اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون داخلی

دانستن آنچه در طراحی دکوراسیون داخلی باید انجام داد مهم است اما باید این نکته را به خاطر داشت که به همان اندازه دانستن آنچه در طراحی دکوراسیون نباید انجام داد نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد. گاهی اوقات افراد ممکن است بدانند که در طراحی دکوراسیون داخلی منزل خود چه کارهایی را باید انجام دهند اما از این که چه مواردی ممکن است باعث ایجاد مشکل شوند اطلاعی نداشته باشند.

اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

گاهی اوقات ممکن است برای چیدمان منزل خود کارهای زیادی انجام دهید و با یک اشتباه کوچک تمام زحمات خود را خنثی سازید. در ادامه قصد داریم اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون داخلی منزل را به صورت مختصر مورد بررسی قرار دهیم.

اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

اجتناب از انتخاب فرش و قالیچه کوچک

یکی از رایج‌ترین اشتباهات در طراحی دکوراسیون داخلی منزل انتخاب فرش کوچک می‌باشد. همواره توصیه می‌شود فرشی را انتخاب نمایید که پایه‌های مبلمان روی آن قرار گیرند. یا بهتر است اندازه فرش را به گونه‌ای انتخاب نمایید که پایه‌های جلویی مبل روی آن قرار گرفته و پایه‌های عقب روی زمین باشند.

انتخاب رنگ را در اولویت قرار ندهید

در طراحی دکوراسیون داخلی منزل هرگز نباید انتخاب رنگ را در اولویت قرار داد. یکی از مواردی که نسبتا ارزان است و دارای قابلیت تغییر می‌باشد، رنگ است. از این رو در طراحی دکوراسیون داخلی منزل ابتدا باید مبلمان و اشیای گران‌قیمت و اصلی انتخاب شوند و در نهایت متناسب با آن‌ها رنگ خانه را انتخاب نمود.

خودداری از رنگ‌آمیزی دیوار بدون تست کردن رنگ

از بزرگترین اشتباهات که ممکن است در طراحی دکوراسیون داخلی منزل صورت گیرد این است که تمامی دیوارها را بدون تست کردن رنگ، شروع به رنگ‌آمیزی نمایید. گاهی اوقات برای یک اتاق خاص یک رنگ از روی کاتالوگ انتخاب می‌شود که با رنگی که روی دیوار می‌نشیند متفاوت است. قبل از رنگ زدن سطح در فضای وسیع، ابتدا باید آن را در گوشه‌ای از دیوار و یا روی وسیله‌ای کوچک تست کنید.

اجتناب از نصب لوسترها در ارتفاع خیلی بالا

هدف از نصب لوستر در اتاق روشن ساختن آن می‌باشد. از این رو همواره توصیه می‌شود ارتفاع لوستر را خیلی زیاد در نظر نگیرید. با نصب لوستر در ارتفاع مناسب می‌توان فضای اتاق را به اندازه کافی روشن کرد.

اجتناب از نصب تابلوها و قاب‌ها در ارتفاع بسیار بالا

اکثر افراد تمایل به نصب تابلوها و یا آثار هنری روی دیوار دارند. همواره توصیه می‌شود که آثار هنری یا قاب‌ها را در جایی نصب کنید که هم سطح با چشم افراد باشد. این ارتفاع برای افراد مختلف متفاوت می‌باشد اما معیار مناسب برای ارتفاع تابلوها و قاب‌ها باید قد افراد باشد.

اجتناب از انتخاب پرده‌های کوتاه

اندازه پرده در خانه به ویژه در اتاق نشیمن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد. اندازه پرده باید به نحوی انتخاب گردد که کمی بالاتر از لبه پنجره آویزان شود و از پایین به کف زمین برسد. پرده کوتاه باعث خواهد شد دیوار کوتاه به نظر برسد و در نهایت اتاق شما کوچک به چشم خواهد آمد.

اجتناب از انتخاب پرده‌های کوتاه

عدم استفاده زیاد از کوسن یا بالش کوچک

یکی از وسایل تزیینی بسیار زیبا در منزل کوسن می‌باشد که استفاده بیش از حد آن در طراحی دکوراسیون داخلی منزل باعث شلوغ به نظر رسیدن خانه خواهد شد. در صورت استفاده زیاد از کوسن هنگام نشستن و یا دراز کشیدن روی مبل مجبور به کنار کشیدن آن‌ها خواهید شد. استفاده زیاد از بالش کوچک و کوسن در فروشگاه‌ها نباید به عنوان الگو در طراحی دکوراسیون داخلی منازل در نظر گرفته شوند.

کوسن‌های خیلی کوچک را انتخاب نکنید

این نکته را به خاطر داشته باشید که اندازه کوسن و یا بالش روی مبل باید با ابعاد صندلی متناسب باشد. انتخاب کوسن خیلی کوچک برای مبلمان بزرگ باعث از هم گسیختگی ظاهر مبلمان خواهد شد و آن‌ها را به هم ریخته نمایش خواهد داد.

اجتناب از ایجاد اتاق تم دار

هرچند انتخاب تم برای یک اتاق ممکن است بسیار جذاب و سرگرم‌کننده باشد اما این نکته را به خاطر داشته باشید که ایجاد اتاق تم دار ممکن است شما را خیلی زود از فضای ایجاد شده خسته کند. اتاق‌ها با تم خاص بسیار زود از مد خواهند افتاد و قدیمی خواهند شد. در صورت علاقه به یک تم خاص بهتر است چندین المان از آن تم را در اتاق قرار دهید. به عنوان مثال در صورت علاقه به تم جنگل می‌توان از چند کوسن با عکس حیوانات استفاده کرد.

اجتناب از چسباندن مبلمان به دیوارها

گاهی اوقات اندازه اتاق‌ها به نحوی است که ناچار به چسباندن مبلمان به دیوار هستید. اما همواره توصیه می‌شود از چسباندن مبلمان به دیوار و در کنار هم قرار دادن آن‌ها خودداری کنید. تنها در این صورت است که می‌توان یک زمینه مکالمه صمیمی را در خانه ایجاد کرد.

متمرکز نکردن نور در بالای اتاق

هرچند در اکثر خانه‌ها نور اتاق از سقف و یا بالای دیوار تامین می‌شود، اما نهایت سعی خود را به کار گیرید تا ترکیبی از انواع نورپردازی را در اتاق ایجاد نمایید. همچنین می‌توان از انواع لامپ رومیزی، ایستاده، کف و یا آویز برای روشنایی اتاق استفاده کرد. با استفاده از این موارد روشنایی بیشتر و متنوع‌تری خواهید داشت و فضای داخلی منزل شما نیز زیباتر خواهد شد.

تلویزیون را حتما نباید در کانون اتاق نشیمن قرار داد

تمامی افراد از اهمیت محل قرار گرفتن تلویزیون در اتاق نشیمن آگاه هستند. اما از قرار دادن آن به هر قیمتی در کانون اتاق نشیمن خودداری نمایید. ابتدا باید محل مناسب برای قرار دادن تلویزیون را انتخاب کرد و سپس وسایل را دور آن چید. مبدلمان در اتاق نشیمن باید به نحوی چیده شوند که برای تماشای تلویزیون کاربردی باشند.

تلویزیون را حتما نباید در کانون اتاق نشیمن قرار داد

اجتناب از رها کردن سیم‌ها

ریختن سیم‌ها روی زمین و یا آویزان بودن سیم‌های وسایل برقی از همه جا، باعث می‌شود تا اتاق زشت و درهم برهم به نظر برسد. همواره توصیه می‌شود این سیم‌ها را در داکت کنار دیوار قرار داده و یا پشت وسایل پنهان سازید.

اجتناب از چیدمان مبلمان به صورت غیر متوازن

علاوه بر رنگ و مدل مبلمان، اندازه و توازن آن‌ها نیز از اهمیت قابل‌توجهی برخوردار می‌باشد. این توازن علاوه بر انتخاب در چیدمان مبلمان نیز باید رعایت گردد. از قرار دادن کاناپه بزرگ در کنار یک میز قهوه‌خوری خیلی بزرگ خودداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + چهارده =