طراحی پارکینگ و نکاتی که در ساخت پارکینگ باید رعایت کنید

زمانی که فردی برای اولین بار وارد یک ساختمان می‌شود اولین چیزی که توجه او را جلب می‌کند پارکینگ ساختمان می‌باشد به همین دلیل بهتر است در طراحی پارکینگ حساسیت و دقت لازم را به خرج دهید.

اهمیت طراحی پارکینگ

همان طور که می‌دانید بحث زیبایی و چشم نوازی یک پارکینگ ازجمله ویژگی‌های بااهمیت کار است اما در کنار مباحث مربوط به طراحی پارکینگ ساختمان مسکونی باید به رعایت نکاتی همچون جداسازی فضای هر پارکینگ با خط کشی‌های خاص سنگ فرش، ورودی و خروجی رمپ، محل قرارگیری درب‌های پارکینگ و نوع آن و باز شدن درب‌ها، نورپردازی و میزان نور محیط، تهویه پارکینگ، ارتفاع سقف، میزان جلوآمدگی و تلفیق سقف و دیوار و بسیاری از مباحث دیگر توجه کرد.

به طورکلی پارکینگ ساختمان یکی از اصلی‌ترین و پرترددترین قسمت یک ساختمان می‌باشد که در دید اولیه مخاطب که وارد ساختمان می‌شود نقش بسزایی دارد، به همین دلیل بهتر است در طراحی پارکینگ حساسیت و دقت لازم را به خرج دهید.

اهمیت طراحی پارکینگ
پارکینگ ساختمان یکی از اصلی‌ترین و پرترددترین قسمت یک ساختمان می‌باشد

معرفی انواع پارکینگ

به طور کلی پارکینگ‌ها را می‌توان به دو دسته کلی تقسیم بندی کرد که در این مقاله دسته اول با توجه به نوع استفاده و محل قرارگیری پارکینگ نام گذاری شده و دسته دوم بر اساس هوشمند و غیرهوشمند بودنشان تقسیم بندی می‌شوند.

دسته اول پارکینگ‌ها

 • پارکینگ خصوصی
 • پارکینگ عمومی
 • پارکینگ روباز
 • پارکینگ سرپوشیده

دسته دوم پارکینگ‌ها

 • پارکینگ‌های هوشمند
 • پارکینگ روتاری
 • پارکینگ برجی
 • پارکینگ پازلی
 • پارکینگ گرند

پارکینگ‌های غیرهوشمند

 • پارکینگ طبقاتی
 • پارکینگ بامی
 • پارکینگ سطحی
 • پارکینگ زیرزمین

ویژگی‌های کلی یک پارکینگ مدرن

امروزه پارکینگ‌های هوشمند جایگزین پارکینگ‌های معمولی شده که تمامی ماشین توسط یک بالابر حمل می‌شوند، اما به طور کلی یک پارکینگ مدرن دارای ویژگی‌هایی ازجمله:

۱.بهترین نوع پارکینگ آن است که ورودی و خروجی آن جدا طراحی شود.

۲.فضای پارکینگ باید دارای سیستم تهویه قوی باشد که به مراتب هوای پارکینگ را از گازهای سمی تولید شده توسط ماشین‌ها عوض کند.

۳.ضوابط مربوط به پارکینگ ساختمان باید رعایت شود به طوری که ابعاد هر پارکینگ برای هر ماشین ۲/۵ متر عرض و ۵ متر طول داشته باشد. راهروی پارکینگ باید با عرض ۵ تا ۶ متر باشد.

۴.پارکینگ باید تعدادی انباری با توجه به تعداد ماشین‌ها داشته باشد.

۵.در فضای پارکینگ، نسبت به افراد ساکن، باید چند سرویس بهداشتی طراحی شود.

۶.باید فضای موتورخانه در پارکینگ طراحی شود و تمامی تأسیسات از طریق داکت‌های تأسیساتی از پارکینگ به طبقات سرویس‌دهی شوند.

ویژگی‌های کلی یک پارکینگ مدرن
ضوابط مربوط به پارکینگ ساختمان باید رعایت شود

دیزاین داخلی پارکینگ

یکی از مهم ترین نکاتی که در هنگام دیزاین و ساخت پارکینگ باید مورد بررسی قرار بگیرد میزان اندازه و استحکام پارکینگ است و علاوه بر این توجه به ابعاد میزان فضای دسترس در پارکینگ از اهمیت زیادی برخوردار است و شما باید فضای مناسبی را برای پارک اتومبیل‌ها و باز و بسته کردن درب ورودی و خروجی آن‌ها و درب پارکینگ در نظر بگیرید.

اگر پارکینگ سرپوشیده است بهتر است سیستم تهویه قوی را در مکانی مناسب نصب کنید تا آلودگی‌های ناشی از اتومبیل‌ها در فضای پارکینگ باقی نماند.

بهتر است برای پوشاندن کف پارکینگ از کفپوش‌های قابل شست و شو و مقاوم استفاده کنید. برای زیباسازی فضای داخلی پارکینگ همچنین بهتر است از دیوارپوش‌ها با رنگ مناسب استفاده شود.

آشنایی با انواع طراحی پارکینگ:

 طراحی پارکینگ کلاسیک | پارکینگ مجزا

می‌توانید ماشین را در فضایی جدا از بقیه خانه پارک کنید. برای این منظور می‌توانید پارکینگ را در هر جایی در اطراف خانه از جمله حیاط جلو، حیاط کناری یا در عقب یا هر جایی که جادارتر باشد، قرار داد. اگر کمی خلاقیت در طراحی دیوار پارکینگ داشته باشید، مطمئنا پارکینگ بسیار عالی و جذابی خواهید داشت.

برای اینکه کمی طراحی پارکینگ را زیباتر کنید، رنگ سفید را در همه جا استفاده کنید، و سپس ورودی گاراژ خود را با گیاه پیچک، گل و در صورت تمایل، سایبان تزئین کنید. اگر قرار است از پارکینگ خود برای دو ماشین استفاده کنید، چند گلدان از انواع مختلف گیاهان تهیه کنید تا دو طرف و حتی وسط گاراژ را احاطه کنند.

طراحی پارکینگ کوچک

 اگر به فکر ایجاد یک طراحی دکوراسیون عالی برای پارکینگ خود هستید، می‌توانید رنگ درب پارکینگ خود را در سایه‌های خنثی انتخاب کنید و آن را با گیاهان خزنده و درختچه‌ها در هر طرف تکمیل کنید.

ایده این است که گاراژ را با طبیعت استتار کنید، به طوری که به نظر نمی‌رسد چنین ساختاری با بقیه فضای بیرونی شما مناسب نباشد. نقاشی کردن درب پارکینگ شبیه به یک فضای طبیعی و خیره کننده نیز یکی از ایده‌های عالی برای طراحی پارکینگ کوچک است.

طراحی پارکینگ مدرن

گاهی اوقات صاحبان خانه ترجیح می‌دهند برای طراحی پارکینگ، به سراغ گاراژ نروند و خودروهای خود را در یک فضای نیمه باز پارک کنند.

استفاده از یک فضای سرپوشیده در قسمتی از حیاط بهترین پیشنهاد در این مواقع است که ظاهری مدرن را برای پارکینگ فراهم می‌کند و جز ایده‌های بسیار عالی برای طراحی پارکینگ مدرن محسوب می‌شود.

برای ایجاد این مدل از طراحی دکوراسیون داخلی پارکینگ می‌توانید از کانکس استفاده کنید و با ایجاد سقف بتنی بر روی کانکس، طراحی پارکینگ را به گونه‌ای انجام دهید که با سقف خانه شما هماهنگ باشد.

طراحی پارکینگ مدرن
استفاده از یک فضای سرپوشیده در قسمتی از حیاط برای ساخت پارکینگ

پارکینگ زیر زمینی| طراحی مدرن از پارکینگ

حتی می‌توانید برای وسایل نقلیه خود سیستم پارکینگ زیرزمینی را انتخاب کنید، اگر زمین اطراف خانه شما اجازه چنین کاری را نمی دهد؛ این ایده،  یک گاراژ امن و مطمئن را برای ماشین شما در داخل حیاط فراهم می کند و در واقع ممکن است فضای بسیار بیشتری در داخل داشته باشد.

از این رو می توان از آن به عنوان یک فضای چند منظوره استفاده کرد. بنابراین اگر می‌خواهید خانه جدیدی بسازید، برای شما انتخاب مناسبی است که می‌توانید با استفاده از تکنولوژی، یک طراحی پارکینگ داشته باشید.

ایوان اتومبیل اگرچه به اندازه گاراژ یا پارکینگ امن نیست، اما جلوه و عظمت خاص خود را دارد. شما می توانید در معماری ایوان، سبک کلاسیک را که مملو از ستون‌‌های مزین و سقفی زیبا که به عنوان امتداد نمای جلوی خانه شما عمل می‌کند، انتخاب کنید. هنگام طراحی یک پارکینگ باید میزان بودجه و سلیقه صاحب پارکینگ را نیز در نظر بگیرید تا در نهایت به نتیجه دلخواه خود دست یابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − ده =