طراحی داخلی مطبخ و مزایا و معایب آن

طراحی داخلی مطبخ یکی از مهم‌ترین و پرطرفدارترین طراحی‌های دکوراسیون منازل است که می‌بینیم. بطور کلی، آشپزخانه قلب یک خانه است و طراحی و دکوراسیون جذاب آن می‌تواند میل به غذا و حس طراوت را در بین اعضای خانواده بیشتر کند. مهراز طراحان در این مقاله مزایا ،شیوه ساخت و ایده‌های زیبا جنهت ساخت مطبخ در اختیار شما می‌گذارد .لطفا تا آخر مقاله همراه ما باشید.

مطبخ چیست؟ چه کاربردی در منازل دارد؟

مطبخ بخشی از آشپزخانه است که خانم‌های زحمتکش منازل در آنجا غذاهای مورد نیاز را می‌پزند. ابتدای امر باید هدف از ایجاد مطبخ را بگوییم؛ برای اولین بار، مطبخ‌ها با هدف جداسازی فضای آشپزخانه از محیط پخت و پز برای افزایش تمیزی و راحتی نظافت آشپزخانه ابداع شدند. سپس، در طی سالیان سال، این ساختار دچار تغییرات عظیمی شد که در حال حاضر با مطبخ‌های امروزی همراه شده‌ایم.

مطبخ‌ها باعث می‌شوند تا وسایل آشپزخانه شما در مکان آشپزخانه و معمولا درون کابینتها باقی بماند. از سمت دیگر، پخت و پز شما در مکانی دیگر ، یعنی مطبخ، اتفاق بیافتد. علاوه بر این، نظافت آشپزخانه و همچنین پخت و پز‌های طولانی مدت نیز با وجود مطبخ ساده‌تر خواهد شد.

مطبخ چیست؟ چه کاربردی در منازل دارد؟
مطبخ‌ها باعث می‌شوند تا وسایل آشپزخانه شما در مکان آشپزخانه و معمولا درون کابینتها باقی بماند.

تفاوت آشپزخانه اصلی و با آشپزخانه مخفی چیست؟

در نگاه اول می‌توان گفت مهم‌ترین تفاوت آشپزخانه اصلی با آشپزخانه مخفی در مرتب بودن و زیبایی ظاهری‌‌شان خواهد بود. به‌ صورتی که در آشپزخانه اصلی، وسایل با نظم و ترتیب و آراستگی کامل در کنار هم چیده خواهد شد. فعالیت خاصی در آشپزخانه ی اصلی انجام نمی‌شود و از نظر ابعاد هم تا حدودی بزرگ‌تر از آشپزخانه مخفی می‌باشد.

هر آشپزخانه‌ ستِ کابینت مختص به خودش را خواهد داشت و بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که کابینت‌ هایی که در قسمت آشپزخانه اصلی نصب می‌کنند باکیفیت‌ تر و گران‌ قیمت‌‌تر باشند. به این دلیل که مهم‌‌ترین اولویت در این فضا، حفظ زیبایی ظاهری و جذابیت دکوراسیون خواهد بود. آشپزخانه‌های مخفی این اجازه را به شما خواهد داد تا بدون نگرانی از بهم‌ ریختگی وسایل و نامنظمی محیط دور و برتان فقط به فکر آشپزی باشید.

مزیت و کاربرد طراحی آشپزخانه مخفی ( مطبخ )

اکثر افرادی که به قصد مهمانی به منزل آشنایان یا فامیل می‌روند و شاید برایشان پیش آمده باشد که به محض ورود به منزل آن شخص بوی نامطبوع سرخ کردنی و غذا اذیت کننده باشد، حتی با وجود تکنولوژی‌های جدید شامل هود… باز هم پیچیدن بوی نا مطبوع غذا در فضای خانه آزار دهنده خواهد بود. اما با طراحی آشپزخانه‌ی مخفی به اصطلاح آشپزخانه کثیف می‌توان از این موضوع جلوگیری نمود.

سخت بودن فعالیت‌های پخت و پز و… در آشپزخانه‌های امروزی در آشپزخانه‌های امروزه فضای بین آشپزخانه و سالن پذیرایی با طراحی یک اپن و یا جزیره جدا سازی شده است. این موضوع باعث شده در صورت حضور مهمان عمل آشپزی برای کدبانوهای عزیز سخت خواهد بود. وجود مطبخ برای آشپزی راحت‌تر کمک کننده خواهد بود تا بانوی خانه بدون مزاحمت مشغول طبخ غذا شود.

آشپزخانه مطبخ‌دار خارج از دید مهمان‌ها است. می‌توانید با خیال راحت غذا بپزید و ظرف‌های چرب را درون سینک رها کنید تا بعدا شسته شوند. همچنین می‌توانید بعد از سرو غذا تمام ظروف را به داخل آشپزخانه مخفی مطبخ بیاورید تا هیچ اثری از بی‌نظمی در آشپزخانه قابل رویت شما به چشم نخورد.

می‌توانید ظروف دم دستی و قدیمی که از نظر ظاهری مناسب نیستن را در آشپزخانه مخفی و داخل کابینت مطبخ قرار دهید تا کماکان از آنها استفاده کنید بدون اینکه نگران دیده شدن آنها توسط مهمانان باشید.

مزیت و کاربرد طراحی آشپزخانه مخفی ( مطبخ )
آشپزخانه مطبخ‌دار خارج از دید مهمان‌ها است.

معرفی چند ایده جالب برای طرح دیزاین آشپزخانه زیبا

دیزاین آشپزخانه بخش‌های مختلفی دارد که یکی از آن‌ها، دیزاین مطبخ است. با توجه به اینکه اثرات بخارات غذا و نیز مواد مختلفی که هنگام پخت غذا به این محیط وارد می‌شوند ممکن است مخرب باشند، پس بهتر است از متریال با کیفیت استفاده کنید تا بعد‌ها پشیمانی به سراغتان نیاید! علاوه بر این، باید دقت کنید که طراحی داخلی مطبخ می‌تواند شامل طراحی‌های مختلفی شود که ایده و سلیقه شما را می‌طلبد.

ما با بررسی ایده‌های مختلف، به شما فقط راه را در مرحله اول نشان خواهیم داد! این شما هستید که با خلاقیت و ایده پردازی خود می‌توانید مطبخ را با طرحی بی‌نظیر برای خود خلق کنید.

از یک طرح ساده ولی دارای تمام جزئیات استفاده کنید

سعی کنید در طراحی مطبخ برای منزل خود، کار مطبخ را جمع و جور جمع کنید. زیرا معمولا مطبخ‌ها فقط بعنوان محیطی برای پخت و پز استفاده می‌شوند و اگر فضای بسیار زیاد برای آن در نظر بگیرید، ممکن است دیزاین آن کمی برای شما سخت شود.

بعنوان اولین ایده، می‌توانید ظروف خود را پشت اجاق گاز آویزان کنید، از یک کابینت قفسه‌ای کوچک برای ظروف ضروری استفاده کنید. علاوه بر این، می‌توانید از یک تابلو فرش و یا تابلوی هنری دیگر برای افزایش زیبایی مطبخ استفاده کنید.

با بوی بد غذا خداحافظی کنید

همانگونه که اشاره شد یکی از مشکلاتی که در آپارتمان‌های امروزی با آن مواجه هستیم، پخش شدن بو و دود غذا در خانه است. وجود هود تا حدی کمک کننده است. اما متاسفانه زمانی که شروع به پختن غذا می‌کنیم، بوی انواع غذا و دود سرخ کردنی‌ها در خانه پخش می‌شود. طراحی آشپزخانه مخفی با فضای بسته و تهویه قوی این مشکل را تقریباً حل کرده‌ و بستر مناسبی برای پخت و پز غذاهای سرخ‌کردنی و بودار، فراهم نموده است.

با بوی بد غذا خداحافظی کنید
طراحی آشپزخانه مخفی بستر مناسبی برای پخت و پز غذاهای سرخ‌کردنی و بودار، فراهم نموده است.

آیا آشپزخانه مخفی برای همه فضا‌ها مناسب است؟

حداقل ابعاد آشپزخانه در یک خانه نرمال حدود ۲۰ متر مربع است. معمولا در نظر گرفتن ۶ الی ۸ متر مربع از این فضا برای آشپزخانه کثیف کافی است. البته این اعداد تقریبی هستند و بستگی زیادی به طراحی آشپزخانه، وسایلی که قصد دارید در آشپزخانه مخفی قرار دهید، دارد. اما بطور کلی کابینت مطبخ بیشتر برای آشپزخانه‌های بزرگ تعبیه می‌شود (در صورت طراحی آشپزخانه مخفی برای آشپزخانه‌های کوچک تر از 20 متر مربع، از فضای لازم برای کابینت اصلی کاسته می‌شود و این موضوع می‌تواند تاثیر نا مطلوبی بر کارایی و زیبایی کابینت و دکور آشپزخانه داشته باشد.

متاسفانه در بعضی از آپارتمان‌های کوچک، امکان طراحی و ساخت آشپزخانه مطبخ‌دار وجود ندارد. در چنین شرایطی بهتر است از یک هود قوی و کم‌صدا در بالای اجاق‌گاز کمک بگیرید. همچنین از سینک‌های عمیق و دولگنه استفاده کنید تا بی‌نظمی و دیده شدن ظروف کثیف به حداقل برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × یک =