معایب استفاده از شیشه در ویلاسازی

امروزه برای داشتن بهترین ویلای مدرن و لوکس به طراحی ماهر و متخصص در این زمینه نیاز خواهید داشت. طراحان داخلی برای زیبا به نظر رسیدن ویلای خود از روش‌های مختلف استفاده می‌کنند. استفاده از نمای شیشه‌ای یکی از انواع طراحی هاست که در حال حاضر طرفداران بسیار زیادی دارد. این طراحی کاربرد قابل‌توجهی دارد.

در ساخت ویلا نمای بیرونی ساختمان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و استفاده از شیشه در نمای ساختمان باعث می‌شود تا افراد زیادی به نمای ویلا شما خیره بمانند. در رابطه با استفاده از شیشه در صنعت ساختمان‌سازی می‌توان گفت که با معایب زیادی مواجه خواهید شد. از مهمترین معایب استفاده از شیشه در ساختمان‌سازی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

معایب استفاده از شیشه در ویلاسازی

افزایش هزینه ساخت ویلا

یکی از مهمترین معایب استفاده از شیشه در نمای ویلا هزینه بالای تولید آن و افزایش هزینه ساخت و ساز می‌باشد. برای برخی افراد افزایش زیبایی و امنیت ویلا از اهمیت قابل‌توجهی برخوردار می‌باشد. در صورتی که هزینه زیاد مهم نیست.

افزایش هزینه ساخت ویلا
هزینه بالای تولید و افزایش هزینه ساخت و ساز شیشه از معایب آن است

شکنندگی

از دیگر معایب همیشگی و ثابت استفاده از شیشه در ویلاسازی می‌توان به شکنندگی آن‌ها اشاره کرد. شکننده بودن مدل‌های ساده شیشه‌ها باعث می‌شود تا شیشه‌ها به قطعات ریز، درشت، برنده و خنجری شکل تبدیل شوند. این امر باعث افزایش خطر آسیب‌دیدگی شیشه‌ها شده است. نسل جدید شیشه‌های سکوریت و نشکن در حال حاضر از مقاومت بالایی برخوردار هستند و با شکستن به قطعات بلوری و غیر برنده تبدیل خواهند شد که هیچ‌گونه خطری برای افراد ندارند.

مقاومت در مقابل ضربه

هرچند استفاده از شیشه در صنعت ساختمان‌سازی با مزایای قابل‌توجه بسیار زیادی همراه است اما یکی از معایب استفاده از شیشه در ویلاسازی مقاومت کم آن‌ها در مقابل ضربات ناگهانی و قدرتمند می‌باشد.

عایق گرما و سرما

یکی از متریال های ساختمان‌سازی که برای گرما و سرما عایق مناسبی نیست، شیشه است از این رو از لحاظ معماری دارای R-Value پایینی می‌باشد. از این رو توصیه می‌شود یک متریال که عایق بهتری است را انتخاب نمایید. همچنین می‌توان از شیشه‌های چندلایه و مقاوم استفاده کرد که باعث افزایش هزینه خواهد شد.

در مناطق زلزله‌خیز از ایمنی چندانی برخوردار نیست

باید گفت در صنعت ساختمان‌سازی شیشه برای هر منطقه و ناحیه‌ای که مناسب باشد برای مناطق زلزله‌خیز گزینه امنی محسوب نمی‌شود. ساختمان ویلا در این مناطق باید به نحوی طراحی و ساخته شود که در مقابل حرکات و فشارهای افقی وارد شده به ساختمان از مقاومت نسبتا مطلوبی برخوردار باشد. تکنولوژی در عصر جدید تا حدی پیشرفت نکرده که قادر به تولید شیشه‌های مقاوم در مقابل زلزله باشد. از این رو نسل جدید شیشه‌ها در مقابل زلزله‌های ضعیف مقاومت نسبتا مطلوبی از خود نشان می‌دهند.

جذب گرما

از دیگر معایب استفاده از شیشه در ویلا ایجاد اثر گلخانه‌ای است که باعث به دام افتادن گرما در ساختار شیشه می‌شود. از این رو در نواحی گرم و خشک توصیه می‌شود از شیشه در ویلاسازی استفاده نکنید. در این مناطق استفاده از شیشه باعث خواهد شد تا گرمای داخل ساختمان بیش از حد شود و مصرف برق دستگاه‌های خنک‌سازی را تا حد قابل‌توجهی افزایش خواهد داد.

جذب گرما
ستفاده از شیشه در ویلا ایجاد اثر گلخانه‌ای دارد

تابش خیره‌کننده از معایب استفاده از شیشه در ویلا

از دیگر معایب استفاده از شیشه در ویلاسازی تابش خیره‌کننده آن و اذیت کردن چشم‌ها می‌باشد. از این رو باید این نکته را مد نظر قرار داد و با ساخت سازه‌های مختلف از شدت تابش نور کم کرد.

البته لازم به ذکر است که استفاده از شیشه مزایایی نیز به همراه دارد که در ادامه قصد داریم برخی از مزایای آن را به صورت مختصر مورد بررسی قرار دهیم.

مقاومت نسبتا بالا در برابر دما

از دیگر ویژگی‌ها و مزایای شیشه که باعث شده معماران امروزی از این متریال در ساخت بخش‌های مختلف ویلا از آن استفاده کنند مقاومت نسبتا بالای آن در مقابل دما می‌باشد. از این رو در ساخت شومینه، اجاق‌ها، آشپزخانه‌ها و نواحی که دمای بالایی را تحمل می‌کنند همچون گلخانه‌ها که در فصول گرم همچون تابستان دمای داخل آن‌ها افزایش می‌یابد می‌توان از شیشه استفاده کرد.

وزن کم

وزن متریال های مختلف یکی از مواردی است که امروزه در معماری و ساختمان‌سازی مدرن توجه ویژه‌ای به آن شده است. معماران تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا از مصالح و متریال مقاوم و سبک در صنعت ساختمان‌سازی استفاده کنند. شیشه از این نظر به عنوان یکی از بهترین متریال ها محسوب می‌شود. به طور کلی می‌توان گفت یکی از مهمترین مزایای استفاده از شیشه در ساخت ویلا کاهش حجم بار مرده می‌باشد.

بزرگ نشان دادن فضا

می‌توان گفت شیشه به عنوان پارتیشن در دکوراسیون داخلی ویلاها مورد استفاده قرار می‌گیرد. پارتیشن‌های شیشه‌ای علاوه بر جداسازی فضاهای مختلف روی بزرگ به نظر رسیدن فضاها تاثیر قابل‌توجهی دارند و باعث می‌شود تا فضا ویلا شما بزرگ به نظر برسد.

بزرگ نشان دادن فضا
شیشه باعث می‌شود تا فضا ویلا شما بزرگ به نظر برسد

جمع‌بندی

از کاربردهای شیشه در ساخت ویلا می‌توان به شیشه درب ویلا، نما، پارتیشن داخلی، سقف‌ها و اسکای لایت اشاره کرد. مزایا و ویژگی‌های متنوع این متریال باعث شده است تا شیشه در صنعت ساختمان‌سازی کاربردهای گسترده‌ای داشته باشد. اما در هنگام استفاده از شیشه برای ساخت ویلا باید معایب آن را نیز در نظر بگیرید. با این وجود شیشه هنوز در ساخت ویلا شیشه‌ای و نما کاربردهای گسترده‌ای دارد و از محبوبیت قابل‌توجهی برخوردار می‌باشد. با توجه به هدف شما در استفاده از شیشه برای ویلاسازی این متریال می‌تواند به عنوان بهترین گزینه به نظر برسد.

شیشه در هر ساختمان به عنوان یکی از سازه‌های اصلی در نظر گرفته می‌شود که برای نمای ساختمان مدل‌های متفاوتی از شیشه وجود دارد. هر یک از مدل‌های شیشه در نحوه اجرا، قیمت و کیفیت از تفاوت‌های قابل‌توجه برخوردار هستند. از انواع نماهای شیشه‌ای می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- نمای شیشه‌ای فریم لس

2- نمای شیشه‌ای اسپایدر

3- نمای شیشه‌ای کرتین وال

مشاورین مهراز طراحان همواره آماده خدمت‌رسانی به شما در زمینه‌های مختلف اعم از خرید ویلا در شمال، خرید زمین در شمال و خرید ویلا قسطی هستند. برای ارتباط مستقیم با مجموعه مهراز طراحان به بخش تماس با ما مراجعه نمایید. شما همچنین می‌توانید در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی بخش‌های مختلف منزل از مشاورین مهراز طراحان کمک بخواهید. کافی است به ما اعتماد کرده و همین حالا با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =