طراحی روف گاردن

زندگی امروز بشر به سمتی رفته است که تقریبا خبری از خانه های حیاط دار قدیمی نیست و اغلب مردم در آپارتمان زندگی می کنند. باغچه با فضای سبز و گلکاری های زیبایی که داشت، روحیه خانه را شاداب و با طراوت می کرد و اکنون بشریت از این نعمت محروم می شود. اما شما می توانید با داشتن روف گاردن، فضا سبزی را بر روی پشت بام خانه خود داشته باشید و هر زمان که می خواهید به آنجا بروید. طراحی روف گاردن یکی از بهترین ایده هایی است که برای چند ساعت انسان را از فضای شهری دور کرده و می توانید در یک فضا سبز، استراحت کنید.

چند توصیه برای طراحی روف گاردن

اگر شما به تازگی ترغیب به طراحی روف گاردن بر روی پشت بام خانه شده اید، در ابتدا باید با یک تیم طراح حرفه ای صحبت کنید و نمونه هایی از طراحی های زیبا را بررسی نمایید. در این زمینه قطعا براساس سلیقه شما عزیزان عمل خواهد شد و نهایتا براساس چند نکته اساسی، زیباترین و شیک ترین روف گاردن را در اختیار خواهید داشت:

1- به وضعیت ساختمان دقت شود

همانگونه که می دانید روف گاردن در فضای باز پشت بام طراحی می شود به این معنا که شما حریم خصوصی نخواهید داشت و ساختمان های کنار که همسطح شما بوده و حتی ارتفاع آن ها از ساختمان شما بالاتر است، به راحتی به روف گاردن احاطه دارند. لذا توصیه می کنیم در چنین مواردی حتما دور تا دور پشت بام را دیوار کشی کنید. مگر اینکه دور تا دور پشت بام را تا چند متر دیوار کشی کنید.

طراحی پشت بام

 

2- بهترین گیاهان را انتخاب نمایید

مهمترین اصل در طراحی روف گاردن، انتخاب گل و گیاه است. قرار است از داشتن یک منظره سرسبز لذت ببرید. در انتخاب گیاهان باید چند فاکتور را در نظر گرفت:

  • به شرایط آب و هوایی منطقه توجه کرده و گیاهان مقاوم به این شرایط را انتخاب نمایید.
  • ارتفاع و حجم رشدی گیاهان باید براساس مساحت پشت بام انتخاب شوند هر چه پشت بام بزرگتر باشد می توانید به سراغ درختچه های بلند و پرپشت تر بروید.
  • البته برخی از افراد تنها علاقه دارند طراحی روف گاردن براساس انواع چمن انجام گرفته و تمایلی به حضور گل یا درختچه ندارند. این طراحی نیز به نوبه خود زیبا خواهد بود.

عزیزان دقت داشته باشید قبل از تعداد و نوع گیاه، باید میزان باری که سقف می تواند تحمل کند محاسبه کنید. در غیر این صورت ممکن است خسارت هایی به بار بیاید.

3- بسترسازی انجام گیرد

سپس لازم است بسترسازی انجام گیرد تا طراحی نهایی با استحکام بیشتری بر روی سقف بماند. به هر حال روف گاردن در فضای باز بوده و وزش باد و باران، می تواند باعث جدا شدن پوشش گیاهی از سقف گردد. فرض کنیم که شما میخ واهید در حیاط، باغچه ای طراحی کنید لذا نیاز به دیوارکشی است. برای گیاهان روی پشت بام نیز باید دیوارکشی برای گیاهان انجام شود. با این کار هم گیاهان به خصوص درختچه ها فضای کافی برای رشد داشته و هم اینکه هرس کردن آن ها راحت تر خواهد بود. مزیت دیگر دیوارکشی این است که بار گیاهان بر روی این دیوارها افتاده و فشار کمتری به سقف وارد می شود. به شما پیشنهاد می کنیم که طراحی عمودی را انتخاب کنید به این صورت که گیاهان از روی دیوارها آویزان شوند.

فضای سبز بام

 

4- شرایط رسیدگی به گیاهان در نظر گرفته شود

حتما می دانید که در زمان طراحی روف گاردن باید به مسئله آبیاری، کوددهی، هرس کردن و… توجه شود. لذا اجازه دهید مهندسین طراح به وظیفه خود عمل کنند. آن ها قطعا سیستم را به گونه ای طراحی خواهند کرد که بدون رخ دادن مشکلی بتوانید امور باغبانی را انجام دهید. برای مثال آبیاری باید به نحوی باشد که پرتی آب روی سقف رخ ندهد چون منجر به نشت آب به داخل ساختمان می شود.

5- طراحی ایده آل برای دکوراسیون روف گاردن در نظر بگیرید

شما قرار است ساعت ها بر روی پشت بام رفته و در این محیط زیبا و دیدنی، استراحت کنید. حتی می توانید دوستان و مهمانان خود را به این قسمت ببرید پس باید یک طراحی شیک برای این قسمت داشته باشید. استفاده از ملمان، میز، آبنما، چیدمان اجزا و عناصر و… مهمترین اصولی است که در طراحی دکوراسیون محصوص روف گاردن باید در نظر گرفته شوند.

6- نقطه کانونی در نظر بگیرید

طراحی روف گاردن باید همانند طراحی داخلی خانه، دارای نقطه کانونی باشد تا وقتی مهمانان به روی پشت بام می آیند، زیبایی این قسمت، توجه آن ها را به خود جلب کند.

7- نورپردازی فراموش نشود

نورپردازی بسیار زیبای روف گاردن، نمای آن را در شب خیلی زیباتر خواهد کرد. تصور کنید در تاریکی شب به فضای سبز اختصاصی خود می روید که نورپردازی ان جذاب بوده و از تنوع رنگ برخوردار است. چنین فضایی واقعا دیدنی است. اگر از یک تیم مهندسین حرفه ای کمک بگیرید، بهترین طرح ها را برای شما پیاده خواهند کرد.

طراحی سقف

 

8- از ترکیب رنگ مناسب استفاده کنید

آنچه باعث زیباتر شدن روف گاردن می شود، تنوع رنگ در طراحی این بخش است. نوع گیاهانی که استفاده می کنید باید از نظر رنگ، متنوع و جذاب باشند. از سویی دیگر از ترکیب رنگ های ایده آل در همه عناصر طراحی به کار رفته در روف گاردن استفاده نمایید. البته فراموش نکنید که رنگ ها باید با هم هارمونی داشته باشند تا فضا را زیبا و دلنشین کنند. شما از طریق بازی با رنگ ها، می توانید یک محیط جذاب طراحی کنید.

9- از کف پوش مناسب استفاده کنید

در صورتی که نمی خواهید روی پشت بام پوشیده از چمن باشد، باید از سنگ فرش های زیبا و البته محکم استفاده نمایید که هم با سایر اجزای دکوراسیون همخوانی داشته و هم مقاوم به شرایط آب و هوایی باشند.

آخرین نوشته ها