آیا با طراحی آشپزخانه مخفی آشنا هستید؟

اگر در حال ساختن و یا بازسازی ساختمان خود هستید شاید گروه‌های طراح به شما پیشنهاد طراحی آشپزخانه مخفی را داده باشند. این موضوع درمورد خانه‌هایی که فضای کوچک‌تری داشته و از طرفی دیگر نمای آشپزخانه به طور کامل در قسمت پذیرایی مشخص است، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

اگر اولین بار است که با واژه آشپزخانه پنهان یا آشپزخانه مخفی آشنا می‌شوید حتماً این مطلب را مطالعه نمایید به خصوص اگر در مرحله طراحی دکوراسیون داخلی هستید و به دنبال یک ‌ایده جدید می‌گردید تا بتوانید فضای خانه خود را زیباتر، دلباز‌تر و البته بسیار منظم جلوه دهید.

طراحی آشپزخانه مخفی

چگونه می ‌توانیم طراحی آشپزخانه مخفی داشته باشیم؟

طراحی آشپزخانه به اندازه‌ طراحی قسمت پذیرایی اهمیت دارد به خصوص اینکه در داخل آشپزخانه قرار است وسایل زیادی قرار گرفته و از طرف دیگر خانم‌ها ساعات زیادی را برای آشپزی در این قسمت سپری می‌کنند. مسلماً اگر طراحی این قسمت از ساختمان به گونه‌ای انجام گیرد که از یک طرف بتوان از حداقل فضا حداکثر استفاده را به عمل آورد و از طرف دیگر امکان این وجود داشته باشد که بی‌نظمی‌ها به حداقل مقدار خود برسد، علاوه بر اینکه فضای بسیار عالی از نظر کارایی در اختیار خواهیدد داشت، زیبایی و آرامش محیط نیز چندین برابر می‌گردد.

وقتی درمورد آشپزخانه مخفی یا آشپزخانه پنهان صحبت می‌کنیم یعنی طراحی به گونه‌ای انجام می‌شود که حتی‌المقدور بتوان قسمت‌های مختلف آشپزخانه را با پوشش‌های مناسب از دید کسانی که در داخل سالن پذیرایی هستند پنهان کرد و از طرف دیگر بتوانیم وسایل خود را در قسمت‌های قرار دهیم که به هیچ عنوان در نقطه دید قرار نداشته باشد. در صورتی که شما نیز تمایل دارید از طراحی آشپزخانه مخفی استفاده کنید ما چند نکته را در این زمینه برای شما توضیح خواهیم داد:

– استفاده از درب‌های کرکره‌ای

پیشنهاد ما بر این است که تصاویر مربوط به طراحی آشپزخانه‌ پنهان را در داخل سایت بررسی کنید تا با ‌ایده‌هایی در این زمینه آشنا شوید. رایج‌ترین ‌ایده برای طراحی آشپزخانه مخفی، استفاده از در‌های کرکره‌ای بر روی قسمت‌های همانند کمد‌ها، اجاق گاز مایکروویو و حتی یخچال است.

یعنی در واقع طراحی آشپزخانه پنهان به گونه‌ای انجام می‌گیرد که تمامی این قبیل وسایل در یک راستا قرار گرفته و سپس یک درب کرکر‌ه‌ای بسیار بزرگ بر روی آن‌ها نصب می‌شود. هر زمان که می‌خواهید از گاز یخچال و وسایل دیگر که در این قسمت وجود دارد استفاده کنید کافی است درب را باز کنید تا به وسایل دسترسی داشته باشید. با این روش، در هنگام ورود مهمان می‌توانید تمامی در‌ها را بسته و در نتیجه آشپزخانه شما به صورت کاملاً یکدست به نظر می‌رسد و بی‌نظمی‌ها از چشم مهمان دور خواهد ماند.

استفاده از درب‌های کرکره‌ای

– استفاده از کابینت‌‌های پنهان در طراحی آشپزخانه مخفی

یکی دیگر از‌ ایده‌های بسیار جذاب برای طراحی آشپزخانه مخفی این است که به طراحی کابینت‌ها توجه داشته و به گونه‌ای عمل کنید که ظاهری پنهان داشته باشند. برای مثال اگر شما بر روی سطح کابینت‌ها و قسمت اپن از سنگ مرمر استفاده می‌کنید، کابینت‌های بالایی نیز به گونه‌ای طراحی ‌شوند که به هیچ عنوان دسته نداشته باشند و روکش روی آن‌ها دقیقاً شبیه سنگ مرمر به نظر برسد. لذا کسی متوجه وجود کابینت در این قسمت نخواهد شد و تصور می‌کنند که قسمت بالایی نیز با سنگ مرمر پوشش داده شده است.

– استفاده از درب مخفی

هر خانمی باید در آشپزخانه یک درب مخفی مخصوص به خود داشته باشد که تجهیزات و لوازمی که دقیقاً مختص خودش است را داخل آنجا قرار دهد. برای مثال‌ شاید وسایلی همانند دفترچه برای آشپزی، خودکار و یا وسایل دیگری داشته باشند که در زمان آشپزی از آن‌ها استفاده می‌کنند. اگر در داخل آشپزخانه یک درب مخفی قرار گیرد، می‌توانید تمامی وسایل را داخل آن قرار داده و در نتیجه فضای آشپزخانه شلوغ به نظر نمی‌رسد.

– استفاده از پنل‌های چوبی

اگر در قسمت نشیمن یا همان پذیرایی از پنل‌های چوبی برای طراحی دیوار‌های استفاده کردید، این طراحی را ادامه داده و وارد آشپزخانه شوید. وجود این پنل‌های چوبی همراه با چوب‌های به کار رفته در قسمت پذیرایی برای پوشش دادن قسمت‌های مختلف آشپزخانه، باعث می‌شود که نمای ساختمان شما حالتی یکدست پیدا کند و ساختمان بسیار بزرگتر به نظر برسد. به خصوص شما می‌توانید ظروف و مواد غذایی را در پشت این درب‌های چوبی مخفی کنید.

استفاده از پنل‌های چوبی

– پنهان کردن تمامی قسمت‌ها به جز میز آشپزخانه

اگر آشپزخانه شما از وسایل زیادی تشکیل شده است و می‌دانید که حالت شلوغی را به خانه بخشیده، پیشنهاد ما بر این است که در طراحی آشپزخانه مخفی به گونه‌ای عمل کنید که تمامی قسمت‌ها به جز میز ناهارخوری پنهان باشند. تصور کنید تمام درب‌های کشویی بر روی قسمت‌های مختلف آشپزخانه بسته شده و فقط میز ناهار خوری در وسط آن وجود دارد.

در این صورت فضای داخلی آشپزخانه بسیار منظم، زیبا‌تر و بزرگتر به نظر خواهد رسید. این موضوع در خانه‌های کوچک اهمیت زیادی دارد چون حتی شما می‌توانید فضای قسمت سالن را بزرگتر کرده و چیدن صندلی در قسمت آشپزخانه، فضا برای نشستن مهمان‌ها و اعضای خانواده فراهم می‌شود.

– استفاده از درب‌های عمودی در طراحی آشپزخانه مخفی

با توجه به اینکه در طراحی آشپزخانه‌های مخفی استفاده از درب‌های کرکره‌ای برای پوشش دادن قسمت‌های مختلف کابینت واقعاً لازم است، لذا بهتر است به سراغ درب‌های عمودی بروید. درب‌های عمودی باعث می‌شوند ارتفاع آشپزخانه بزرگتر به نظر رسیده و فضای آشپزخانه دلباز‌تر و بزرگتر به نظر خواهد رسید. از طرف دیگر با وجود‌های عمودی، تعداد درب مورد و میزان نیاز به دستگیره نیز کاهش پیدا می‌کند که همین موضوع بر روی زیبایی فضا تأثیر می‌گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =