اصول دکوراسیون اتاق خواب مدرن

یکی از پرکاربردترین رشته‌های جنبش مدرنیسم، دکوراسیون داخلی می‌باشد. از مهمترین ویژگی‌های سبک دکوراسیون اتاق خواب مدرن می‌توان به سادگی، تمیزی و کاربردی بودن آن‌ها اشاره کرد. در ادامه قصد داریم به بررسی ویژگی‌های اتاق خواب مدرن بپردازیم.

این نکته را به خاطر داشته باشید که مدرن بودن دکوراسیون داخلی بخش‌های مختلف منزل یک امتیاز بزرگ محسوب می‌شود. برای کسب آرامش در اتاق خواب باید حس خوبی نسبت به آن داشت. از این رو شیک بودن و وجود اتاق خواب مدرن در منزل از اهمیت ویژه برخوردار است.

در اتاق خواب مدرن فرم تابع عملکرد است

یکی از اصول و مفاهیم اصلی در جنبش مدرن ارجحیت عملکرد و تبعیت فرم از آن است. در صورت تمایل برای انتخاب مبل در دکوراسیون داخلی مدرن ابتدا باید کاربرد آن را در نظر گرفت و در اینجا ظاهر مبل چندان اهمیت ندارد. به طور کلی می‌توان گفت در این سبک دکوراسیون اتاق خواب ظاهر در درجه دوم اهمیت نسبت به عملکرد قرار دارد. به خاطر داشته باشید که این اصل نباید باعث شود تصور کنید سبک مدرن زشت است. وسایل غیرضروری در این سبک دکوراسیون داخلی اتاق خواب کمتر به چشم می‌آیند. از مهمترین ویژگی‌های این سبک دکوراسیون می‌توان به خطوط صاف مبلمان و فضای باز در آن اشاره کرد.

در اتاق خواب مدرن فرم تابع عملکرد است
اهمیت فضای باز در اتاق خواب مدرن

رنگ‌های سبک مدرن در اتاق خواب

در این سبک دکوراسیون اتاق خواب اغلب رنگ‌های خنثی انتخاب می‌شوند. از جمله این رنگ‌ها می‌توان به قهوه‌ای، کرم، برنز، سیاه، خاکستری و سفید اشاره کرد. البته طراحان در حال حاضر قرمز، زرد و آبی را نیز به این پالت اضافه کرده‌اند. رنگ‌های خنثی در اغلب مواقع به عنوان زمینه و دیگر رنگ‌ها به عنوان عامل برجسته در دکوراسیون سبک مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور کلی می‌توان گفت با پخته شدن این سبک دکوراسیون رنگ‌های خنثی به عنوان رنگ‌های اولیه جایگاه خود را حفظ کرده‌اند. به صورتی که رنگ‌های براق و شاد در این سبک دکوراسیون داخلی متداول شدند.

از آنجا که اتاق خواب معمولا محلی برای آرامش شبانه می‌باشد توصیه می‌شود از رنگ‌های آرامش‌بخش همچون آبی برای آن استفاده کنید.

رنگ‌های درخشان

از مهمترین نشانه‌های دکوراسیون مدرن می‌توان به رنگ‌های ملایم و خنثی اشاره کرد. لازم به ذکر است که جلوه‌هایی از رنگ‌های تند و تیز فضا را از حالت بی‌روح نجات می‌دهند. از رنگ‌های شاد و پرطرفدار در این سبک دکوراسیون داخلی اتاق خواب می‌توان به رنگ‌های قرمز و نارنجی اشاره کرد. البته امکان استفاده از رنگ‌های مورد علاقه دیگر نیز برای افراد وجود دارد. با استفاده از رنگ‌های قرمز و نارنجی می‌توان فضای اتاق خواب را زنده کرد.

استفاده از مصالح طبیعی در اتاق خواب مدرن

در سبک‌های مدرن و نیمه مدرن اغلب مصالح طبیعی همچون چوب مورد استفاده قرار می‌گیرند. این موضوع در اتاق خواب جلوه ویژه‌ای دارد. به طور کلی می‌توان گفت مصالح طبیعی در این سبک دکوراسیون داخلی به عنوان آثار هنری مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته لازم به ذکر است که کروم و پلاستیک‌ها نیز بخش جدایی‌ناپذیر ظاهر سبک مدرن اواسط قرن هستند.

