در طراحی داخلی استفاده از رنگ بهتر است یا کاغذ دیواری؟

برای پوشش دیوار‌های یک ساختمان، نقاشی یکی از روش‌های قدیمی به حساب می‌آید. از دیرباز مردم می‌دانستند که استفاده از رنگ روغن یا رنگ پلاستیکی برای پوشش دیوار‌ها، یک گزینه ‌ایده‌آل خواهد بود و هم از نظر اقتصادی مقرون به صرفه بوده و همین که به راحتی می‌توان هر نوع دیواری را با استفاده از رنگ طراحی کرد. اما با گذشت زمان و به خصوص در چند سال اخیر، ‌ایده‌های جدیدی همانند کاغذ دیواری، استفاده از چوب، استفاده از سنگ برای پوشش‌های دیوارها به دنیای طراحی داخلی معرفی شدند.

به همین دلیل است که سؤال رایج در بین مشتریان گروه طراحی داخلی و معماری مهراز طراحان این است که رنگ بهتر است یا کاغذ دیواری؟ اجازه دهید در این مطلب مقایسه‌ای بین نقاشی ساختمان و کاغذ دیواری داشته باشیم تا به راحتی بتوانید به پاسخ سؤال خود رسیده و تصمیم نهایی را بگیرید.

مقایسه نقاشی ساختمان با کاغذ دیواری

همانگونه که گفته شد ‌ایده‌های بسیار جذاب، جدید و خاصی برای پوشش دیوار‌ها وجود دارد ولی در این بین نقاشی ساختمان و کاغذ دیواری دو ایده رایج در بین مردم شناخته شده و حتی در محیط‌های اداری نیز از این دو روش استفاده می‌کنند. اما در پاسخ به این سؤال که رنگ بهتر است یا کاغذ دیواری؟ اجازه دهید مقایسه‌ای بین این دو‌ ایده داشته باشیم.

مقایسه نقاشی ساختمان با کاغذ دیواری

– مقایسه نقاشی ساختمان و کاغذ دیواری از نظر هزینه

مسلماً اگر شما به فکر پوشش دیوار‌ها با هزینه مقرون به صرفه و کمتر هستید رنگ‌آمیزی گزینه ‌ایده‌آل‌تری خواهد بود. به خاطر همین است که در محیط‌های اداری افراد بیشتر به سراغ نقاشی ساختمان ‌می‌روند. نقاشی ساختمان نسبت به کاغذ دیواری هزینه بسیار کمتری خواهد داشت. بنابراین اگر می‌خواهید طراحی ساختمان مقرون به صرفه‌تر شود، به شما پیشنهاد می‌کنیم به جای کاغذ دیواری به سراغ رنگ بروید.

– مقایسه نقاشی ساختمان و کاغذ دیواری از نظر زیبایی

اما برای طراحی دکوراسیون خانه قطعاً ما باید زیبایی را اولویت اول قرار دهیم و سپس به فکر هزینه‌ها باشیم. بنابراین کاغذ دیواری در این زمینه نسبت به رنگ ارجح است. تنوع در طرح‌ها و رنگ‌های که بر روی کاغذ دیواری وجود دارد، باعث زیباتر شدن دکوراسیون داخلی خانه خواهد شد. به خصوص اینکه شما می‌توانید برای هر کدام از قسمت‌های ساختمان از کاغذ دیواری‌های متناسب با آن بخش استفاده کنید. به این معنا که طرح‌های موجود بر روی کاغذ دیواری‌ها با کارایی هر کدام از قسمت‌های خانه تطابق داشته باشد.

– مقایسه نقاشی ساختمان و کاغذ دیواری از نظر سبک طراحی

بار‌ها این نکته را بیان کرده‌ایم که قبل از شروع طراحی دکوراسیون داخلی ما باید یک سبک خاصی را انتخاب کنیم و یا به سراغ ترکیبی از سبک‌ها برویم. استفاده از کاغذ دیواری دست شما را بازتر می‌کند تا بتوانید تنوعی در این زمینه ایجاد کرده و متناسب با سلیقه خود سبک‌هایی که دوست دارید را در داخل خانه پیاده کنید. اما در مورد رنگ چنین نیست چون رنگ، محیط کاملاً یکدستی ایجاد می‌کند.

اگر چه در چنین شرایطی شما می‌توانید در چیدمان وسایل تنوع زیادی قائل شوید ولی برای اینکه طرح‌ها و نقش‌های ظریفی بر روی دیوار‌ها اعمال کنید تا به سبک دکوراسیون نزدیک باشد، قطعاً کاغذ دیواری تأثیر بهتری خواهد داشت.

مقایسه نقاشی ساختمان و کاغذ دیواری از نظر سبک طراحی

– مقایسه رنگ ساختمان و کاغذ دیواری از نظر کیفیت در طراحی داخلی

مشکلی که در ساختمان‌های شهری وجود دارد این است که دوده و آلاینده‌های موجود در هوا بر روی دیوار‌ها نشسته و زمانی که نزدیک به خانه تکانی می‌وسم متوجه عمق فاجعه خواهیم شد چون آب بسیار سیاهی از روی دیوار‌ها جاری می‌شود. در این زمان است که برتری کاغذ دیواری نسبت به رنگ خود را نشان خواهد داد‌. رنگ خیلی سریع می‌توانند گرد و غبار و آلاینده‌های داخل هوا را به خود جذب کند و در نتیجه کیفیت قلبی خود را از دست خواهند داد. یعنی حتی اگر ما رنگ را تمیز کنید باز هم جلای اولیه خود را ندارد. اما چنین مشکلی در مورد کاغذ دیواری وجود ندارد.

اگر شما از کاغذ دیواری باکیفیت استفاده کرده و به درستی نصب شود، وقتی شما آن را می‌شویید، به مدت شش ماه یا حتی یک سال جلای اولیه خود را به دست خواهد آورد و از این نظر کاغذ دیواری نسبت به رنگ برتری دارد. همچنین دوام کاغذ دیواری نسبت به رنگ بیشتر است. اگر که دیوار ترک بخورد، این ترک بر روی رنگ مشخص خواهد بود ولی بر روی کاغذ دیواری چیزی مشاهده نمی‌کنید و یا اینکه در اثر شستشو به تدریج رنگ‌ها ترک خورده و پوسته پوسته می‌شوند ولی اگر کاغذ دیواری با کیفیت باشد شما چنین اتفاقی را در کاغذ دیواری مشاهده نمی‌کنید.

مقایسه رنگ ساختمان و کاغذ دیواری از نظر کیفیت

– مقایسه رنگ ‌آمیزی ساختمان و کاغذ دیواری از نظر نحوه اجرای کار در طراحی داخلی

بعضی از افراد فکر می‌کنند که نقاشی ساختمان راحت‌تر از نصب کاغذ دیواری است اما گروهی دیگر نظر برعکسی دارند. در هر صورت هر کدام از این دو روش تکنیک‌های خاص خود را داشته و سختی خاص خود را دارند. برای مثال برای نقاشی ساختمان ابتدا باید پتینه کاری انجام گرفته، دیوار کاملاً صاف باشند، رنگ مورد نظر انتخاب شده و با ظرأفت هر چه تمام‌تر نقاشی انجام شود چون یک خطا باعث می‌شود موج‌هایی بر روی دیوار به وجود بیاید که نمای داخلی ساختمان را زشت خواهد کرد. در مورد کاغذ دیواری نیز همین گونه است. باید سطح زیر دیوار کاملاً صاف باشد.

برای نصب کاغذ دیواری ظرأفت عمل بالایی نیاز است چرا که کاغذ دیواری باید طبق الگوی مشخص با ظرأفت هر چه تمام و با چسب بسیار خوب بر روی دیوار‌ها نصب شوند. البته برتری کاغذ دیواری نسبت به نقاشی ساختمان این است که اگر سطح دیوار ساختمان به دلیل نحوه ساخته شدن کمی موج داشته باشد می‌توان این موج را با کاغذ زیبای پنهان کرد ولی در مورد نقاشی چنین چیزی نیست و موج‌ها به راحتی قابل رؤیت هستند. در هر صورت چه در نقاشی ساختمان و چه در نصب کاغذ دیواری سطح دیوار باید کاملاً صاف و یکدست باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + یک =