کاربرد انواع آجر در صنعت ساختمان‌سازی

انواع آجر در صنعت ساختمان‌سازی کاربرد بسیار زیادی دارند. ظاهر آجرها تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند و در بازار آجر توپر، توخالی، متخلخل و سوراخ‌دار وجود دارند که کاربرد هر یک از آن‌ها نیز متفاوت است. از زمان‌های گذشته تا به امروز آجر در صنعت ساختمان‌سازی زیاد مورد استفاده قرار گرفته است. امروزه آجر به عنوان یکی از مصالح ساختمانی پرفروش شناخته می‌شود.

کاربردهای  آجر در صنعت ساختمان‌سازی

آجر توپر

به طور معمول آجر توپر از مقاومت نسبتا بالایی برخوردار است و برای ساخت دیوارهای باربر گزینه مناسبی محسوب می‌شود. آجر توخالی و سوراخ‌دار نیز دارای سوراخ‌های بسیار زیادی است. در آجرهای متخلخل منافذ زیادی وجود دارند و در ساخت این نوع آجر اغلب از روش پرسی استفاده می‌شود. در ادامه با انواع آجر، آجر مهندسی و معمولی بیشتر آشنا خواهیم شد.

آجر در صنعت ساختمان‌سازی دارای کاربرد رایجی است. یکی از انواع آجر، آجرنما است که اغلب برای نماکاری ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. انواع آجر به روش‌های دستی و ماشینی تولید می‌شوند. در نصب آجرنما به اندودکاری نیازی نخواهید داشت. آجرهای مهندسی و معمولی دارای تفاوت‌های فاحش و آشکاری هستند. آجر مهندسی به صورت نیمه شفاف است و تکامل بسیار زیاد آن باعث افزایش مقاومت آن شده است.

کاربردهای  آجر در صنعت ساختمان‌سازی

از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این نوع آجرها می‌توان به تحمل بار بسیار زیاد آن اشاره کرد. در صورتی که آجرهای معمولی اغلب برای کارهای ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. جنس آجرها نیز متفاوت است و انواع مختلف آن شامل موارد زیر هستند:

آجر لعابی

یکی از روش‌های روکش‌کاری آجر، استفاده از لعاب می‌باشد. لعاب‌کاری آجر را در مقابل عوامل مختلف مقاوم می‌سازد. آجر در برخی مواقع ممکن است در معرض عوامل مختلف از قبیل رطوبت، فرسایش، هوازدگی، مواد شیمیایی و تغییرات آب و هوایی قرار گیرد، اما لعاب پوشش‌دهنده سطح آجر در این شرایط در نقش لایه محافظ عمل کرده و باعث افزایش طول عمر مفید آجر می‌شود.

آجر لعابی به طور معمول در رنگ‌ها و ابعاد مختلف تولید و روانه عرصه بازار می‌شود. از این رو امکان استفاده از آن در تزیین دکوراسیون داخلی و بیرونی ساختمان وجود دارد. رنگ آجرهای لعابی به طور معمول آبی، قرمز، نارنجی، قهوه‌ای و سورمه‌ای می‌باشد. با استفاده از آن‌ها می‌توان فضایی با زیبایی منحصربه‌فرد ایجاد کرد.

آجر لعابی اغلب در طراحی سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، لعاب‌کاری این آجرها مقاومت آن‌ها را افزایش داده و از آن‌ها در مقابل آسیب‌های احتمالی به خوبی محافظت می‌کند. قیمت این آجرها در مقایسه با آجر معمولی بیشتر است.

آجر سفالی

از دیگر انواع آجر که در صنعت ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌توان به آجر سفالی اشاره کرد. این آجر دارای وزن نسبتا کمی است. با استفاده از این نوع آجر می‌توان سرعت اتمام پروژه ساختمان‌سازی را تا حد زیادی افزایش داد. در صورتی که قصد سبک‌سازی سازه را دارید بهتر است از این نوع آجر استفاده کنید.

این آجر به طور معمول در کوره‌های سفال‌پزی تولید شده و در مقایسه با دیگر آجرها قیمت کمتری دارد. ظاهر این نوع آجر مانند بلوک‌های سوراخ‌دار می‌باشد و اغلب در ساخت تیغه‌های جداکننده و دیوارهای غیر باربر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این آجرها برای گرما و صوت به عنوان عایق مناسب محسوب می‌شوند و از پایداری بسیار بالایی برخوردار هستند.

آجر سفالی

آجر نسوز

جدیدترین نوع آجر که به دلیل مزایای بسیار زیادی که دارد امروزه در اکثر ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، آجر نسوز است. این نوع آجر به عنوان عایق حرارتی محسوب می‌شود که علاوه بر پیشگیری از اتلاف انرژی در مقابل گرما و حرارت نیز از مقاومت نسبتا بالایی برخوردار است.

این نوع آجر در درجه حرارت بالا خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خود را از دست نداده از این رو برای پوشش دیوار داخلی شومینه مورد استفاده قرار می‌گیرد. از مهمترین ویژگی‌های این مدل آجر می‌توان به طول عمر بالا، دوام و استحکام، زیبایی و ثبات رنگ آن اشاره کرد. این ویژگی‌ها باعث شده است تا این آجر به عنوان گزینه مناسبی برای معماران و سازندگان محسوب شود.

آجر نسوز همچنین در مقابل فرسایش، خراشیدگی، حرارت، اشعه آفتاب، رطوبت و تغییرات آب و هوایی از مقاومت نسبتا مطلوبی برخوردار است. استفاده از مواد معدنی در ساخت این آجر باعث شده است تا برای مصارف ساختمانی گزینه عالی محسوب شود. قیمت این آجر نسبت به دیگر آجرها بیشتر است.

این آجر در انواع مختلفی موجود است که از جمله آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آجر نسوز سیلیسی
  • زیرکونیوم
  • کروم
  • قلیایی

آجر ماسه آهکی

یکی از انواع آجرها که در ساخت آن‌ها از سیلیکات کلسیم استفاده می‌شود، آجر ماسه آهکی است. این آجرها اغلب در پی سازی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. مقاومت فشاری و ظرفیت باربری این نوع آجر نسبتا بالاست از این رو از آن در ساخت دیوارهای حمال و حائل استفاده می‌شود. در تولید این نوع آجر از رنگدانه استفاده می‌شود از این رو در رنگ‌های مختلف تولید شده و وارد عرصه بازار شده است. ظاهر این نوع آجر بسیار زیباست.

سختی این آجرها نیز نسبتا بالاست و در ابعاد و اشکال یکنواخت تولید می‌شوند. اشکال یکنواخت این نوع آجر اجرای آن را ساده ساخته است. میزان پرتی این مصالح ساختمانی نیز بسیار کم است. این نوع آجر برای پیشگیری از خروج گرما از ساختمان در فصل زمستان عایق خوبی محسوب می‌شود و همچنین در فصل تابستان از ورود گرما به فضای داخل ساختمان جلوگیری به عمل می‌آورد. این امر باعث می‌شود تا با استفاده از این نوع آجر در ساختمان آسایش و راحتی برای ساکنین به ارمغان بیاید.

آجر ماسه آهکی

آجر فشاری

از دیگر انواع آجر که در صنعت ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌توان به آجر فشاری اشاره کرد. برای خشت زنی این نوع آجر اغلب از دست استفاده می‌شود و برای پخته شدن در کوره‌های آجرپزی حرارت داده می‌شوند. در مرحله سفت‌کاری ساختمان توصیه می‌شود از این نوع آجر استفاده کنید. مقاومت فشاری بالای این نوع آجر باعث شده است تا در ساخت دیوارهای باربر، طاق‌های ضربی و تیغه‌های جداکننده مورد استفاده قرار گیرد. وزن این نوع آجر حدود 5.2 کیلوگرم است و قیمت آن به میزان سفارش شما وابسته می‌باشد.

آجر دکوراتیو

یکی از انواع آجرها که امروزه در طراحی دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد، آجر دکوراتیو است. این آجر دارای انواع مختلفی است و با توجه به سلیقه شخصی خود می‌توان نمونه‌های مناسب آن را انتخاب کرده و از آن‌ها استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =