طراحی سالن اجتماعات

یکی از قسمت های ضروری در شرکت ها، دانشگاه ها و سایر اماکن دولتی و خصوصی، سالن اجتماعات است. برای برگزاری همایش، کنفرانس و سخنرانی های مناسبتی باید یک سالن کنفرانس وجود داشته باشد که کاملا مجهز بوده و در هر زمان بتوان جلسات مهم را در آن قسمت برگزار نمود. لازم است بدانید که اصول طراحی سالن اجتماعات با طراحی سایر قسمت های ساختمان کاملا تفاوت داشته و لازم است کار را به یک تیم متخصص حرفه ای بسپارید. در ادامه این مقاله، چند نکته مهم برای طراحی سالن اجتماعات را ذکر خواهیم کرد.

راهنمای طراحی سالن اجتماعات

 

1- یک نقشه مناسب برای سالن تهیه کنید

در اولین قدم باید نقشه سالن طراحی گردد. اما این نقشه یک نمای کل شامل ابعاد فضا، پلان ها و نحوه چیدمان فضا را تعیین خواهد کرد. براساس مساحتی که قرار است سالن در آن قسمت احداث شود و همچنین حداکثر تعداد افرادی که به عنوان گنجایش سالن مد نظر دارید، باید نقشه را طراحی نمود. اگر اندازه سالن کوچک است باید سالن اجتماعات مسطح باشد اما در مورد سال های بزرگ که ظرفیت پذیرش تعداد افراد بیشتری را دارد، نقشه باید به گونه ای باشد که کف سالن به صورت پلکانی یا شیبدار بوده و افراد در ردیف های پشتی به خوبی بتوانند به سن، اشراف داشته باشند.

2- در انتخاب صندلی ها و چیدمان آن ها دقت کنید

یکی از مهمترین عناصر به کار رفته در سالن اجتماعات، صندلی ها هستند. در ابتدا به جنس آن ها توجه شود. صندلی سالن سخنرانی باید نرم بوده و به گونه ای باشد که با هر بار نشست و برخاست، صدا ندهد. چون در سالن سخنرانی، باعث آلودگی صوتی خواهد شد. نحوه چیدمان صندلی ها باید به نحوه باشد که همه حضار به خوبی بتوانند صحنه را مشاهده نموده و از طرفی مسیر عبور و مرور در کناره های سالن نیز در نظر گرفته شود تا تردد افراد از وسط سالن کمتر گردد.

طراحی لابی

 

3- بهترین تجهیزات صوتی و تصویری را انتخاب نمایید

رکن اصلی در سالن اجتماعات، تجهیزات سخنرانی شامل سیستم صوتی و تصویری است. در این مورد به هیچ عنوان نباید خساست به خرج داد. بهترین تجهیزات را از نظر کیفیت و مجهز بودن به به روزترین برنامه ها انتخاب شود. اگر سالن از این نظر دچار نقص باشد در واقع می توان گفت چنین محیطی اصلا استانداردهای لازم برای برگزاری سخنرانی را نخواهد داشت. در مورد صدا باشد به اکو شدن صداها در سالن توجه داشته باشید تا همه حضار در هر قسمت از سالن که نشسته اند، به خوبی بتوانند متن سخنرانی را متوجه شوند.

4- نورپردازی سالن باید طراحی خوبی داشته باشد

یکی از موضوعات بسیار مهم در زمینه طراحی سالن اجتماعات، مسئله نور است. نورپردازی این قسمت کاملا متفاوت و خاص است. سالن اجتماعات تاریک است و نور باید به گونه ای باشد که چشم حضار اذیت نشده و به خوبی بتوانند سخنران و فایل های تصویری ارائه شده را ملاحظه کنند.

5- به خط دید حضار توجه داشته باشید

در سالن اجتماعات تمامی حواس حضار به سن خواهد بود. هر اندازه که حضار بهتر بتوانند صحنه را مشاهده کنند، ارتباط بهتری با سخنران و موضوعات مورد گفتگو برقرار می کنند. به همین دلیل است که بهتر است صندلی ها به حالت منحنی شکل چیده شوند.

طراحی داخلی ساختمان

 

6- کفپوش سالن نیز بسیار مهم است

اما اکنون به سراغ کفپوش سالن اجتماعات برویم. نوع پوششی که برای این قسمت انتخاب می شود علاوه بر دوام و سازگاری، به گونه ای باشد که در موقع راه رفتن، افراد اذیت نشوند. برای مثال در برخی از سالن از کفپوش هایی استفاده می شود که بسیار سر هستند از سویی دیگر سالن به حالت شیب دار ساخته شده است. هر آن ممکن است به زمین بیفتد. این موضوع در سینماها که در لحظه خروج، جمعیت زیادی به سمت درب ها می روند، بسیار اهمیت دارد.

7- طراحی تاسیسات مکانیکی و الکتریکی سالن اجتماعات فراموش نشود

مبحث بعدی در طراحی سالن اجتماعات، طراحی کلیه تاسیسات مکانیکی و الکتریکی است. سیستم گرمایشی و سرمایشی، کپسول و جعبه های آتش نشانی، لوله کشی، هواساز و… از جمله مواردی هستند که باید در داخل سالن قرار گیرند. به خاطر داشته باشید که تمامی تاسیسات باید از متریال درجه یک تهیه شوند. از یک سو بحث امنیت این قسمت مطرح بوده و از سویی دیگر کیفیت بالای تاسیسات به معنای طول عمر آن ها خواهد بود.

8- از ایده های جدید استفاده کنید

کافی است سالن هایی که امروزه در تمام دنیا راه اندازی می شود را بررسی کرده و آن ها را با سالن های قدیمی مقایسه کنید. متوجه خواهید شد که چه ایده های جذابی در سالن کنفرانس های مدرن پیاده شده است که نه تنها از نظر زیبایی بلکه از نظر نزدیک بودن به استانداردهای جهانی، در سطح بسیار بالاتری به سر می برند. این مسئله به خصوص در سالن های تئاتر و سینما، بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.

طراحی داخلی

 

9- طراحی دکوراسیون سالن اجتماعات فراموش نشود

سالن اجتماعات نیز همانند هر قسمت ساختمان نیز به یک طراحی جذاب و دیدنی نیاز دارد. پوشش دیوارها، طرحی که بر روی دیوارها اعمال می شود، طراحی درب ها، پرده های صحنه، لامپ ها و… از جمله مواردی هستند که نقش بسیار مهمی در طراحی دکوراسیون ایفا می کنند. برای نمونه دیوارها باید عایق صدا باشند لذا از پوشش خاصی استفاده می شود و شما با طراحی جذاب می توانید آن ها را زیباتر کنید. لذا دقت داشته باشید نقطه کانونی در این قسمت، سن یا صحنه سخنرانی است. البته نکته ای که لازم می دانیم ذکر کنیم این است که قبل از طراحی دکوراسیون سالن اجتماعات حتما به نوع کارایی آن توجه داشته باشید. برای مثال طراحی سالن های کنفرانس با سالن تئاتر متفاوت است.

آخرین نوشته ها