مراحل نقاشی ساختمان

زمانی که ساخت اسکلت ساختمان به پایان رسید، مرحله نازک کاری شروع می‌شود. در این مرحله باید طراحی داخلی را آغاز نمایید. قطعاً باید به صورت مرحله به مرحله پیش بروید تا در نهایت یک دکوراسیون داخلی بسیار شیک و زیبا داشته باشید. یکی از مهمترین اقداماتی که باید انجام گیرد، بحث پوشش دیوار‌ها است. برخی از افراد هنوز هم به نقاشی ساختمان علاقمند هستند و یا اینکه ترجیح می‌دهند هر قسمتی از خانه را به صورت ترکیبی از روش‌های مختلف با رنگ، طراحی کنند. در صورتی که به رنگ‌ آمیزی ساختمان علاقه دارید، آیا می‌دانید که مراحل رنگ‌ آمیزی خانه به چه صورت بوده و چگونه باید عمل کنید تا در نهایت به یک نتیجه ‌ایده‌آل برسید؟ در ادامه مقاله مراحل نقاشی ساختمان را برای شما شرح می‌دهیم تا بتوانید در نهایت ساختمان شیک و بسیار زیبا در اختیار داشته باشید.

راهنمای رنگ‌ آمیزی ساختمان

شاید این تصور برای شما به وجود آمده باشد که نقاشی ساختمان یک روش بسیار آسان و بی‌دردسر است اما علی‌رغم ساده بودن این تکنیک، فراموش نکنید برای اینکه نقاشی بسیار جذاب و زیبا باشد، حتماً باید مراحل کار، بادقت پیش برود. مراحل رنگ ‌آمیزی ساختمان عبارتند از:

انتخاب رنگ مناسب برای قسمت‌های مختلف ساختمان

در اولین قدم شما باید بهترین رنگ را انتخاب کنید. همانگونه که گفته شد برخی از افراد ترجیح می‌دهند تمامی دیوار‌های خانه یا ساختمان اداری را نقاشی کنند اما برخی دیگر ترکیبی از رنگ ‌آمیزی و استفاده از کاغذ دیواری و دیوارکوب را ترجیح می‌دهند. در هر صورت شما باید مشخص کنید که رنگ‌آمیزی دقیقاً برای کدام قسمت از ساختمان انجام می‌شود تا بتوانید رنگ مناسب را انتخاب کنید.

برای مثال اگر تمایل دارید دیوار‌های آشپزخانه را رنگ کنید، باید به فکر شستن آن‌ها نیز باشید. به هر حال چون در آشپزخانه ذرات چربی و بخار مواد غذایی بر روی دیوار‌ها می‌نشیند، لازم است در طول سال حداقل دو بار دیوارها را با بخارشوی، با شوینده و یا با آب تمیز کنید. بنابراین در انتخاب نوع رنگ ريال به قابلیت شستشوی آن توجه داشته باشید. از طرف دیگر فراموش نکنید که کیفیت رنگ با میزان ماندگاری آن رابطه مستقیم دارد. بهتر است از یک متخصص نقاشی ساختمان سوال کنید تا بهترین برند رنگ را در اختیار داشته باشید.

راهنمای رنگ‌ آمیزی ساختمان

انتخاب بهترین ترکیب رنگی

اما اکنون این سؤال مطرح می‌شود که برای ساختمان چه رنگ‌هایی را انتخاب نماییم؟ بعضی از افراد ترجیح می‌دهند ترکیبی از رنگ‌های مختلف استفاده شود ولی قبل از هر چیز شما باید به قسمت‌های مختلف منزل یا محیط کار توجه داشته باشید.

برای مثال اگر می‌دانید که میزان روشنایی طبیعی در این قسمت از ساختمان بسیار کم است، نباید به سراغ رنگ‌های تیره بروید چون فضا تیره‌تر خواهد شد. یا اینکه برای اتاق خواب باید رنگ‌هایی انتخاب شود که محیطی بسیار آرام و دلنشین را ایجاد نمایند. استفاده از رنگ‌های تند همانند صورتی یا قرمز باعث می‌شود که سطح انرژی فرد بالا رفته و محیط، آرامش کمتری برای استراحت و حتی مطالعه داشته باشد.

توجه به هارمونی

و اما یکی از مهم‌ترین مراحل نقاشی ساختمان، توجه به هارمونی بین اجزای دکوراسیون خانه است. فرض کنید که شما دوست دارید دو دیوار در قسمت پذیرایی نقاشی شده و یکی از دیوار‌ها با کاغذ دیواری و یا با سنگ، پوشش داده شوند. حتماً باید به هارمونی بین رنگ دیوار‌ها توجه شود. البته بحث هارمونی، تنها به پوشش دیوار‌ها اختصاص پیدا نمی‌کند و شما باید به سایر اجزای موجود در دکوراسیون نیز توجه داشته باشید. برای مثال رنگ مبلمان، پرده‌ها، فرش‌ها و تمامی وسایلی که قرار است در ساختمان قرار گیرند، بر انتخاب رنگ در فرآیند نقاشی ساختمان تاثیر دارد.

راهنمای رنگ‌ آمیزی ساختمان

انتخاب ترکیب رنگ مناسب

شاید شما ترجیح می‌دهید که هر کدام از قسمت‌های ساختمان را با رنگ‌های مختلف نقاشی کنید. برای مثال اغلب افراد دوست دارند اتاق خواب را با چند نوع رنگ نقاشی کنند. در انتخاب رنگ‌ها نه تنها باید به بحث هارمونی توجه داشته باشید بلکه باید کارایی هر قسمت از ساختمان را در نظر بگیرید.

اگر چه تنوع رنگ باعث می‌شود زیبایی محیط بیشتر گردد اما فراموش نکنید که قرار است در این محیط به استراحت پرداخته و یا اینکه چند ساعتی در طول روز مشغول کار باشید. بنابراین ترکیب رنگ‌ها از نظر روانشناسی انرژی‌های مختلفی را با خود به همراه خواهد داشت. البته نقاشان ساختمان در این زمینه تجربه بسیار زیادی دارند و به شما کمک می‌کنند تا بتوانید انتخاب بسیار مناسب و ‌ایده‌آلی داشته باشید.

راهنمای رنگ‌ آمیزی ساختمان

نصب وسایل دکوری

و اما آخرین مرحله برای رنگ‌آمیزی ساختمان، نصب وسایل دکوری بر روی دیوار‌ها است. فرض کنید که شما تمایل دارید شلف‌هایی بر روی دیوار نصب نمایید. قطعاً در طی انجام این کار، ممکن است ترک‌های بر روی رنگ ایجاد شده و یا اینکه بخشی از رنگ‌ها ریزش پیدا کنند. بنابراین آخرین مرحله رنگ ‌آمیزی ساختمان، باید به بعد از نصب شلف و وسایل دکوری بر روی دیوار‌ها اختصاص پیدا کند.

معمولاً نقاشان ساختمان، دیوار‌ها را در طی سه مرحله رنگ‌آمیزی خواهند کرد. در واقع رنگ دیوار از سه لایه تشکیل خواهد شد. لایه آخر به زمانی موکول می‌شود که تمامی طراحی دکوراسیون از جمله نصب شلف، کابینت و یا نصب وسایل دکوری بر روی دیوار تمام شده و اکنون هیچ ضربه‌ای به دیوار‌ها وارد نمی‌شود.

در این زمان می‌توان لایه آخر رنگ ‌آمیزی ساختمان را انجام داد. البته فراموش نکنید که بعد از آخرین نقاشی، باید اجازه دهید دیوار‌ها به طور کامل خشک شوند و سپس تمیزکاری ساختمان را شروع کنید چرا که گرد و غبار بر روی رنگ خیس نشسته و در نتیجه باعث تیره شدن و کثیف شدن آن خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =