طراحی و بازسازی ویلا

بازسازی ویلا یا نوسازی ویلا می‌تواند یک ویلای نوساز را در اختیار شما قرار دهد.

ویلاها معمولا دارای طول عمر بالای ۳۰ یا حتی ۵۰ سال هستند. ویلاها معمولا به نسبت وزن کمی که نسبت به آپارتمان‌ها و ساختمان‌های بلند مرتبه دارند، نیاز به فونداسیون خیلی بزرگ و سازه‌های سنگین ندارند. البته این به معنای کم اهمیت بودن سازه ویلاها نخواهد بود. بلکه فقط از سنگینی آنها می‌کاهد. به همین دلایل معمولا عمر یک ویلا بسیار طولانی‌تر و بیشتر از آپارتمان‌های معمولی هستند.

اما با گذشت زمان احتمالا متریال داخلی ویلاها فرسوده شده، و حتی نقشه‌های ویلاها نیز نیاز به تغییر پیدا می‌کنند. راه حل مناسب، بازسازی ویلا قدیمی و یا نوسازی ویلاها می‌باشد. نوسازی ویلا تمام عیوب و ایرادات آن را برطرف خواهد نمود و یک خانه جدید با متریال روز و زیبا در اختیارتان خواهد گذاشت.

نکات مهم قبل از بازسازی ویلا

قبل از شروع بازسازی ویلا باید به یک سری از نکات توجه کنید و با مشاوران مربوطه مشورت کنید. در این مقاله به بررسی تعدادی از این نکات می‌پردازیم.

بررسی امکان توسعه ویلا

اگر خانه به اندازه کافی برای نیازهای شما بزرگ نیست، در نظر بگیرید که چگونه می‌توانید آن را تغییر دهید تا فضای بیشتری برای استفاده در اختیار داشته باشید.

ممکن است شما بتوانید به‌راحتی فضای موجود مانند گاراژ یا انبار را تغییر دهید. در صورتی که فضای آن را در اختیار دارید، ایجاد یک انباری برای شما بسیار مقرون‌به‌صرفه است.

همچنین ممکن است باغ به اندازه‌ای بزرگ باشد که فضایی برای گسترش خانه داشته باشید اما در عین حال فضای بیرونی قابل‌توجهی هم برای لذت بردن باقی بماند.

بررسی امکان توسعه ویلا
تغییر ویلا برای داشتن فضای باز بیشتر

میزان بازسازی

کارهای زیادی وجود دارد که شما می‌توانید برای بازسازی ویلا انجام دهید اما اگر هزینه این کارها بسیار زیاد و سرمایه شما محدود است، احتمالا لازم باشد که کمی از خواسته‌هایتان کم کنید.

در این شرایط و هنگام بازسازی ویلای قدیمی به دنبال اقداماتی باشید که از نظر اندازه و چیدمان به چیزی که نیاز دارید، نزدیک‌تر است.

بروزرسانی سیستم گرمایش و برق

اگر ویلا به سیم‌کشی کامل یا نصب گرمایش مرکزی نیاز داشته باشد، باید هزینه‌های لازم برای انجام این کار را از طریق مشورت با افراد متخصص برآورد کنید.

به این منظور دقت داشته باشید تا با انتخاب گزینه‌های متناسب با شرایط ساختمان، بیشترین بازدهی و راندمان را نسبت به هزینه‌ها به‌دست آورید.

حفاظت از ساختار قدیمی طی مراحل بازسازی ویلا

بسیاری از خانه‌های قدیمی با گذشت زمان از چیزهایی که آن‌ها را جذاب می‌کند، پاک خواهند شد. به‌عنوان مثال پنجره‌های زیبای قدیمی با یو پی‌وی‌سی و شومینه‌های جذاب با شوفاژ جایگزین شده‌اند.

دیدن خانه‌هایی که تمام ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را از دست داده‌اند، غم‌انگیز است. پس قبل از این که بازسازی ویلا را شروع کنید، به یاد داشته باشید که نصب لوازم و وسایلی که در ابتدا وجود نداشته، می‌تواند به‌شکل اولیه‌ ویلای شما آسیب وارد کند.

مراحل طراحی و بازسازی ویلا

1 : تعیین اهداف بازسازی ویلا

اگر بهبود وضعیت فعلی سکونت مد نظر باشد، در محدوده بنای موجود، به اقدامات اصلاحی از لحاظ حذف یا اضافه تیغه بندی‌ها، دکوربندی‌ها و فضاسازی‌های مختلف، تغییر و اصلاح نازک کاری‌ها، کفپوش یا دیوارپوش‌ها و … همچنین اقدامات تعمیراتی یا تعویضی و تاسیساتی پرداخته می‌شود.

اما اگر هدف، توسعه فضایی و کالبدی یک خانه ویلایی باشد، علاوه بر رعایت ضوابط و الزامات الحاق فضای باز به ساختمان ویلا، اقدامات الحاق و تقویت سازه‌ای، تاسیساتی و معماری قابل توجهی مورد نیاز است. هماهنگی و طراحی همزمان طراحی داخلی و نمای ویلا در دو بخش قدیم و جدید در تمام مراحل پروسه لازم است.

تعیین اهداف بازسازی ویلا
توسعه فضایی و کالبدی یک خانه ویلایی

2: تعریف برنامه کاربردی توسعه ویلا

با توجه به درجات مختلف توسعه و بازسازی، یک برنامه کاربردی که بر پایه اولویت‌های طرح تنظیم شده باشد، به کاهش زمان و هزینه بازسازی ویلا کمک شایانی می‌کند. بدین رو بازبینی، اصلاح و تقویت زیرساخت‌های سازه‌ای و تاسیساتی بخش‌های مختلف، در مرحله اول قرار می‌گیرد و تغییر تیغه بندی‌ها، نازک کاری و دکوراسیون داخلی در فازهای بعدی اجرا می‌شوند.

3: تخصیص بودجه مالی منطقی

ممکن است در ابتدای امر، خواسته‌ها و نیازهای زیادی برای نوسازی یک خانه ویلایی وجود داشته باشد. اما بهتر است دید واقع بینانه‌ای نسبت به مقدار بودجه در دسترس و اقدامات اساسی و ضروری طرح وجود داشته باشد تا در زمان مشخص، به اهداف اصلی نائل شد. در این بین باید هزینه‌های پیش بینی نشده را نیز در نظر گرفت. در این زمینه مشورت با یک متخصص و پیمانکار اجرایی مفید خواهد بود.

4: تهیه طرح‌ها و نقشه‌های مورد نیاز توسط افراد متخصص

برداشت دقیق بنای ویلا و ترسیم پلان ویلا در وضع موجود، توسط نقشه بردار صورت گرفته تا مبنای دقیقی برای طرح‌های جدید باشد. به همین منوال، معماران و مهندسان سازه و تاسیسات، طراحی و اجرای نقشه‌های اجرایی نوسازی را مقدور می‌سازند تا پروسه به صورت کاملا حرفه‌ای و تخصصی پیش رود.

5: اقدامات اساسی بر مبنای ارزش افزوده

از آنجاییکه بازسازی ویلا هزینه‌بر است، علاوه بر بهبود کیفیت زندگی و آسایش در ویلا باید ارزش افزوده حاصل از این صرف هزینه و زمان، نیز مد نظر باشد تا به نوعی طرح، توجیه اقتصادی داشته باشد. طراحی ویلا که مختص مد و سلیقه موقت نبوده و از کیفیت بالای اجرا و متریال بهره‌مند باشد، مطلوب است. در این صورت بازسازی ویلا علاوه بر رفع نیازها و خواست‌های اقامتی مورد نظر، حالت سرمایه گذاری برای فروش ویلا در آینده را نیز خواهد داشت.

اقدامات اساسی بر مبنای ارزش افزوده
بازسازی ویلا حالت سرمایه گذاری برای فروش ویلا در آینده را دارد

۶: تصمیم در مورد سبک غالب

معمولا به جهت محدودیت‌های ساختاری وضع موجود ویلا، تغییر سبک آن بیشتر منوط به طراحی داخلی می‌شود. در بیشتر مواقع، طراحی داخلی مدرن، متاثر از ویژگی‌های ویلا مدرن مد نظر است. چرا که تناسب بیشتری با فضایی معاصر دارد.

7: انتخاب متریال مناسب

استفاده از متریال با کیفیت بالا، به آسایش بیشتر و صرفه‌جویی هزینه در بلند مدت می‌انجامد. بهتر است در این خصوص، رویکرد پایدار و سازگار با محیط زیست اتخاذ شود تا روحی تازه و پاک در بنا جریان یابد. علاوه بر آن، استقامت ساختاری، عملکردهای حرارتی، عایق‌بندی در برابر صوت و حریق و حفاظت در برابر رطوبت و حشرات موذی از ویژگی های یک متریال مناسب است. در برخی مواقع می‌توان از بازیافت متریال موجود نیز استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − پنج =