انواع آبنمای سنگی باغی و حیاط

آبنمای سنگی چیست؟ بسیاری از ما به دلیل علاقه به طبیعت سعی می‌کنیم تا به هر شکلی طبیعت را به محیط زندگی خود بیاوریم. استفاده از آبنمای سنگی برای محوطه، حیاط، ویلا و باغ یکی از این راه‌هاست.

برای افزایش زیبایی و جذابیت اطراف خود استفاده از ابزارهای مختلف تزئینی مثل سنگ به ما کمک می‌کند تا دکوراسیون زیبایی را طراحی کنیم.

آب نمای سنگی در یک مکان علاوه بر زیبایی و حس آرامشی که به ما می‌بخشد با ایجاد رطوبت، موجب لطافت هوا و شادابی گیاهان نیز می‌شود، همچنین ساخت یک آبنمای سنگی در نمای بیرونی یک خانه به زیبایی ملک می‌افزاید و مثل یک نگین و قطعه مرکزی در چشم انداز باغ خودنمایی می‌کند.

با این مقدمه، در ادامه مقاله مهرازطراحان با ما همراه باشید تا با آبنمای سنگی و ویژگی‌ها و انواع آبنما آشنا شوید.

آموزش ساخت آبنما باغی

طریقه ساخت آبنما باغی در ده مرحله اجرا می‌شود.

مرحله اول تا سوم

در مرحله اول گودبرداری انجام می‌شود. در مرحله دوم یک لایه سیمان کشیده می‌شود. مرحله سوم سیستم آبرسانی و سیستم برق آبنما انجام می‌شود. سپس آجرچینی آبنما صورت میگیرد و کاسه آبنما ساخته می‌شود.

مرحله چهارم

در مرحله چهارم برکه و خود آبنما ضدآب می‌شود که برای ضدآب کردن آبنما از مواد نانو استفاده می‌شود. برای ضدعفونی همچنین میتوان از ایزوگام و قیرگونی استفاده کرد. البته به علت ماندگاری کم ایزوگام و قیرگونی، معمولا در آبنما از این مواد استفاده نمی‌شود.

مرحله پنجم

در مرحله پنجم به آبنما یک لایه پوشش داده می‌شود و تست می‌شود. سپس در مرحله‌ی بعدی سنگچینی انجام می‌شود که بسته به نوع آبنما، یک نوع یا چند نوع سنگ استفاده می‌شود و این سنگ‌ها میتواند به صورت ترکیبی یا ساده در آبنما چیده شوند.

مرحله ششم

در مرحله بعدی تست آبنما انجام می‌شود. اگر تست آبنما به درستی اجرا شود، بندکشی آبنما را انجام می‌دهیم. بسته به نوع آبنما از بندکشی‌های مختلفی استفاده می‌شود. گاهی برای زیبایی بیشتر از گل و گیاه در میان سنگ‌ها استفاده میکنیم.

مراحل آخر

در مرحله بعدی بستن پمپ‌ها صورت می‌گیرد. براساس نوع آبنما و حجم آب، پمپ ها یا در موتورخانه ای جدا و یا در داخل خود برکه به صورت پمپ کف کش استفاده می‌شود. برای ریزش آب از آبنما، روش‌های متفاوتی اجرا می‌شود که می‌توان به صورت کوهی، طبقاتی یا ترکیبی ریزش آب را داشته باشیم.

اموزش ساخت آبنما باغی
طریقه ساخت آبنما باغی در ده مرحله اجرا می‌شود.

جنس و مصالح آبنمای باغی

تقریبا می‌توان از هر چیزی متناسب با سبک بنا و باغچه‌ی شما آبنماها را ساخت . برای ساخت آبنما متریال‌های زیادی وجود دارد : به طور مثال چشمه‌های سنگی ، سیمانی ، رزین و… که می‌توان با سنگ‌های رودخانه‌ای و نورپردازی زیبایی آبنما باغی را چندین برابر کرد . حتی آن‌ها را می‌توان با فلاور باکس و گیاهان طبیعی ترکیب نمود . برای ایجاد چشمه‌های ظریف‌تر و طبیعی‌تر از عناصر طبیعی مانند ترکوتا ، خاک رس یا سرامیک استفاده می‌شود .

اندازه آبنمای باغی

اندازه آبنما باید بر اساس فضای باغ و در دسترس بودن نقاط آزاد انتخاب شود ، حتی یک آبنمای کوچک در کوچکترین باغ می‌تواند محوطه سازی را به یک باغ تزیین شده زیبا تبدیل کند . یکی از ویژگی‌های مهم در طبقه بندی آبنماها اندازه و محلی می‌باشد که آبنما در آن فضا قرار می گیرد .

مزایای آبنمای باغی

۱. آبنما در باغ ، فضای آرامی را برای مخاطبین ایجاد می‌نماید .

۲. آب روان این احساس را به شما می‌دهد که لحظاتی را در طبیعت سپری کنید .

۳. به محیط جلوه طبیعی می‌بخشد

۴. آبنماهای باغی بر اثر ریزش آب ، در محیط باعث ایجاد رطوبت می‌شود و این بهترین راه حل برای خنک شدن هوا در ماه‌های گرم تابستانی می‌باشد .

۵. آبنماها با ایجاد صدای یکنواخت آب باعث آرامش می‌شوند .

۶. تسکین استرس ( بهترین گزینه برای کاهش استرس صدای آب روان می‌باشد )

۷. تعمیر و نگهداری آسان

انواع آبنما سنگی

آبنما سنگی کلاسیک

اجرای آبنمای سنگی کلاسیک از تلفیق سنگ‌های لاشه با دیگر سنگ‌های تزئینی ساختمانی در محوطه حیاط منزل و دیگر مکان‌های تفریحی کاربرد دارد. در واقع آبنماهای کلاسیک یا فاونتین ها ( Fountains )را نمونه‌های ابتدای آبنمای سنگی خانگی و عمومی می‌نامند.

استفاده از یک مجسمه سنگی در کنار یا زیر آبنمای سنگی کلاسیک قدیمی ترین طرح‌های این سبک آبنما می‌باشد.

آبنما سنگی کلاسیک
آبنماهای کلاسیک یا فاونتین ها ( Fountains )را نمونه‌های ابتدای آبنمای سنگی خانگی و عمومی می‌نامند.

آبنما سنگی مدرن

آبنمای سنگی مدرن با کاربرد قابلیت‌های مثل عبور نور از جریان آب، ویژگی پخش موزیک در هنگام جریان آب، امکان اجرای سلایق شخصی در طرح اجرایی و در نهایت شکل هدایت شده جریان آب با سیستم هوشمند همراه است.

این مدل آبنمای سنگی را می‌توان نقطه‌ای در مقابل آبنمای سنگی کلاسیک دانست و بهترین مدرن ترین طرح‌های متناسب با محیط را در این نمونه آبنمای سنگی می‌توان مشاهده کرد.

آبنما سنگی باغی

آبنما سنگی باغی الهام گرفته کابرد قدیمی آبنماها در محیط‌های کاخی است. این ایده با شروع بازسازی آبنماهای سنگی قدیمی در ساختمان‌های قدمت دار باغی به کار گرفته شده است.

آبنما سنگی ویلایی

یکی از ایده‌های محوطه سازی ویلا با دکوراسیون مختلف طراحی و اجرای آبنمای سنگی خانگی در فضای بیرونی است. به کارگیری متریال مناسب و مرغوب در ساخت آبنمای سنگی ویلایی شرایط استفاده از این عنصر زیباسازی محوطه را تا سال‌های زیادی ممکن می‌سازد.

آبنما سنگی دیواری

همانطور که از نام این مدل آبنمای سنگی پیداست، با نصب در کناره دیوار یا یک دیوار پهن مشخص ایجاد می‌شود. دیوار محل نصب آبنما مخصوص این کار بوده و در مکان‌هایی مثل استخر، روف گاردن، لابی هتل و رستوران و ساختمان‌های تجاری نمونه‌هایی زیبا و متنوع از آبنمای سنگی دیواری را می‌توان مشاهده کرد.

آبنما سنگی لابی

از نمونه‌های کاربرد طراحی و ساخت آبنمای سنگی می‌توان به اجرای آن در محیط لابی هتل اشاره کرد. همانطور که در بخش قبلی بیان شد، از آبنمای سنگی دیواری می‌توان برای تغییر دکوراسیون لابی هتل و زیباسازی محیط آن استفاده لازم را برد.

آبنما سنگی لابی
از نمونه‌های کاربرد طراحی و ساخت آبنمای سنگی می‌توان به اجرای آن در محیط لابی هتل اشاره کرد.

آبنما سنگی کوچک

آبنما سنگی خانگی کوچک که با یک حوض و تزئینات منحصر به فردی همراه بوده در گلخانه‌های ساخته شده در منزل کاربرد دارند. در قدیم از این مدل آبنما‌های سنگی برای دکوراسیون حوضچه وسط حیاط یا پاسیون ساختمان استفاده می‌شد.

دلیل زود خرابی آبنما سنگی باغی

بسیاری از آبنماهای بیرونی از سنگ چوبی برای چشم انداز خود و ساخت ظاهری مشابه با چشمه‌های سنگ طبیعی و بر حسب قیمت پایین‌تر انتخاب می‌کنند. با این حال ، بسیاری از افرادی که ابنماهای چونی خریداری می.کنند ، ناامید می‌شوند زیرا این نوع آبنماها به سرعت خراب می‌شوند. سرانجام ، آب به داخل سیمان متخلخل نفوذ کرده و منبسط می‌شود و باعث از هم پاشیدن آبنما می‌شود. آبنماهای سنگ چوبی تنها پس از یک تا سه فصل شروع به زوال می‌کنند و درمقابل آن، آبنماهای سنگی با توجه به دوام بالای خود در طول زمان ، هم از لحاظ قیمت مقرون به صرفه میباشد و هم از لحاظ ماندگاری ، گزینه مناسبی برای انتخاب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − هفت =