند. طراحی نمای بیرونی، تمیز بودن نما و حتی نوع طراحی دکوراسیون داخلی سالم بودن آن ها تعیین کننده سن ساختمان خواهد بود. وقتی قسمتی از بنا عیب پیدا می کند به این معنا نیست که باید آن را کاملا خراب کرده و مجددا ساخت و ساز را انجام دهیم بلکه با کمی بازسازی می توان تا سالیان طولانی در آن ساختمان زندگی و کار کرد. اما بازسازی هر نوع ساختمان بسته به کارایی آن تفاوت خواهد داشت. در این مقاله چند نکته مهم در مورد بازسازی داخلی واحد مسکونی را ذکر خواهیم کرد.

نکات مهم برای بازسازی داخلی واحد های مسکونی

 

1- بازسازی را از تعمیرات شروع کنید

در ابتدا باید داخل ساختمان را با دقت بررسی نمایید. هر جایی که نیاز به تعمیرات و ساخت و ساز دارد، با دقت بررسی و تعمیر گردد. برای مثال شاید می خواهید سالن را کوچکتر کرده و یک اتاق خواب به خانه اضافه کنید. یا اینکه در تاسیسات داخلی مانند لوله کشی، سیم کشی و… مشکلی رخ داده است. در این صورت باید با کمک تیم مهندسی، تعمیرات انجام گیرد. البته در خانه های آپارتمانی باید به دو مسئله توجه داشت. از یک سو تعمیرات نباید به گونه ای باشد که باعث اذیت همسایه ها و کثیف شدن ساختمان گردد و از سویی دیگر در صورتی که قرار است دیواری جابجا گردد، به وضعیت واحدهای کناری توجه شود. همچنین تعمیرات را حتی المقدور در فصول گرم سال انجام دهید چون در این زمان مصالح ساختمانی سریع تر خشک شده و امر بازسازی داخلی بهتر پیش می رود.

2- از مواد و مصالح عالی استفاده نمایید

این مطلب را به خاطر بسپارید که هر اندازه برای بازسازی داخلی هزینه کرده و از متریال درجه یک استفاده کنید، ماندگاری آن بیشتر شده و بازسازی های بعدی به سالیان طولانی بعد موکول می شود. بنابراین در این امر خساست به خرج ندهید. اجازه دهید مهندسین که مسئول این کار هستند، دقیقا طبق برنامه عمل نموده و همان مصالح مورد نظر را تهیه کنند. در بازسازی داخلی واحد های مسکونی، اهمیت استفاده از مصالح عالی، بیشتر خواهد شد چون باید به فکر نشت نکردن آب، ضخیم بودن دیوارها و… نیز بود.

طراحی داخلی

 

3- پوشش دیوارها مناسب باشد

ممکن است تصمیم داشته باشید پوشش دیوارها عوض شود. اولا دقت کنید که نوع پوشش مورد استفاده با طراحی نهایی دکوراسیون داخلی هماهنگی داشته باشد. دوما پیشنهاد می کنیم برای کل ساختمان، تنها از یک پوشش استفاده نکنید در این صورت خانه نمای قشنگی نخواهد داشت. برای مثال در قسمت پذیرایی می توانید دیواری که نقطه کانونی خانه است را سنگ کوب کرده و بقیه قسمت ها، کاغذ دیواری یا رنگ باشد. همچنین این پوشش باید جنس عالی داشته باشند تا دوام زیادی داشته و دیرتر خراب شوند.

4- کفپوش ساختمان نیز بسیار مهم است

شاید پوشش کف ساختمان نیز خراب شده و نیاز به بازسازی دارد. در این نوع کفپوش که استفاده می کنید باید از جنس درجه یک بوده و قابلیت شست و شو داشته باشد چون به هر حال شاید هر از گاهی بخواهید کف ساختمان را تی بکشید. از سویی دیگر نوع پوشش باید با رنگ و طرحی که در دکوراسیون داخلی به کار رفته است همخوانی داشته باشد. در بازسازی داخلی واحد های مسکونی که نور طبیعی در محیط داخلی کم است، رنگ های داخلی ساختمان باید روشن باشد تا داخل خانه روشن تر به نظر برسد. بنابراین توصیه می کنیم از کفپوش تیره و یا پوشش دیواری تیره استفاده نکنید در این صورت محیط خانه نیز کوچکتر به نظر خواهد رسید.

5- طراحی و بازسازی دکوراسیون داخلی واحد مسکونی متناسب با فضای داخلی باشد

ممکن است بازسازی ساختمان تنها با هدف تغییر در طراحی داخلی ساختمان انجام شود. در این صورت چند مطلب را به خاطر بسپارید:

  • متناسب با اندازه ساختمان، طراحی ایده آل را پایه ریزی کنید. به این معنا که اگر خانه کوچک است، محیط داخلی نباید زیاد شلوغ باشد چون باعث می شود فضا کوچکتر به نظر برسد.
  • سبک طراحی نیز بسیار اهمیت دارد. آیا شما علاقمند به طرح های سنتی و کلاسیک هستید یا اینکه می خواهید کل ساختمان مدرن باشد.
  • عناصر به کار رفته در دکوراسیون در کدام قسمت از ساختمان قرار می گیرند.
  • آیا این واحد مسکونی از نور طبیعی بهره مند می شود یا خیر؟
  • و…
بازسازی داخلی

پیشنهاد می کنیم قبل از اجرا، چند نمونه کار مشاهده کنید تا بهتر بتوانید در این مورد تصمیم گیری نمایید. شرکت هایی که در امر بازسازی ساختمان فعالیت می کنند، در این زمان کاتالوگ هایی را در اختیار شما عزیزان قرار خواهند داد.

6- نورپردازی ساختمان فراموش نشود

در بحث بازسازی ساختمان حتما باید نورپردازی نیز به روز شود. اگر دکور داخلی به طور کامل عوض شده است یا اینکه عناصر موجود در دکوراسیون تغییر کرده اند، باید نورپردازی نیز تغییر کند تا در شب، محیط خانه به خوبی روشن باشد و البته چشم را اذیت نکند. پیشنهاد می کنیم از ترکیب رنگ ها برای این منظور استفاده نمایید.

7- امنیت ساختمان ارتقا پیدا کند

ساختمان های قدیمی از نظر امنیتی ضعیف هستند برای مثال سیستم اعلام و اطفا حریق، دوربین و… که در ساختمان های امروزی وجود دارد، در بناهای قدیمی به ندرت دیده می شود لذا در زمان بازسازی ساختمان حتما توجه کنید که این موارد لحاظ گردد. البته در مورد بازسازی واحد های مسکونی، امنیت کل مجتمع باید تامین گردد ولی به هر حال شما می توانید واحد خود با استفاده از روش هایی تا حد قابل قبول، تامین کنید. این مسئله را فراموش نکنید که خطر همواره در کمین انسان بوده و هر لحظه در اثر یک بی احتیاطی ممکن است اتفاقی رخ بدهد.

آخرین نوشته ها