اصول و ضوابط طراحی اداری

طراحی دکوراسیون داخلی در دفاتر کار، اداره‌ها، سازمان‌های دولتی و خصوصی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در طراحی اداری نیاز و سلیقه کارکنان نباید تنها در نظر گرفته شوند بلکه نوع روند کارهای اداری، نوع مخاطبان فضای مورد نظر، مدت زمانی که کارکنان و افراد در آنجا حضور دارند نیز باید در نظر گرفته شوند. در ادامه قصد داریم با اصول و ضوابط طراحی اداری بیشتر آشنا شویم.

طراحی اداری از لحاظ زیبایی و بصری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و چیدمان و کاربرد وسایلی که در این فضا قرار داده می‌شوند نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. نحوه چیدمان و قرار گرفتن عناصر و وسایل در طراحی اداری دارای اهمیت بسیار زیادی هستند زیرا این موضوع بر بهره‌وری، نوع ارتباط داخل سازمانی و روند کاری به صورت مستقیم و غیرمستقیم تأثیر دارد.

انتخاب صحیح رنگ‌ها از مهمترین اصول طراحی اداری

تمامی افراد از این موضوع آگاه هستند که رنگ‌ها از لحاظ روان‌شناختی روی روح، روان، خلقیات و تمرکز افراد تأثیر قابل‌توجهی دارد. به طور کلی می‌توان گفت یکی از موضوعات مورد بحث در دکوراسیون اداری انتخاب رنگ مناسب می‌باشد. در طراحی اداری نیز انتخاب رنگ مناسب بر تعامل، همکاری کارکنان، پیشرفت کاری، راندمان کاری، خلقیات آن‌ها و مشتریان تأثیر بسیار زیادی دارد.

در صورتی که در طراحی اداری سازمان و یا اداره خود به دنبال ایجاد فضای مدرن هستید، توصیه می‌شود رنگ‌های روشن و ساده را انتخاب نمایید تا فضای کاری شیک را ایجاد نمایید.

انتخاب صحیح رنگ‌ها از مهمترین اصول طراحی اداری

اهمیت مبلمان در طراحی اداری

از دیگر اصول طراحی اداری می‌توان به انتخاب صحیح مبلمان اشاره کرد. مبلمان اداری باید با در نظر گرفتن کاربرد فضای هر بخش، طرح و فریم مبلمان در بخش‌های مختلف انتخاب شوند. در صورت تمایل برای طراحی اداری مدرن بهتر است رنگ مبلمان را به نحوی انتخاب نمایید که با سبک دکوراسیون اداری هماهنگی لازم را داشته باشد. راحت بودن مبلمان مورد استفاده کارکنان و تناسب آن‌ها با کاری که در اداره یا سازمان مورد نظر انجام می‌گیرد از دیگر اصول طراحی اداری می‌باشند.

در هنگام طراحی اداری باید این نکته را به خاطر داشته باشید که در صورتی که رفت و آمد به دفتر کار و یا اداره شما زیاد است و مشتریان و ارباب رجوع زیادی به آن مراجعه می‌کنند باید تعداد مبلمان کافی باشد. همچنین مبلمان انتخابی باید با سن و نوع ارباب رجوع نیز هماهنگی داشته باشد.

اهمیت گیاهان در طراحی اداری

در طراحی ادارات گیاهان نقش پرانرژی و مثبتی را ایفا می‌کنند. به طور کلی فضای ساختمان‌های اداری و دفاتر کار بی‌روح و خسته‌کننده است، مخصوصاً اگر ساختار کاری اداره مورد نظر به نحوی باشد که ارباب رجوع در آن باید مدتی را در انتظار باقی بماند. در فضای بی روح و سرد منتظر ماندن بدون شک امری خسته‌کننده می‌باشد. با استفاده از گیاهان می‌توان فضای اداری را لطیف و دلنشین ساخت.

از مهمترین کاربردهای گیاهان در طراحی اداری می‌توان به پیشگیری از کسالت، سردرد و بی‌حالی کارکنان اشاره کرد. همچنین با استفاده از گیاهان مختلف در فضای اداری می‌توان هوای داخل فضا را تصفیه کرد. از این رو همواره توصیه می‌شود استفاده از گیاهان سبز را در طراحی اداری به خاطر داشته باشید.

اهمیت گیاهان در طراحی اداری

انتخاب پارتیشن و جداکننده مناسب

از مهمترین اجزای طراحی ادارات می‌توان به پارتیشن‌ها و دیوارهای جداکننده اشاره کرد. این موارد باید با در نظر گرفتن نوع روند کاری کارکنان انتخاب شوند. ایجاد فضای خصوصی برای کارمندان و کارکنان سازمان‌ها و اداره‌ها افزایش تمرکز و آرامش آن‌ها را به همراه خواهد داشت. در دفاتر کار که برای ایجاد اتاق‌های مختلف فضای کافی وجود ندارد می‌توان از پارتیشن‌ها استفاده کرد. با استفاده از پارتیشن‌ها می‌توان تعامل کارکنان و مشتریان را افزایش داد.

در صورت تمایل برای افزایش ارتباط بصری بین کارکنان یک اداره یا سازمان و افزایش حس تعامل و همکاری بین آن‌ها می‌توان از پارتیشن‌های شیشه‌ای استفاده کرد. پارتیشن‌های شیشه‌ای همچنین برای ایجاد فضای صمیمی و سرزنده گزینه مناسبی محسوب می‌شوند.

استفاده از نور طبیعی

وجود نور کافی در فضای اداری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد. همانطور که در طراحی داخلی منازل استفاده از نور طبیعی به میزان کافی توصیه می‌شود، ایجاد نور کافی و استفاده از نور طبیعی در طراحی اداری نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد.

به طور کلی می‌توان گفت ایجاد نور طبیعی کافی در فضای اداره‌ها یا سازمان‌ها روی سلامت و سرحالی کارکنان تاثیر قابل‌توجهی دارد. از این رو در طراحی اداری همواره توصیه می‌شود تا جهت پنجره‌ها و ورودی را به نحوی در نظر بگیرید که نور طبیعی به میزان کافی وارد فضای اداری شود.

برای ایجاد نورپردازی مصنوعی در دفاتر کار نیز توصیه می‌شود تا شدت و رنگ نورهای مورد استفاده را در نظر بگیرید زیرا این موارد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. در استفاده از چراغ‌های روشنایی در طراحی اداری نیز بهتر است سبک دکوراسیون اداری را در نظر بگیرید.

استفاده از نور طبیعی

انتخاب پرده مناسب

متخصصین در گروه معماری مهراز طراحان همواره عنوان می‌کنند که یکی از مهمترین عناصر در طراحی ادارات نور می‌باشد. پرده‌ها در کنترل میزان نور ورودی به فضای داخلی و ایجاد فضای دنج در اداره‌ها یا سازمان‌ها نقش مهمی را ایفا می‌کنند. همواره توصیه می‌شود در دکوراسیون اداری پرده‌هایی را انتخاب نمایید که باز و بسته شدن آن‌ها راحت باشد و در زمان نیاز به نور بیشتر بتوان آن‌ها را باز کرد.

استفاده از آینه در طراحی اداری

آینه‌ها در دکوراسیون اکثر منازل و ساختمان‌های تجاری مشاهده می‌شوند اما باید این نکته را به خاطر داشت که با استفاده از آینه در طراحی فضای اداری می‌توان به طراحی شیک و زیبا دست یافت. همچنین انتخاب آینه مناسب برای طراحی اداری در بزرگ جلوه دادن فضای اداری تاثیر قابل‌توجهی دارد. برای داشتن یک دکوراسیون اداری شیک و متفاوت توصیه می‌شود از آینه‌ها استفاده نمایید.

استفاده از آینه در طراحی اداری

قفسه‌بندی

در فضای اداری ذخیره‌سازی ممکن است به صورت فردی، گروهی و یا عمومی انجام گیرد و تعداد و انواع آن به واحد و بخش کاری مربوطه وابسته می‌باشد. به طور کلی می‌توان گفت دسترسی به قفسه‌بندی، تجهیزات کوچک و فایل باید به راحتی امکان‌پذیر باشد. بهتر است در بخش مرکزی برای قرار دادن فایل‌ها فضای کافی در نظر گرفته شود و لوازم و امکانات مختلف در قفسه‌ها، کمدها و یا کابینت‌هایی که درهای کشویی یا گردان دارند انجام گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =