آشنایی با اصول طراحی باغ ویلا

طراحی باغ ویلا به شما کمک خواهد کرد تا علاوه بر داشتن یک ویلای منحصربه‌فرد برای زندگی باغی سرسبز و دل‌انگیز در کنار سازه اصلی ویلا داشته باشید. لازم به ذکر است که برای طراحی باغ ویلا تنها از درختان و گل‌های تزیینی استفاده نمی‌شود بلکه المان‌های مختلف نیز در طراحی این فضا کاربرد دارند.

در حال حاضر ویلاهایی طراحی می‌شوند که به دلیل وسعت بیش از اندازه فضای سبزشان شباهت بسیار زیادی به پارک‌های کوچک دارند. این ویلاها به عنوان باغ ویلا شناخته می‌شوند. در طراحی باغ ویلا فضای سبز گسترده همراه با امکانات خاص در محوطه ویلا اجرا می‌شوند. این امکانات و فضای سبز تنها در باغ ویلاها طراحی و اجرا می‌شوند. در برخی از ویلاها محوطه کوچکی وجود دارد که به قدری کوچک می‌باشد که تنها امکان ساخت استخر نقلی و باغچه کوچک در آن برای شما وجود دارد.

در طراحی باغ ویلاها اما فضای سبز بسیار وسیع و گسترده است. با طراحی این فضا می‌توان نشاط و شادابی فوق‌العاده‌ای در ساکنان آن ایجاد کرد. در صورتی که عاشق طبیعت هستید و دوست دارید در این سبک از ویلاها زندگی کنید ما را تا پایان همراهی نمایید تا با اصول طراحی باغ ویلا آشنا شوید.

اجرای فضای سبز در باغ ویلا

عنصر کلیدی در طراحی فضای سبز می‌باشد. کاشت درختان متناسب با اقلیم منطقه‌ای باغ ویلا بسیار بدیهی به نظر می‌رسد اما باید در نظر داشت که مهمترین عناصر در باغ‌ویلا گل‌های رنگارنگ، فلاورباکس، گیاهان رونده و پیچک‌هایی هستند که روی دیواره ویلا و مابین فنس ها می‌خزند. از دیگر عناصر موجود در دسته‌بندی فضای سبز می‌توان به چمن‌کاری و کاشت بوته‌های کوچک در بخش‌های مختلف ویلا اشاره کرد. همواره توصیه می‌شود طراحی باغ ویلا خود را به تیمی متبحر و باتجربه بسپارید. در این صورت خیال شما از لحاظ سازگاری پوشش گیاهی با اقلیم منطقه راحت خواهد بود.

اجرای فضای سبز در باغ ویلا
کاشت درختان متناسب با اقلیم منطقه‌ای باغ ویلا

طراحی کفپوش باغ ویلا

در تعدادی از باغ ویلاها معماران کفپوشی از فضای سبز و چمن‌کاری شده در محوطه طراحی می‌کنند. اما برخی از طراحان نیز ممکن است به منظور طراحی کفپوش ویلا ایده‌های جالبی در سر داشته باشند. کفپوش باغ ویلا بهتر است از جنس سنگ‌های طبیعی، چمن، چوب یا سنگ‌ریزه باشد. در این صورت است که می‌توان در فضای باغ‌ویلا حال و هوای زنده‌ای ایجاد کرد.

اهمیت اجرای آبنما در طراحی باغ ویلا

در طراحی باغ ویلا عنصر آب کاربرد بسیار زیادی دارد. صدای دلنشین این عنصر در آبنمای سنگی طراحی شده به سبک صخره‌های طبیعی گوش افراد را نوازش خواهد داد و برای ساکنین باغ‌ویلا آرامش را به ارمغان خواهد آورد. مشاهده جریان آب در آبنمایی که در حال جوش و خروش می‌باشد در وجود افراد حس و حال پویا و زندگی را ایجاد خواهد کرد. به این دلیل است که ساخت آبنما در طراحی باغ‌ویلا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

انواع آبنما شیشه‌ای، سنگی و چوبی در باغ ویلاها قابل طراحی هستند. این نکته را به خاطر داشته باشید که سبک طراحی آبنما تا حد زیادی به سبک طراحی بستگی دارد. اگر سبک طراحی شما روستیک باشد آبنمای سنگی با سنگ‌های تراش نخورده و طبیعی بهترین گزینه برای شما خواهد بود. این آبنما نماد آبشارهای صخره‌ای در دل کوهستان می‌باشد. اما اگر سبک طراحی باغ ویلا شما مدرن باشد آبنمای شیشه‌ای گزینه ایده آل خواهد بود. طراحی این سبک آبنما فضای بیرونی باغ ویلا شما را کاملا شیک و باکلاس می‌سازد.

اهمیت نورپردازی در طراحی باغ ویلا

از مهمترین اصولی که در طراحی باغ ویلا باید در نظر گرفته شود نورپردازی آن می‌باشد. محوطه باغ ویلا در حقیقت محوطه‌ای سرشار از شادابی، طراوت و نشاط است. این محوطه باید حس و حال زندگی و پویایی را به خوبی منتقل سازد. در حقیقت با مشاهده محوطه باغ ویلا باید این مفهوم را درک نمایید که زندگی همواره در جریان است. از این رو نورپردازی صحیح باغ ویلا از اهمیت ویژه ا برخوردار است. نورپردازی صحیح باغ ویلا باعث می‌شود تا شب جلوه‌ای رویایی و چشم‌نواز بیابد.

اهمیت نورپردازی در طراحی باغ ویلا
نورپردازی صحیح باغ‌ویلا از اهمیت ویژه ا برخوردار است

ساخت استخر در طراحی باغ ویلا

از دیگر عناصر مهم در طراحی باغ ویلا می‌توان به ساخت استخر اشاره کرد. این عنصر به عنوان یکی از مهمترین عناصر تفریحی در باغ ویلا شناخته می‌شود که با طراحی آن می‌توان به باغ ویلایی زیبا و منحصربه‌فرد دست یافت. در گرمای تابستان آب تنی در آب خنک آن شعله‌های حرارت را در وجود شما خاموش خواهد کرد و روح شما را تازه خواهد ساخت. در طراحی استخر برای باغ ویلا باید همواره بخشی با عمق کم را برای کودکان در نظر گرفت. در این صورت است که کودکان می‌توانند با ایمنی کامل در استخر باغ ویلا خود به آب‌تنی بپردازند.

طراحی سایبان و آلاچیق در باغ ویلا

در طراحی باید طراحی آلاچیق و سایبان را نیز در نظر گرفت. در روزهای گرم تابستان و روزهای بارانی و سرد زمستان آلاچیق و سایبان می‌توانند سرپناه شما باشند. به سلیقه خود می‌توان فضای داخل آلاچیق و سایبان را به سلیقه خود چیدمان کرد. به منظور صمیمانه ساختن فضای آلاچیق می‌توان میز و صندلی در فضای باز، کاناپه، تشکچی و تختی برای استراحت و آفتاب گرفتن در نظر داشت.

آلاچیق یا سایبان خود را بهتر است در کنار استخر طراحی نمایید تا از خنکای آب استخر نهایت لذت را ببرید. در حوالی آلاچیق نیز توصیه می‌شود فضای سبز ایجاد کنید تا حس و حال ناب به افراد حاضر در آلاچیق انتقال یابد. در فصل بهار می‌توان خود را به فنجانی قهوه در عصری بهاری مهمان کرد.

طراحی سایبان و آلاچیق در باغ ویلا
طراحی آلاچیق و سایبان در باغ‌ویلا

اجرای آبگیر در طراحی

در طراحی باغ‌ویلای خود باید یک آبگیر را نیز در نظر بگیرید. با قدم گذاشتن در جنگل‌های انبوه و سرسبز شمالی بدون شک در مسیر خود چندین آبگیر را مشاهده خواهید کرد. آبگیر به طور کلی نماد بکر بودن طبیعت سحرآمیز شمال می‌باشد. آبگیرها به طور معمول پر از قورباغه و ماهی‌های رودخانه‌ای هستند. ماهی‌ها و قورباغه‌ها معمولا به سمت آبگیر روانه می‌شوند. معماران در طراحی اقدام به طراحی آبگیر توسط سنگ‌های طبیعی می‌کنند. همچنین در کنار آبگیر فضای سبز ایجاد می‌کنند تا بتوان لحظاتی از روز را در آرامش کنار آبگیر سپری کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 6 =