7 اشتباه رایج در طراحی دکوراسیون داخلی

زمانی که ساخت و ساز خانه تمام شد و می‌خواهید طراحی داخلی را شروع کنید، به گروه‌های طراح نیاز خواهید داشت تا شما را از اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون منزل دور کنند. حتی اگر تصمیم به بازسازی و نوسازی ساختمان گرفته‌اید، باز هم لازم است با ۷ اشتباه رایج در طراحی داخلی آشنا باشید چرا که یک خطا تأثیر بسیار زیادی بر روی میزان آرامش فضا و زیبایی طراحی منزل خواهند گذاشت.

بنابراین ما در این مقاله ۷ اشتباه در دکوراسیون داخلی خانه را برای شما عزیزان توضیح خواهیم داد. حتماً این موارد را در هنگام اجرای این کار به خاطر بسپارید.

اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون منزل

– چیدن تمامی وسایل مورد نظر در یک نقطه

بعضی از افراد فکر می‌کنند اگر تمامی وسایل دکوراتیو و یا وسایلی که از نظر ظاهری بسیار خاص و زیبا‌تر هستند را در یک نقطه از دکوراسیون قرار دهند، خانه نمای زیباتری پیدا خواهد کرد. اما این یک اشتباه بزرگ است چرا شما باعث می‌شوید فضای دکوراسیون تنها به یک منطقه ختم شده و آن قسمت شلوغ‌تر به نظر برسد. با یک طراحی ‌ایده‌آل، تمامی وسایل را به گونه‌ای بچینید که علاوه بر زیبا شدن فضای داخلی، شلوغی به نظر نرسد. ‌ در غیر این صورت چنین فضایی بسیار کلافه‌کننده خواهد بود.

چیدن تمامی وسایل مورد نظر در یک نقطه

– تمرکز بر قسمت پذیرایی

زمانی که ما در مورد دکوراسیون صحبت می‌کنیم، منظور ما تمامی قسمت‌های خانه است. اینکه شما تمام تمرکز خود را بر روی طراحی قسمت نشیمن یا همان پذیرایی بگذارید و از قسمت‌های دیگر غافل شوید، قطعاً باعث می‌شود خانه به دو قسمت تقسیم شود؛ قسمتی که طراحی بسیار زیبایی دارد و قسمت دیگر که به حال خود ر‌ها شده است. به همین دلیل خانه به صورت دو تکه به نظر می‌رسد و کسی که وارد چنین فضایی شود به وضوح متوجه خواهد شد که شما هیچ سرمایه‌گذاری بر روی تمامی قسمت‌های خانه نداشته‌اید.

– استفاده از کاغذ دیواری نامناسب

بار‌ها در مقالات متعدد بر روی این موضوع تأکید داشته‌ایم که پوشش دیوار‌ها تأثیر زیادی بر روی میزان روشنی فضا، آرامش محیط خانه و حتی زیبایی آن می‌گذارد. بنابراین در انتخاب نوع پوشش، به هیچ عنوان عجولانه عمل نکنید. اگر به فکر استفاده از کاغذ دیواری هستید، حتماً باید مساحت ساختمان و میزان روشنایی محیط را در نظر بگیرید. استفاده از طرح‌های شلوغ در خانه‌های کوچک و کم نور، یک اشتباه بزرگ است. به طور کلی طرح کاغذ دیواری هر چه خلوت‌تر و روشن‌تر باشد، فضای خانه را برای شما بزرگ‌تر خواهد کرد.

– عدم توجه به شرایط محیط اطراف

یکی از فاکتور‌های بسیار مهمی که در طراحی دکوراسیون داخلی باید مورد توجه قرار گیرد، مسأله شرایط محیطی منطقه‌ای است که در آن زندگی می‌کنیم. قطعاً این موضوع بر روی سبک طراحی تأثیر می‌گذارد و متأسفانه یکی از اشتباهات رایج در طراحی داخلی، عدم توجه به این موضوع است. اگر شما در یک منطقه با آب و هوای گرم زندگی می‌کنید، طراحی باید به گونه‌ای انجام گیرد که حس خنکی به افراد خانه القا شود.

استفاده از رنگ‌های خنک و از طرف دیگر خلوت‌تر کردن محیط داخلی، عواملی هستند که باعث می‌شوند شما گرمای کمتری را احساس کنید. اما اگر به سراغ رنگ‌های گرم بروید از نظر روانشناسی گرمای محیط برای شما دو چندان خواهد شد.

عدم توجه به شرایط محیط اطراف در طراحی دکوراسیون داخلی

– تهیه وسایل خانه از یک فروشگاه

بعضی از مردم برای اینکه فرآیند خرید وسایل دکوری خانه و وسایلی که قرار است در قسمت پذیرایی چیده شود آسان‌تر گردد، به سراغ یک فروشگاه ‌می‌روند و همه آنچه را که نیاز دارند از این مکان خریداری می‌کنند. شاید فروشگاه وسایل باکیفیت بسیار زیبایی را عرضه کند.

اما قطعاً اگر شما به چند مرکز خرید مراجعه کنید، به دلیل تنوعی که در اجناس وجود دارد، می‌توانید وسایل دکوری بسیار متنوع و خاصی را خریداری کرده و در نتیجه شما دکوراسیون جذاب‌تری خواهید داشت. در واقع اگر شما این کار را انجام دهید، با لوازم کم می‌توانید فضای خاص و چشمگیری برای خود ایجاد کنید چون تنوع اجناس بالا می‌رود.

– خرید وسایل تنها براساس مد

به جرأت می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین اشتباهات رایج در طراحی داخلی، بحث ارجح بودن مد بر سلیقه و خواسته‌های اعضای خانواده است. شما قرار است در محیطی زندگی کنید که به شما آرامش بدهد. اگر تنها به سراغ مد بروید و به خاطر اینکه مد را به خواسته‌ها و انتظارات خود ارجح می‌دانید حتی وسایلی را بخرید که از نظر شما زیبا نیستند، قطعاً نمی‌توانید از چنین فضایی لذت برده و آرامش زیادی کسب کنید. بنابراین خود را بیش از اندازه درگیر مد نکنید. وسایلی را خریداری کنید که می‌دانید زیبا بوده و با سلیقه اکثر اعضای خانواده همخوانی دارند.

خرید وسایل تنها براساس مد

– استفاده بیش از حد از وسایل دکوراتیو

مهمترین و اصلی‌ترین فاکتور در طراحی دکوراسیون خانه، خلوت به نظر رسیدن فضا است. شلوغی باعث کلافگی اعضای خانواده می‌شود. بنابراین نباید خانه را با وسایل دکوراتیو زیاد، شلوغ کنید. حتی اگر وسیله تزیینی زیادی خریده‌اید، آن‌ها را در انباری نگهداری کنید هر از گاهی دکوراسیون خانه را عوض کنید اما با چیدن تمامی وسایل، فضای خانه را شلوغ نکنید.

سخن پایانی

ما در این مقاله ۷ اشتباه رایج در دکوراسیون داخلی را برای شما عزیزان شرح دادیم به این ‌امید که با در نظر گرفتن این موارد، سعی کنید طراحی دکوراسیون را به گونه‌ای انجام دهید که آرامش زیادی را برای شما به همراه داشته و منظره زیبا و چشمگیر را به شما هدیه کند. در این زمینه می‌توانید از گروه طراحی داخلی و معماری مهراز طراحان کمک بگیرید. مهندسین ما سال‌هاست در این زمینه فعالیت داشته و قطعاً به شما کمک می‌کنند تا محیطی بسیار جذاب، زیبا و مملو از آرامش در خانه خود داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 15 =