اصول و قواعد طراحی بالکن در منزل

کوچک بودن بالکن‌ها یکی از بزرگترین معایب زندگی در آپارتمان‌های کوچک می‌باشد. برخی از این بالکن‌ها به قدری کوچک هستند که تنها برای تنفس هوای تازه قابل استفاده هستند. البته با رعایت اصول و قوانین طراحی بالکن در منزل می‌توان کاری کرد که حتی این بالکن‌های خیلی کوچک ظاهر خیلی زیبا داشته باشند.

توجه به جزئیات باعث خواهد شد تا بالکن منزل شما به فضای جذاب و سرگرم‌کننده برای دورهمی های دوستانه و یا خانوادگی در فصل تابستان تبدیل شود. از این رو با استفاده از قدرت خلاقیت می‌توان نظر افرادی که وارد خانه شما می‌شوند را جلب کرد.

فضاسازی بالکن منزل

افراد اغلب برای فضاسازی بالکن منزل خود ایده‌ای ندارند که این امر باعث می‌شود از آن برای نگهداری وسایل اضافه خود استفاده کنند. هرچند ممکن است طراحی بالکن سخت به نظر برسد اما این امکان برای شما وجود دارد تا از این فضای کوچک به بهترین نحو ممکن استفاده نمایید.

این نکته را به خاطر داشته باشید که در طراحی بالکن روش خاص و منحصربه‌فردی وجود ندارد و همه چیز به اندازه، طول و شکل آن وابسته می‌باشد. در طراحی بالکن منزل می‌توان معماری خانه را نیز در نظر گرفت. در ادامه با برخی از قواعد و اصول طراحی بالکن بیشتر آشنا خواهیم شد.

استفاده از رنگ‌ها در طراحی بالکن

استفاده از رنگ‌ها در طراحی بالکن

هیچ چیز به اندازه رنگ‌ها نمی‌تواند به فضای بالکن شما شادابی ببخشد. با انتخاب رنگ‌های روشن و جذاب می‌توان به این خواسته خود دست یافت. در صورت علاقه به رنگ‌های خنثی، برای صندلی‌ها می‌توان یک یا دو رنگ خنثی را انتخاب نمود و به فضای بالکن وسایل تزیینی رنگی را اضافه کرد.

اهمیت نورپردازی در طراحی بالکن

به طور کلی می‌توان گفت انواع بالکن‌ها به نورپردازی مناسب نیاز دارند. برای رفع این مشکل راه‌های زیادی وجود دارد به عنوان مثال می‌توان از انواع لامپ و یا رشته‌های نوری استفاده نمود. همچنین برای ایجاد جذابیت بیشتر امکان استفاده از چراغ‌های رنگی برای شما وجود دارد. استفاده از حباب‌های لامپ در رنگ‌های مورد علاقه یکی از ارزان قیمت‌ترین راه‌حل‌های نورپردازی در بالکن می‌باشد.

ریسه‌های نوری در بالکن شما فضای بسیار زیبایی را ایجاد خواهند نمود. با انتخاب این ریسه‌ها می‌توان در هنگام شام، انجام تمرین‌های ورزشی و یا استراحت فضای رمانتیکی را بالکن ایجاد نمود.

این نکته را به خاطر داشته باشید که با باز کردن درب بالکن می‌توان به طور همزمان از بالکن و فضای اتاق استفاده کرد. با این کار برای مهمانی‌های خود فضای بزرگتری در اختیار خواهید داشت.

ایجاد حریم خصوصی در بالکن‌ها

بالکن به طور کلی بخشی از خانه محسوب می‌شود که در طراحی آن باید این نکته را به خاطر داشت که حفظ حریم شخصی در آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. یک ‌راه‌حل مناسب برای رفع این مشکل استفاده از پرده‌هایی مانند شیدهای بیرونی است. در صورت استفاده از گل و گیاهانی که به نور آفتاب نیاز دارند در بالکن به پانل های مشبک برای استفاده از نور خورشید خواهید داشت. با استفاده از پرده‌های شیک و مناسب در بالکن می‌توان فضایی لوکس و چشمنواز در آن ایجاد نمود.