استفاده از نورافکن‌های طبیعی در دکوراسیون داخلی

خرت و پرت‌های پرزرق و برق، کلکسیون‌های غیرضروری و تجملات در دکوراسیون داخلی اتاق خواب به سبک مدرن زیاد به چشم نمی‌خورند. در مقابل در این سبک دکوراسیون اغلب از نورافکن‌های هنری زیبا، تابلوهای نقاشی بسیار بزرگ، پوسترها و چاپ روی دیوار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

وسایل پایه‌دار در اتاق خواب‌های مدرن

وسایل پایه‌دار از جمله قلاب‌های فلزی و پایه‌های چوبی ساده در این سبک دکوراسیون اتاق خواب زیاد به چشم می‌آیند. ظرافت‌های بصری در این سبک توسط وسایل پایه‌دار نمایش داده می‌شوند. این وسایل بیشتر برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این اتاق خواب‌ها می‌توان از میز آرایش منطبق با سبک مدرن استفاده کرد.

سطوح درخشان در اتاق خواب مدرن

سطوح در اتاق خواب مدرن اغلب صاف و درخشان هستند. برای ایجاد فضایی تمیز و مدرن در این اتاق خواب‌ها می‌توان از مبلمان پولیش شده یا لاک الکل خورده، قطعات فلزی همچون فلز کروم و شیشه استفاده کرد. در خانه‌های مدرن اغلب پنجره‌های بزرگ با نور طبیعی زیاد وجود دارند. به منظور حفظ حریم خصوصی در این اتاق خواب‌ها اغلب از پرده‌ها یا فیلدهای ساده استفاده می‌شود. این پرده‌ها و فیلدها بدون شلوغ کردن فضا از لحاظ بصری قادر به عبور دادن نور از خود هستند.

سطوح درخشان در اتاق خواب مدرن
سطوح صاف و درخشان در اتاق خواب مدرن

عناصر شاخص در اتاق خواب مدرن

به طور معمول به منظور پیشگیری از خسته‌کننده بودن فضاهایی با سبک مدرن که در آن‌ها از خطوط صاف و منظم، رنگ‌های خنثی و وسایل تزیینی استفاده می‌شوند، یک عنصر شاخص قرار داده می‌شود. به عنوان مثال یک لوستر خاص می‌تواند به عنوان عنصر شاخص مورد استفاده قرار گیرد. یک لوستر در اتاق خواب که عناصر کمی دارد اغلب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نور طبیعی موجود در اتاق خواب مدرن

نور طبیعی در دکوراسیون مدرن حرف اول را می‌زند. اتاق خواب‌های مدرن اغلب دارای پنجره‌های بزرگ هستند و حجم زیادی از نور طبیعی وارد آن می‌شود. پرده‌های ساده یا سایه‌بان نیز اغلب برای این نوع اتاق خواب‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تختخواب‌های مناسب برای اتاق خواب مدرن

تختخواب‌های دارای سکو و ساده از ویژگی‌های بارز اتاق خواب‌های مدرن محسوب می‌شوند. همچنین از تختخواب‌های کابین دار در اتاق خواب مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور معمول تختخواب‌های مدرن اسکاندیناویایی اغلب برای این سبک دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در یک اتاق خواب مدرن بهتر است برای تختخواب‌ها یک سکو در نظر بگیرید. محبوب‌ترین مبلمان سبک مدرن تختخواب‌های سکویی با ارتفاع کم هستند. همواره توصیه می‌شود سکو در نظر گرفته شده را با یک رنگ همچون رنگ گلبهی متمایز نمایید. برای ایجاد هماهنگی بین این رنگ با دیگر وسایل موجود در اتاق خواب می‌توان از گل‌های گلدون و رنگ مسی دیوار استفاده نمایید.

تختخواب‌های مناسب برای اتاق خواب مدرن
تختخواب‌های دارای سکو و ساده

خطوط عمودی

در این سبک دکوراسیون اتاق خواب اغلب از پرده‌های سقف تا کف، چراغ‌های آویز، پنجره‌های بزرگ و عمودی؛ صفحات عمودی در کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این نکته را به خاطر داشته باشید که یک فضا همواره نباید با استفاده از لوستر روشنایی تکمیل گردد. گاهی اوقات با استفاده از دیوارپوش های خاص با نورهای LED بهترین گزینه برای این منظور هستند. در یک اتاق خواب مدرن استفاده از فرش با الگوی هندسی نیز امکان‌پذیر است که به عنوان یکی از عناصر سبک مدرن شناخته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =