قوانین طلایی در طراحی حمام را به خاطر بسپارید

شاید شما که این مطلب را مطالعه می‌کنید در حال بازسازی ساختمان بوده و یا منزل جدید خود را طراحی می‌کنید و به فکر ‌ایده‌هایی برای طراحی حمام هستید. اگر چه عمده مردم بیشتر به طراحی دکوراسیون قسمت پذیرایی و طراحی دکوراسیون آشپزخانه توجه می‌کند چرا که مسأله زیبایی برای آن‌ها اهمیت دارد ولی فراموش نکنید که طراحی قسمت‌های مختلف خانه باید کاربردی باشد تا بتوان بهترین استفاده را از فضا به عمل آورد. بنابراین در طراحی حمام چند قانون بسیار مهمی که در این مقاله ذکر می‌شود را به خاطر بسپارید تا حتی بتوانید از فضای کوچک حمام خود بهترین استفاده را داشته باشید.

اصول طراحی حمام

هر چه فضای حمام بزرگتر باشد قطعاً استفاده از آن راحت‌تر خواهد بود چرا که ما می‌توانیم تجهیزاتی همانند روشویی توالت فرنگی وان و یا حتی ماشین لباسشویی را نیز در داخل حمام قرار دهیم. با توجه به آنچه گفته شد ما چند قانون طلایی در طراحی حمام طرح می‌کنیم که به کارایی بهترین این قسمت از خانه کمک می‌کند.

اصول طراحی حمام

– از کابینت‌های روشویی برای طراحی حمام استفاده کنید

قطعاً در داخل حمام ما باید روشویی قرار داشته باشد چون موقع اصلاح کردن صورت لازم است که یک آینه در روبروی ما قرار داشته باشد و در زمانی که می‌خواهیم صورت خود را اصلاح کنیم به حمام برویم. بهتر است از روشویی‌هایی استفاده کنیم که دارای کابینت هستند چون می‌توانید تمامی تجهیزات مربوط به اصلاح صورت و شوینده‌ها را داخل کابینت قرار دهید. در این صورت فضای حمام شلوغ به نظر نرسیده و پر نمی‌شود.

– داخل حمام را قفسه‌بندی کنید

در صورتی که این امکان برای شما وجود دارد که قفسه‌هایی بر روی دیوار‌های حمام نصب کنید حتماً این کار را انجام دهید. این قفسه‌ها برای گذاشتن حوله و لباس در داخل حمام گذاشتن برخی از وسایل همانند شوینده‌ها مناسب هستند. می‌توانید قفسه‌ها را در بالای حوله خشک کن نصب کرده و زمانی که لباس‌های خود را می‌شویید در فصل زمستان بر روی قفسه‌ها قرار دهید تا با گرمای حوله خشک کن رطوبت اصلی آن‌ها از دست برود.

– فضای حمام نباید شلوغ باشد

بعضی از افراد با قرار دادن وسایل تجهیزات و حتی فضابندی نادرست حمام باعث می‌شوند این فضا بسیار شلوغ به نظر برسد. شلوغ بودن حمام باعث می‌شود که شما در زمان دوش گرفتن دچار مشکل شوید. مسلما فضای نیاز دارید که لباس‌های خود را بر روی آن قرار دهید. اگر فضای حمام زیاد شلوغ باشد باعث می‌شود که آب از دوش بر روی وسایل ریخته و باعث خیس بودن لباس‌های شما شود.

از طرف دیگر اگر فرزند کوچکی در خانه دارید کوچک شدن حمام باعث می‌شود که او نتواند در فضای حمام به راحتی آب بازی کند. همچنین شما نمی‌توانید از وان در داخل چنین حمام استفاده کنید. بنابراین تا جایی که امکان دارد از شلوغ کردن حمام خودداری کنید. به خصوص این مسأله باعث می‌شود که موقع دوش گرفتن نتوانید به آرامش روانی برسید چون دوش گرفتن با هدف رفع خستگی روزانه انجام می‌شود و اگر فضای همان شلوغ باشد به این هدف نخواهید رسید.

فضای حمام نباید شلوغ باشد

– یک سبک مناسب برای طراحی حمام انتخاب کنید

قبل از اینکه برای طراحی حمام دست به کار شوید اجازه دهید گروه مهندسی براساس مساحت آن یک سبک مناسب را انتخاب کند. همانگونه که گفته شد در داخل حمام شما نیاز به توالت فرنگی کابینت روشویی قفسه و برخی وسایل جانبی دیگر همانند وان دارید.

باید طراحی به گونه‌ای انجام گیرد که بتوانید از آن بهترین استفاده را داشته باشید بدون اینکه شلوغی زیادی به چشم بخورد. بنابراین بهترین کار این است که اجازه دهید گروه مهندسی یک نقشه‌ای مناسب برای حمام شما پیاده کند. شما قبل از اجرای کار می‌توانید نقشه را مورد بررسی قرار داده و در صورتی که با طراحی موافق بودید مرحله اجرا آغاز خواهد شد.

– از حداقل فضا حداکثر استفاده را داشته باشید

اگر در داخل حمام شما فضای پرت زیادی وجود دارد از همین فضا‌های پرت برای قرار دادن قفسه‌ها و کابینت‌های کوچک استفاده کنید. دقیقاً می‌توان کابینت‌های سه گوش را در گوشه‌های حمام که قابلیت استفاده ندارند نصب کرد بدون اینکه فضای حمام اشغال شود.

– نورپردازی در طراحی حمام بسیار مهم است

روشنایی حمام اهمیت بسیار زیادی دارد. با توجه به اینکه محیط حمام به صورت کامل بسته است، در نتیجه میزان روشنایی آن به سیستم روشنایی در داخل حمام بستگی دارد. بنابراین در این زمینه نیز بهتر است نظر گروه طراح را بپرسید. بعضی از افراد فقط از لامپ‌های مهتابی استفاده می‌کنند به همین دلیل فضای حمام سرد و دل‌گرفته به نظر خواهد رسید. استفاده از نور‌های ترکیبی آفتابی و مهتابی برای حمام واقعاً زیباتر خواهد بود.

نورپردازی حمام بسیار مهم است

– در انتخاب وسایل دقت کنید

محیط حمام محیط کامل مرطوب است. بنابراین در انتخاب تجهیزات همانند کابینت قفسه باید به این مسأله توجه کنید که این متریال به کار رفته در داخل آن‌ها نسبت به رطوبت مقاوم باشند چون در غیر این صورت در مدت زمان کوتاهی دچار پوسیدگی و کپک خواهند شد. وجود موجودات باکتریایی و قارچی در داخل حمام واقعاً آسیب‌های جدی پوستی و تنفسی را به همراه خواهد داشت. کمی بی‌دقت در انتخاب وسایل می‌تواند چنین عوارضی را به همراه داشته باشد.

– در انتخاب سرامیک‌ها دقت کنید

نوع و میزان روشنایی بر انتخاب کاشی و سرامیک تأثیر می‌گذارد. برخی افراد به سراغ طرح‌های شلوغ ‌می‌روند همین مسأله باعث می‌شود فضای حمام دل‌گرفته به نظر برسد. بنابراین بهتر است از انواع طرح‌ها و رنگ‌های کاشی و سرامیک‌ها دیدن کرده و براساس ارتفاع حمل و مساحت آنف بهترین طرح و رنگ را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − پنج =