اصول مهم طراحی دکوراسیون داخلی شیک

برای طراحی دکوراسیون داخلی شیک متراژ و ابعاد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. برای شیک به نظر رسیدن فضایی کوچک و جمع و جور با ارتفاع کم و نورگیری محدود باید اصول بسیار زیادی را رعایت نمایید. در ادامه با اصول مهم اجرای دکوراسیون داخلی شیک بیشتر آشنا خواهیم شد.

اصول طراحی دکوراسیون سالن پذیرایی و اتاق خواب

یکی از ویژگی‌های فضاهای لوکس ارتفاع زیاد آن می‌باشد. برای طراحی دکوراسیون داخلی شیک در سالن پذیرایی و اتاق خواب به المان‌های عمودی نیاز خواهید داشت. استفاده از این المان‌ها باعث می‌شوند تا ارتفاع سالن پذیرایی و اتاق خواب شما بلند به نظر برسد. با استفاده از این راهکارها می‌توان ارتفاع دیوارهای سالن پذیرایی و اتاق خواب را زیاد نشان داد.

اصول طراحی دکوراسیون سالن پذیرایی و اتاق خواب

استفاده از پرده به بلندترین شکل ممکن

ساده‌ترین و مهمترین راهکار برای بلند به نظر رسیدن ارتفاع یک فضا استفاده از پرده‌هایی است که امتداد آن‌ها از زیر سقف تا زمین است. با این سبک طراحی پرده می‌توان دیوارهای اتاق و یا سالن را با ارتفاع بیشتر نشان داد.

استفاده از کاغذ دیواری عمودی راه راه

کاغذدیواری‌ها در راه راه‌های عمودی و افقی در بازار وجود دارند که یک کاغذ دیواری با راه راه کشیده شده فضا را بزرگتر نمایش می‌دهند. در صورت استفاده از کاغذ دیواری با راه‌های عمودی می‌توان فضا را بلندتر نشان داد در صورتی که یک کاغذ دیواری با راه راه افقی دیوار را کشیده نشان می‌دهد. در انتخاب کاغذ دیواری این نکته نیز باید در نظر گرفته شود که راه راه‌های عمودی حتما نباید کاملا صلب و رسمی باشند و امکان انتخاب طرح‌های گل و بته نیز امکان‌پذیر است. البته بهتر است این طرح‌ها به صورت عمودی نقش بسته باشند.

تزیینات و گچبری های دیواری با المان‌های عمودی کشیده و باریک

برای خانه‌های بزرگ و طراحی به سبک کلاسیک تزیینات و گچبری های دیواری گزینه مناسبی به نظر می‌رسند. این تزیینات و گچبری ها علاوه بر این که جلوه لوکس و زیبا ایجاد می‌کند، در صورت قاب‌بندی صحیح و بامهارت ارتفاع دیوار مورد نظر نیز بیشتر به نظر خواهد رسید.

انتخاب اکسسوری هایی با تم عمودی کشیده

اکسسوری هایی که دارای تم عمودی هستند چشم افراد را به سمت بالا هدایت می‌کنند و این امر باعث می‌شود تا روی دیوار جلوه بلندتری ایجاد شود. این اکسسوری ها ممکن است یک مجسمه و یا آباژور با ارتفاع زیاد و کشیده باشند و یا تابلوها و قاب‌های دیواری باشند که کشیدگی آن‌ها روی ارتفاع است.

عدم تزیین سقف با المان‌های کاذب شاخص و بزرگ

هرچه سقف یک فضای متوسط پایین بیاید و با استفاده از سقف‌های کاذب حجیم و پیچیده بزرگ تزیین شود نه تنها از نظر فیزیکی کوتاه‌تر خواهد شد بلکه فضای مورد نظر را نیز شلوغ‌تر و کوتاه‌تر نمایش خواهد داد.

لازم به ذکر است که امکان استفاده از سقف‌های کاذب روی دیوار سالن و خانه‌ای که ارتفاع آن زیاد است، برای شما وجود دارد. این نکته در رابطه با خانه‌هایی که ارتفاع مفید فضا در آن به صورت حداقلی در نظر گرفته شده‌اند صدق می‌کند.

عدم تزیین سقف با المان‌های کاذب شاخص و بزرگ

نورگیری و نورپردازی کافی

نورگیری و نورپردازی در دکوراسیون داخلی شیک از اهمیت قابل‌توجهی برخوردار می‌باشد. این نورپردازی باید با نیازهای طبیعی انسانی و عملکردها هماهنگی لازم را داشته باشد. به عنوان مثال فضاهایی که برای امور اداری، طراحی و کارهای هنری، مطالعه و یا زندگی و بازی کودک در نظر گرفته می‌شوند هر یک نیازهای مخصوص خود را دارند.

اما در دکوراسیون داخلی شیک نورپردازی علاوه بر تامین نیازمندی، به عنوان المانی در نظر گرفته می‌شود که جلوه‌های ارزشمند و طراحی لاکچری را ایجاد می‌کند. نورپردازی در دکوراسیون داخلی شیک باید در اشکال مختلف و در ترکیب با رنگ و اکسسوری های مختلف مورد استفاده قرار گیرد تا فضا را از حالت معمولی خارج ساخته و به حالت یک دکوراسیون لوکس تغییر دهد.

ترکیب المان‌های نوری و نورپردازی اصلی در فضا

از مهمترین ایده‌ها و المان‌هایی که می‌توان در طراحی دکوراسیون داخلی شیک به دقت در ترکیب با دیگر لوازم مورد استفاده قرار داد، موارد زیر هستند:

  • لوسترهای باشکوه
  • آباژورهای ارزشمند
  • نورهای مخفی هماهنگ با پالت رنگی
  • دیوارکوب‌های جذاب نوری
  • متریال های بازتابنده نور

یک تابلو فرش زیبا با فریم نقره‌ای رنگ روی یک دیوارکوب نوری خاص جلوه‌ای خاصی پیدا خواهد کرد. این تابلو فرش نه تنها می‌تواند مکمل نورپردازی فضا باشد بلکه تزیینات دیواری یک دیوار در پذیرایی و نشیمن لوکس را نیز تکمیل می‌کند.

انتخاب مواد و متریال از جنس فلز براق از دیزاین و خانه لوکس جلوه خاصی را به نمایش می‌گذارد

فلزات به ویژه فلزات براق همچون طلا، نقره، پلاتین و کروم نماد ثروت و قدرت هستند و استفاده از آن در دکوراسیون داخلی خانه لوکس از ارزش دیزاین و گران‌قیمت بودن مبلمان و اکسسوری ها جلوه خاصی را به نمایش می‌گذارند. از گرایش دکوراسیون داخلی منزل به سمت فضاهای خیلی مدرن و یا دکوراسیون به سبک صنعتی خودداری نمایید. اما به شکل معقول می‌توان از المان‌های فلزی براق در کنار رنگ‌ها و تزیینات کلاسیک و لوکس استفاده کرد. سنگ‌های گران‌قیمت همچون مرمر و چوب‌های طبیعی ارزشمند نیز در فضای داخلی جلوه‌هایی از یک دیزاین لوکس را به نمایش می‌گذارند.

انتخاب مواد و متریال از جنس فلز براق از دیزاین و خانه لوکس جلوه خاصی را به نمایش می‌گذارد

استفاده از پالت‌ها با رنگ‌های کلاسیک

از دیگر نکاتی که در طراحی دکوراسیون داخلی شیک باید در نظر گرفته شود استفاده از پالت‌های رنگی کلاسیک می‌باشد. این نکته را به خاطر داشته باشید که رنگ‌های کاربردی در سبک کلاسیک با سبک مدرن تفاوت‌های بسیار زیادی دارند و امکان استفاده از رنگ‌های جیغ و خالص در دکوراسیون سبک کلاسیک وجود ندارد.

دکوراسیون لوکس نیز اغلب در فضاهایی با دکوراسیون کلاسیک طراحی می‌شود و بهتر است از پالت‌های رنگی مناسب با این سبک در کنار دیگر رنگ‌ها به عنوان تزیینات و اکسسوری ها استفاده نمایید. رنگ‌های برجسته ست رنگی کلاسیک همچون آبی درباری و لاجوردی، زرشکی و شرابی، پشمی و مخملی، سبز زیتونی و کبریتی با زمینه رنگ‌های خنثی یا تزییناتی و تونالیته طلایی، کروم و نقره‌ای پیشنهادی مناسب برای نمایش طراحی دکوراسیون داخلی لاکچری و جلوه دکوراسیون داخلی منزل لوکس می‌باشد.

استفاده از آینه

کاربرد آینه امروزه در دکوراسیون داخلی منزل بیش از نمایش آدم‌ها و زیبایی‌های آن‌هاست. با استفاده از آینه‌های دکوراتیو کوچک و ساده می‌توان جلوه دیوارهای ساده را تغییر داد. آینه‌های بزرگ و قدی نیز برای تغییر ابعاد فضاهای کوچک و باریک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 − 1 =