ایجاد حریم خصوصی در بالکن‌ها

استفاده از فرش در طراحی بالکن

طراحی بالکن تا حد زیادی به ترکیب المان‌های بیرونی و داخلی وابسته می‌باشد. در صورت تمایل برای داشتن فضایی زیبا و دوست‌داشتنی در بالکن برای این که احساس راحتی بیشتری در آن داشته باشید می‌توانید از فرش نرم و مناسب نیز استفاده نمایید. هنگام انتخاب فرش برای بالکن نهایت دقت را به کار گیرید و از مقاومت آن در مقابل آب اطمینان حاصل نمایید. رنگ فرش نیز بهتر است به گونه‌ای انتخاب شود که با فرش داخل منزل نیز هماهنگی و مطابقت داشته باشد.

ایجاد فضای مناسب برای نگهداری وسایل

همانقدر که به بالکن برای برگزاری دورهمی های دوستانه و خانوادگی و استراحت کردن نیاز دارید، به این فضا برای نگهداری برخی از وسایل خود نیز نیاز خواهید داشت. از این رو اگر قصد خرید مبلمان کوچک برای بالکن خود دارید بهتر است یک نوع مبلمان را انتخاب نمایید که در زیر آن برای نگهداری وسایل محفظه‌ای قرار گرفته باشد. برای نگهداری پتو، بالشت و دیگر وسایل باغبانی در فصول سرد سال نیز ممکن است به این نوع مبلمان نیاز داشته باشید.

انتخاب وسایل تزیینی و مبلمان کوچک برای طراحی بالکن

با انتخاب وسایل تزیینی ساده، بالکن‌های دنج و کوچک شما ظاهر بهتری خواهند داشت. مبلمان کوچک به ویژه انواع تاشو که قابلیت جابجایی راحتی دارند گزینه مناسبی برای بالکن هستند.

استفاده از گیاهان در طراحی بالکن

در صورتی که از نگهداری گل و گیاه تجربه‌ای ندارید با انتخاب چندین گلدان می‌توانید فضای سرزنده‌ای را در بالکن خود ایجاد نمایید. با استفاده از گیاهان در فضای بالکن می‌توانید میزان اهمیت این فضا برای خود را به دیگران نشان دهید. در انتخاب گیاهان باید نهایت دقت خود را به کار گیرید و هنگام انتخاب آن‌ها ویژگی‌ها و میزان نوردهی آن‌ها را در نظر بگیرید. پس از خرید گیاه از رسیدگی به آن غافل نشوید.

استفاده از گیاهان در طراحی بالکن

در صورت وجود نور کافی در بالکن و امکان آبیاری گیاهان به صورت مرتب می‌توان کاشت سبزیجات را در بالکن امتحان کرد. با کاشت سبزیجات در بالکن علاوه بر داشتن سبزیجات تازه می‌توان سرگرمی منحصربه‌فردی را نیز برای خود ایجاد نمود.

در صورت علاقه زیاد به گلکاری نیز می‌توان از بالکن برای پرورش گل ارکیده استفاده نمود. حتی در صورت کوچک بودن فضای بالکن منزل خود در انجام این کار با محدودیت مواجه نخواهید بود. زیرا امکان استفاده از گلدان‌هایی که قابلیت نصب روی دیوار و یا انواع گلدان‌هایی که می‌توان آن‌ها را روی نرده‌ها قرار داد برای شما وجود خواهد داشت. در نهایت امکان استفاده از گلدان‌های کوچک در گوشه بالکن نیز برای شما وجود خواهد داشت.

استفاده از الگوها

در طراحی بالکن امکان استفاده از الگوهای بسیار زیادی وجود دارد. فرد آزاد خواهد بود تا به میزان علاقه خود به الگوهای مختلف از آن‌ها استفاده کرده و از مجموعه‌ای از الگوها در کنار یکدیگر استفاده نماید. هرچه رنگ‌های بیشتری را در طراحی بالکن مورد استفاده قرار دهید به فضای سرزنده‌تری دست خواهید یافت. همواره توصیه می‌شود در طراحی بالکن از خلاقیت خود استفاده نموده و شکل‌های مختلفی را ایجاد نمایید.

از دیگر اصول طراحی بالکن می‌توان به استفاده از تخیلات در طراحی فضای بالکن اشاره نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =