کلاً خراب کنیم یا بازسازی کافی است؟

یک نکته مهم برای شروع این است که آیا کل خانه را تخریب کنیم یا نه. آیا باید از صفر شروع کنیم (نوسازی ویلا) یا برای بازسازی کافی است؟ آیا امکان بهبود و ساخت ویلای جدید ارزانتر وجود دارد؟ در واقع، اکثر مشتریان مایل به شنیدن این کلمات نیستند، اما واقعاً باید در هنگام بازسازی اساسی به آنها توجه کرد.

به عنوان مثال، در برخی از پروژه ها، فونداسیون ممکن است شرایط لازم را نداشته باشد و باید تعویض شود.

تخریب حداقلی هدف تیم ما در روند بازسازی ویلا شمالی است، زیرا گاهی تخریب بهترین راه حل نهایی است، اما ما بیشتر بر جلوگیری از آن تمرکز می‌کنیم. در بازسازی‌ها انتظار می‌رود فرآیندهایی مانند لوله کشی و وضعیت سیم‌ها، برق و تمامی قسمت‌های ویلا به دقت مورد بررسی قرار گیرد و با توجه به آنچه که هست و وضعیت ویلا فعلی، تصمیم نهایی برای بازسازی یا بهسازی گرفته شود.

روش‌های صرفه جویی در بازسازی ویلای شمال

اگر گزینه‌های خود را سنجیده‌اید و تصمیم گرفته‌اید که بهتر است ویلای خود را بازسازی کنید، در اینجا نکاتی وجود دارد که قطعاً قبل از بازسازی به شما کمک می کند.

افزایش کارایی، نه صرفا اندازه
نکاتی قبل از بازسازی

1- افزایش کارایی، نه صرفا اندازه

اگر بتوانید آشپزخانه خود را برای حداکثر کارایی سازماندهی و تجهیز کنید، ممکن است نیازی به منفجر کردن دیوارها برای به دست آوردن متراژ مربع نداشته باشید! (واقعاً در بسیاری از موارد برای افزایش فضا و ظرفیت آشپزخانه نیازی به امتداد آشپزخانه و جابجایی دیوارها نیست، گاهی اوقات روش های بسیار ساده تری وجود دارد که دیده نمی‌شود).
با تعویض قفسه‌های تقسیم‌کننده یا کشوهای بیرون‌کش و کمدهای بایگانی که دارای قفسه‌هایی برای قوطی‌ها و سایر اقلام هستند، شروع کنید.

شاید باورتان نشود، اما می‌توانید با سازماندهی کابینت‌ها و به‌روزرسانی‌هایی مانند جداکننده‌ها و پایلوت‌ها به‌جای پوشاندن دیوارهای آشپزخانه، به راحتی چند هزار پس‌انداز کنید.

2- افزایش نور طبیعی بدون افزودن پنجره

افزایش روشنایی ویلا به طور کلی موضوعی سخت و بسیار پرطرفدار در بین کارفرمایان است. آیا می‌توان در شمال ویلا زندگی کرد، در متل قو، چمستان و نوشهر ویلا داشت، اما اصرار نداشت که میزان نور ورودی به ویلا در بالاترین سطح باشد؟! اما تخریب دیوار و افزودن پنجره‌های بزرگ اولین و بهترین راه حل برای بازسازی ویلا نیست، راه‌های کم تهاجمی و کم هزینه برای جذب نور را در نظر بگیرید.

به عنوان مثال:

برای روشن کردن یک حمام یا راهرو بدون پنجره، می‌توانید یک “لوله نور” را نصب کنید که از بین تیرهای سقف عبور می‌کند و نور خورشید را به فضای نشیمن پخش می‌کند. هزینه افزودن پنجره‌های دو جداره می‌تواند سه برابر هزینه لوله‌های نور باشد، بنابراین ارزش آن را دارد که گزینه‌های جایگزین را در نظر بگیرید. حتی اگر تصمیم به استفاده از پنجره‌های جدید و عایق دارید، گاهی اوقات می‌توانید از پنجره‌های دست دوم استفاده کنید. می‌توان با مواد و تجهیزات کم استفاده شده صرفه جویی زیادی کرد، فقط کمی وقت بگذارید و خواهید دید که در روند بازسازی ویلا نورد چقدر از نظر هزینه به نفع شما بوده است.

۳- زباله‌های خود را اهدا کنید

حتماً این جمله را شنیده‌اید که می‌گویند: حدود 85 درصد از یک خانه قابل استفاده مجدد است، یعنی قبل از شروع کار بازسازی، می‌توانیم به طور کامل حذف کنیم، یعنی کابینت، وان، سینک و غیره را برداریم، اگر دیگر برای ما قابل استفاده نیستند، به سادگی آنها را به شرکت‌های مربوطه می‌دهیم تا آنها را بازیافت کرده و دوباره وارد چرخه تولید کنیم.

زباله‌های خود را اهدا کنید
حدود 85 درصد از یک خانه قابل استفاده مجدد است

عاملی که باعث کاهش هزینه‌های ساخت ویلا می‌شود

با توجه به شرایط و اوضاع نابسامان اقتصادی، تورم، افزایش هزینه‌های مصالح و تجهیزات ساخت ویلا، در استان‌های شمالی کشور با افزایش قیمت مواجه شده است.

هزینه‌های ساخت ویلا مرتبط با هزینه‌های اولیه

اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که تمایل برای سرمایه‌گذاری در ویلاهای شمال کشور دارید و می‌خواهید که ویلای مورد نظر خود را بسازید، حتما می‌خواهید که در این راستا، هزینه های ساخت و طراحی ویلا در شمال خود را کاهش دهید. پیشنهاد ما به شما این است که از مواد اولیه ارزان قیمت برای ساخت ویلای خود استفاده نمایید. به عنوان مثال شما می‌توانید از متریال و مصالح ساختمانی بازیافتی برای اجرای پروژه ویلاسازی خود استفاده کنید.

مصالح و متریال ارزان قیمت و مناسب برای ساخت ویلا

از متریال و مصالح مناسب بازیافتی برای ساخت و ساز ویلا می‌توان به فولاد بازیافتی اشاره کرد. این فولادها امکان استفاده دوباره و بازیافت شده را دارند و همچنین از لحاظ استحکام و مقاومت نیز قابل قبول هستند.

مواد اولیه دیگری مانند: پلاستیک و چوب به شکل بازیافتی در بازار عرضه می‌شوند که نسبت به مواد غیر بازیافتی از قیمت پایین‌تری برخوردارند. با استفاده از این مواد اولیه باعث کاهش هزینه های ساخت ویلا خود خواهید شد.

شما می‌توانید به جای بکارگیری و استفاده از مصالح و متریال گران قیمت در بخش نازک کاری، از مواد اولیه ارزان‌تری استفاده کنید. مصالح و متریال جدیدی که برای اجرای بخشی از ویلاسازی در بازار وجود دارند، قیمت کمتری نسبت به مصالح و مواد قدیمی‌تر داشته و بسیار مناسب‌تر و کارآمدتر از مصالح قدیمی‌تر می‌باشند. از جمله متریال جدید می‌توان الیاف نانو را نام برد که امروزه از طرفداران بسیار زیادی برخوردار بوده و نظر افراد زیادی را به خود جلب نموده است.

مصالح و متریال ارزان قیمت و مناسب برای ساخت ویلا
از متریال و مصالح مناسب بازیافتی برای ساخت و ساز ویلا می‌توان به فولاد بازیافتی اشاره کرد

شرکت‌های ساخت ویلا

برای اجرای پروژه‌های ساخت و ساز ویلا در شمال کشور یک پیمانکار اصلی به همراه پیمانکاران فرعی با یکدیگر همکاری می‌کنند. ارتباط میان پیمانکاران اصلی و فرعی بسیار مهم می‌باشد و می‌تواند موجب منحصر به فرد شدن یک پروژه ویلاسازی و یا برعکس باعث تخریب پروژه ساخت ویلا شود. در نتیجه کاهش هزینه‌های ساخت ویلا، باید ارتباطی مؤثر و مناسب بین تیم‌های مختلف و گروه‌هایی که در پروژه ویلا سازی با یکدیگر همکاری می‌کنند، برقرار شود و در انتها به نتیجه مطلوب برسند و ضرری متوجه سرمایه شما نشود.

برنامه‌ریزی کردن و بودجه بندی هزینه‌های ساخت ویلا

در کشور ما به دلیل نوسانات قیمت ها و اوضاع نابسامان اقتصادی نمی‌توان برآورد درستی از هزینه‌های ساخت و طراحی ویلا در شمال به دست آورد و هزینه‌ها را پیش‌بینی و مشخص کرد. در نتیجه برنامه ریزی کردن و بودجه بندی هزینه‌ها، همیشه مطابق با برنامه ما پیش نمی‌رود. اما با وجود داشتن یک برنامه مشخص می‌توان بهتر عمل نمود و از بی‌برنامه بودن در این اوضاع بهتر است.

اگر شما در آغاز پروژه ویلا سازی خود بدانید که باید از چه مصالح و مواد اولیه با چه قیمتی استفاده کنید، قطعاً در طول پروژه با مشکلات زیادی مواجه نمی‌شوید. به همین دلیل شرکت‌های حرفه‌ای پیمانکاری و معماری قبل از اقدام به ساخت ویلا و هر نوع پروژه ویلا سازی در شمال کشور، اقدام به بودجه بندی و برنامه ریزی کردن برای آن می‌کنند. این شرکت‌ها در جهت برنامه ریزی به موارد گوناگونی فکر می‌کنند و آن را مد نظر قرار می‌دهند. این موارد شامل میزان مواد اولیه و مصالح و هزینه‌های مرتبط با آن، تعداد کارگران و هزینه دستمزد آن‌ها می‌باشد که باید در پروژه اجرایی شود.

2 دیدگاه

  1. سلام. بنده یک طرح ویلا دوبلکس در شمال می خوام اگر این طراحی رو برام انجام بدید چقد هزینه اش میشه .ممنون از. شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 7 =