طراحی لابی

کافی است کمی در سطح شهرهای بزرگ گردش کنید تا متوجه شوید خانه های حیاط دار جای خود را به آپارتمان ها و مجتمع های مسکونی داده اند. با توجه به اینکه در ساختمان های مسکونی، هتل ها، شرکت های بزرگ و… رفت و آمد زیاد است، در طراحی و معماری ساختمان بخشی از فضای همکف را به لابی اختصاص می دهند. این فضای بزرگ مختص عموم مردم خواهد بود. در زمان انتظار برای آمدن رئیس شرکت یا دوستانی که در این مجتمع زندگی می کنند، در زمان تحویل گرفتن اتاق در هتل و… مردم می توانند در لابی تا هر زمان که می خواهند بنشینند. اما این قسمت نیز نیاز به طراحی جذاب و شیک دارد چون بر روی زیبایی کل ساختمان تاثیر خواهد گذاشت.

راهنمای طراحی لابی

 

1- فضای لابی را به چند قسمت تقسیم کنید

در اولین قدم که در حال تهیه نقشه ساختمانی هستید، باید توجه داشته باشید که لابی به چند قسمت تقسیم شود. هر لابی از دو بخش اصلی نگهبانی و بخش نشیمن تشکیل شده است. اما در ساختمان های بسیار بزرگ که لابی نیز مساحت بیشتری را به خود اختصاص می دهد، می تواند به جای یکپارچه بودن این قسمت، فضای نشیمن را به چند قسمت تقسیم کنید بدون اینکه از همدیگر جدا باشند. البته برای این منظور کافی است به چیدان مبلمان ها توجه کنید. در واقع مبل ها همانند یک دیوار عمل کنند که هر بخش را از بخش های دیگر مجزا می کند.

دکوراسیون لابی

 

2- طراحی مناسب برای قسمت نگهبانی در نظر گرفته شود

به هر حال قسمت نگهبانی دقیقا در قسمت ورودی ساختمان قرار گرفته است و نباید نسبت به طراحی آن بی تفاوت بود. در ساختمان های مسکونی بزرگ، هتل ها، شرکت ها و… نگهبان باید به صورت شبانه روزی در مجتمع باشد. لذا قسمت نگهبانی باید به اندازه بزرگ بوده  و طراحی مناسبی داشته باشد تا نگهبان بتواند استراحت نماید. پیشخوان، میز و صندلی، تخت، تاسیسات گرمایشی و سرمایشی، تاسیسات برقی، امکانات مخابراتی و… از جمله تجهیزاتی است که باید در اتاق نگهبانی وجود داشته باشد.

3- از کفپوش مناسب انتخاب نمایید

هر گونه امکانات و عناصر ساختمانی که در لابی استفاده می شود بر روی نمای آن تاثیر خواهد گذاشت و در این میان، کفپوش ها نیز بسیار مهم هستند. در انتخاب کفپوش دقت کنید در عین حال که زیبایی و جذابیت زیادی به فضا بدهد، استحکام خوبی داشته باشد چون این قسمت باید روزانه چند بار تمیز شود. هر اندازه تردد ها در ساختمان بیشتر شود، تعداد دفعات مورد نیاز برای تمیز کردن لابی بیشتر می شود. در نتیجه بهتر است از کفپوش سنگی استفاده شود که ماندگاری بیشتری داشته باشد. رنگ کفپوش باید تیره باشد چون اگر روشن باشد حتی کوچکترین لکه، به چشم آمده و باید تمیز شود. یکی از اشتباهاتی که در مورد پوشش کف لابی در برخی از ساختمان ها مشاهده می شود این است که از گلیم یا فرش استفاده شده است. این کار غلط است چون تقریبا هر روز باید آن را شست.

4- طراحی دیوارها فراموش نشود

همانگونه که گفته شد باید از طراحی های بسیار زیبا برای لابی استفاده کنید چون در قسمت ورودی ساختمان قرار گرفته و در واقع نماینده اولیه زیبایی ساختمان خواهد بود. در انتخاب دیوارپوش تنها به زیبایی توجه نکنید. بلکه استحکام آن نیز بسیار مهم است. توجه کنید لابی در مسیر حمل و نقل اسباب و اثاثیه وجود دارد یا خیر. در صورتی که در این مسیر نباشد، می توانید از کاغذ دیواری و رنگ روغنی استفاده نمایید. اما در ساختمان های کوچک، لابی نیز کوچک بوده و غالبا در مسیر انتقال وسایل است پس باید از سنگ برای دیوار پوش استفاده شود. در انتخاب رنگ دیوارپوش ها، به سراغ یک ترکیب رنگ مناسب بروید به گونه ای که هم فضا را روشن تر و بزرگتر نشان داده بلکه با سایر عناصر به کار رفته در دکوراسیون این قسمت همخوانی داشته باشد.

مطالب پیشنهادی: چطور طراحی و دکوراسیون تراس دلنشین داشته باشیم؟

دیزاین لابی

 

5- یک ایده جذاب برای طراحی سقف در نظر بگیرید

نوع طرحی که قرار است برای سقف انتخاب شود، باید متناسب با اندازه فضای لابی و سبک دکوراسیون آن قسمت باشد. در فضاهای کوچک نباید از طرح های شلوغ برای سقف استفاده کرد چون این مکان را بسیار کوچک تر می کند به گونه ای که گویی سقف بسیار پایین است. از طرفی اگر طراحی دکوراسیون لابی مدرن است،  طراحی کلاسیک برای سقف، یک اشتباه بزرگ است. این تضاد زیبایی محیط را پنهان می کند.

6- به سراغ نورپردازی لابی بروید

یکی از مهمترین عواملی که جذابیت لابی را در ساختمان به ویژه در شب زیاد می کند، نورپردازی لابی است. لوسترهای سقفی، لامپ هایی که در سقف کار می شوند، آباژور، دیوارکوب ها و… از جمله عناصری هستند که در نورپردازی لابی استفاده می شوند البته به دو نکته توجه داشته باشید. در این امر زیاده روی نکنید چون نور زیاد در محیط، چشم حضار را اذیت می کند از سویی دیگر به جای تک رنگ، به سراغ ترکیب رنگ ها بروید تا زیبایی فضا بیشتر شود.

7- استفاده از گیاه فراموش نشود

در محیط لابی حتما باید از گیاهان زیبا استفاده نمایید. ‌در انتخاب گیاه به اندازه فضای لابی و میزان نور طبیعی که در این محیط وجود دارد توجه کنید. در محیط های کوچک، تعداد گلدان ها کمتر و اندازه گیاهان باید کوچک تر باشد. گیاهانی که رنگ های غیر از رنگ سبز دارند، به نور بیشتر نیاز دارند لذا اگر نور طبیعی در لابی کم است، توصیه می کنیم کمتر سراغ این قبیل از گیاهان بروید. یک ایده جذاب این است از گیاهان آویزان بر روی دیوار استفاده کنید. در این صورت یک پوشش دیواری گیاهی در داخل لابی خواهید داشت. البته در این صورت باید به مسئله آبیاری گیاهان نیز توجه داشته باشید که باعث آسیب به بافت دیوار نشود.

آخرین نوشته ها