طراحی فضای سبز

فضای سبز در سطح شهر و در خانه ها همیشه باعث می شود شرایط محیط زندگی و شهر، به طبیعت نزدیک تر شود. این مسئله در زندگی امروزی بشر که خانه ها تبدیل به آپارتمان شده اند، اهمیت بیشتری دارد. از سویی دیگر برخی از افراد به خارج از شهر و در محل های خوش آب و هوا رفته و یک ویلا برای خود می سازند تا هر از گاهی از محیط شهری خارج شده و به زندگی آرام در ویلا پناه ببرند. در این زمان، داشتن ویلا با فضای سبز ایده آل، یک منظر تماشایی را برای شما عزیزان خواهد ساخت. اما برای طراحی فضای سبز نیز باید اصولی را رعایت نمود تا بتوانید به منظره دلخواه خود برسید.

چند اصل مهم در طراحی فضای سبز

کاشت گل و گیاه در حیاط خانه و ویلا اگر چه برای همه افراد امکان پذیر بوده و نیاز به تخصصی چندان ندارد اما این تنها ظاهر ماجرا است. آیا می دانید متناسب با منطقه و خاک دقیقا چه گیاهانی باید استفاده نمود؟ آیا می دانید چگونه می توان طراحی زیبایی در فضای سبز ایجاد کرد؟ به طور کلی برای طراحی فضای سبز، چند اصل را مد نظر قرار داد:

1- بین عناصر باید وحدت وجود داشته باشد

اولین و مهمترین اصل در طراحی فضای سبز، رعایت وحدت میان عناصر به کار رفته در محیط است.  در ابتدا به این موضوع دقت داشته باشید که سبک به کار رفته در طراحی فضای سبز بیاد با معماری خانه و ویلا همخوانی داشته باشد. از سویی دیگر باید تکرار در گیاهان و وسایل تزئینی به کار برود تا وحدت، به دست بیاید. اکنون باید یک طرح ایده آل پایه ریزی شود تا تا این عناصر با ترکیب و ترکیب مناسب در کنار هم قرار گیرند.

2- تعادل را فراموش نکنید

منظور از تعادل، نحوه چیدمان عناصر در فضای سبز است. به طور کلی دو نوع تعادل متقارن و نامتقارن وجود دارد. شاید تا به حال فضای های سبزی را مشاهده کره باشد که دقیقا یک خط مرکزی در وسط محیط بوده و تمامی عناصر در هر طرف، در سمت دیگر نیز به کار رفته است. به این حالت، تعادل متقارن گفته می شود. اما در تعادل نامتقارن، در عین حال که عناصر و نحوه ترکیب آن ها دارای تعادل است اما تقارن و فضای یکسان را مشاهده نخواهید کرد.

طراحی حیاط

 

3- باید بین عناصر، هارمونی وجود داشته باشد

باید عناصر به گونه ای انتخاب شود که هارمونی و یکپارچگی میان آن ها به خوبی دیده شود. در نتیجه حتی اگر عناصر متضاد کنار هم قرار گیرند، چون هارمونی دارند، منظره تماشایی ایجاد خواهد شد. برای مثال بخشی از فضای سبز باید به گل ها، بخشی به درختان، بخشی به گیاهان بوته ای، قسمتی به آبنما و… اختصاص پیدا کند اما باید بدانید این عناصر چگونه در کنار هم قرار گیرند تا محیط، یکپارچه باشد.

4- چه رنگ هایی در فضای سبز استفاده شود

اکنون به سراغ رنگ های به کار رفته در فضای سبز برویم. رنگ ها، نقش بسیار مهمی در میزان انرژی محیط و بزرگ به نظر رسیدن فضا ایفا می کنند. در فضای سبز به دلیل اینکه حجم زیادی از گیاهان وجود دارد، رنگ سبز به وفور دیده می شود و در نتیجه محیط، به صورت یکدست سبز خواهد بود. اما شما می توانید با چند رنگ متضاد مثل آبی، قهوه ای، نارنجی و… در عناصر دیگر همانند آلاچیق، آبنما و… جذابیت محیط را بیشتر کرده و باعث شود فضای سبز از حالت یکدست و یک رنگ بودن، خارج شود.

5- اصل گذر، بسیار مهم است

تصور کنیم که شما یک طراحی برای فضای سبز خانه ایجاد می کنید اما برای مدت ها، به هیچ عنوان تغییری در این محیط ایجاد نمی کنید. بالاخره گیاهان، موجودات زنده بوده و رشد می کنند. از سویی دیگر شرایط محیطی همانند سرما و گرما روی آن ها تاثیر گذاشته و بخشی از گیاهان از بین می رود. در این زمان است که اهمیت اصل گذر، مشخص می شود. شما باید تغییرات پیوسته و تدریجی در فضای سبز ایجاد کنید. تا هم گیاهان بهتر رشد کرده و هم شکل و اندازه مناسبی داشته باشند. در این صورت زیبایی نما و محوطه بیرونی بیشتر خواهد شد.

6- به اندازه محیط دقت کنید

قبل از اینکه بخواهید برای طراحی محوطه ویلا یا خانه، گیاه و وسایل دیگر همانند آلاچیق، حوضچه و… خریداری کنید، حتما اندازه فضا را مد نظر قرار دهید. در محیط های کوچک نباید از گیاهان زیاد و بسیار بزرگ استفاده کرد. از سویی دیگر محیط های کوچک را نباید زیاد شلوغ کنید. شا قرار است از فضای سبز لذت ببرید و شلوغی بیش از اندازه باعث می شود حس شادابی آن کم شود.

فضای سبز خانه

 

7- یک طرح مناسب پیاده کنید

اکنون باید به سراغ تهیه نقشه فضای سبز بروید. تعیین کنید هر کدام از عناصر قرار است در کدام قسمت ها قرار گیرد. همچنین باغچه ها باید در کدام بخش از فضای سبز قرار گیرند. ابتدا نقشه ای ایده آل آماده کرده و سپس عناصر را تهیه کنید.

مطالب پیشنهادی:طراحی دکوراسیون حیاط و فضای سبز خانه

8- در انتخاب گیاهان دقت کنید

مهمترین نکته در طراحی فضای سبز، انتخاب گیاهان است. برخی از افراد تنها به سراغ زیبایی می روند اما شما باید وضعیت خاک محوطه را بررسی نمایید. سپس با در نظر گرفتن شرایط اقلیمی منطقه، گیاهان انتخاب کنید که با آن محیط، سازگار باشند. برای مثال گیاهانی که در خطه شمالی کشور رشد می کنند اغلب به هوای مرطوب نیاز دارند و نگهداری از آن ها در منطقه ای که هوای خشک دارد، واقعا سخت بوده و ممکن است با شکست روبرو شود. این مسئله بسیار مهم است چرا که فضای سبز قرار است تا همیشه در محوطه خانه و ویلا باقی مانده و گیاهان با رشد خود، این محیط را هر روز زیباتر کنند.

آخرین نوشته ها