کابینت کلاسیک چیست و چه مزیت‌ هایی دارد؟

خرید کابینت برای طراحی آشپزخانه یکی از موضوعات بسیار مهم در طراحی خانه به حساب می‌آید به خصوص در خانه‌های آپارتمانی که نمای آشپزخانه از قسمت سالن پذیرایی نیز مشخص بوده و در نتیجه بر روی زیبایی نشیمن تأثیر می‌گذارد. یکی از انواع کابینت ‌های آشپزخانه، کابینت کلاسیک نام دارد.

اگر شما این نام را در اینترنت جستجو کنید، طرح‌های بسیار زیبایی به شما ارائه می‌شود. بنابراین همانگونه که از نام کابینت کلاسیک مشخص است، از نظر ظاهری حالت شبیه ویترین به نظر می‌رسد و در واقع بخش دکوری آشپزخانه شما را بسیار جذاب‌تر خواهد کرد. عمده مشتریان از گروه طراحی داخلی و معماری مهراز طراحان در این زمینه سؤال می‌پرسند که آیا استفاده از کابینت های کلاسیک کار عاقلانه‌ای است یا اینکه گزینه مناسب‌تری در پیش روی ما وجود دارد؟ ما در این مطلب درمورد ویژگی ‌های کابینت های کلاسیک، مزایا و معایب آن‌ها صحبت می‌کنیم.

ویژگی‌های کابینت کلاسیک

– اولین ویژگی کابینت کلاسیک این است که ظاهر آن شبیه یک ویترین بسیار جذاب به نظر می‌رسد. بر روی درب‌های کابینت طرح‌های بسیار زیبایی کنده‌کاری شده است.

ویژگی‌ های کابینت کلاسیک

– همچنین در قسمت‌هایی از کابینت‌ها از درب‌های شیشه‌ای استفاده می‌شود تا شما بتوانید وسایل دکوری و تزئینی را در داخل آن قرار دهید. در این صورت نمای آشپزخانه و در نتیجه نمای قسمت پذیرایی شما زیباتر به نظر خواهد رسید.

– برای ساخت کابینت ‌های کلاسیک عمدتاً از چوب استفاده می‌شود چون می‌توان کنده‌کاری‌های چوبی را بر روی آن پیاده کرد و در نتیجه ظاهر کابینت، نمایی سلطنتی به خود خواهد گرفت. ولی می‌توان از یراق آلات برنزی و یا مسی رنگ نیز استفاده کرد چون زیبایی محیط را چشمگیر و خاص می‌کند.

– اگر تصمیم گرفته‌اید از کابینت‌های کلاسیک در طراحی خانه خود استفاده کنید به این موضوع توجه داشته باشید که به دلیل شکل ظاهری این قبیل کابینت‌ها، سبک دکوراسیون شما حالت سنتی و قدیمی‌تر به نظر می‌رسد. بنابراین در انتخاب کابین باید به سبک طراحی خانه توجه داشته باشید. هر چند که می‌توان یک خانه را با چند سبک طراحی کرد ولی هارمونی بین ‌ایده‌های مختلف، بخش مهمی از زیبایی طراحی داخلی را به خود اختصاص می‌دهد.

– کابینت ‌های کلاسیک به گونه‌ای طراحی می‌شوند که عمق و ارتفاع بسیار زیادی دارند بنابراین شما می‌توانید از فضای آشپزخانه به بهترین شکل ممکن استفاده کنید.

مهمترین مزیت‌های کابینت کلاسیک

برای انتخاب هر کدام از انواع کابینت‌ها باید با مزایا و معایب آن‌ها آشنا باشید تا بهتر بتوانید تصمیم‌گیری کنید چون برآیند این دو، تعیین‌کننده کیفیت طراحی داخلی خانه شما خواهد بود. مهمترین مزایای استفاده از کابینت کلاسیک در آشپزخانه عبارتند از:

– کابینت ‌های کلاسیک از نظر نوع متریال به کار رفته برای ساخت، طرح‌های اجرا شده بر روی کابینت و همچنین رنگ‌آمیزی، تنوع بسیار زیادی دارند. بنابراین با انواع سبک طراحی داخلی سازگاری داشته و برای هر سبکی می‌توانید از این کابینت استفاده کنید.

– شما می‌توانید با استفاده از کابینت‌ های کلاسیک، از حداقل فضا نیز حداکثر استفاده را داشته باشید. حتی قسمت‌های سه گوش آشپزخانه با طراحی کلاسیک به عنوان یک فضا برای قرار دادن وسایل کوچک کارایی خواهند داشت.

– زیبایی طرح‌هایی که بر روی کابینت‌ های کلاسیک وجود دارد قطعاً زیبایی ساختمان شما به خصوص قسمت نشیمن را بیشتر می‌کند.

مهمترین مزیت ‌های کابینت کلاسیک

معایب کابینت‌های کلاسیک

با توجه به مزیت‌هایی که برای کابینت کلاسیک گفته شد، مسلما به دلیل زیبایی‌ها و طراحی بسیار خاص، توجه افراد زیادی را به خود جذب می‌کند اما بد نیست نگاهی به معایب این قبیل کابینت‌های آشپزخانه نیز داشته باشیم. به هر حال خانم‌ها ساعات زیادی را در آشپزخانه مشغول آشپزی هستند و از طرف دیگر کابینت‌ها به دلیل همین آشپزی کردن، خیلی زود کثیف می‌شوند. بنابراین باید قابلیت تمیز کردن داشته و جنس کابینت نسبت به دما رطوبت و همچنین ضربه خوردن مقاوم باشد. با توجه به آنچه که گفته شد، مهمترین معایب کابینت‌های کلاسیک عبارتند از:

– از آنجایی که در ساخت کابینت ‌های کلاسیک عمدتاً به سراغ چوب ‌می‌روند، احتمال پوسیدگی و ترک‌خوردگی چوب بسیار زیاد خواهد بود مگر اینکه مطمئن باشید شخص کابینت‌ساز از چوب‌های باکیفیت همانند چوب ترموود برای شما استفاده کرده است. در غیر این صورت اگر کمی رطوبت بر روی چوب‌های حساس بریزد، طبله می‌کنند و شما مجبور هستید این قسمت از کابینت را عوض کنید.

– برای ساخت کابینت ‌های کلاسیک باید هزینه بیشتری نسبت به سایر انواع کابینت پرداخت کنیم که علت عمده آن، بحث استفاده از چوب و کنده‌کاری‌هایی است که بر روی آن اجرا می‌گردد.

– آماده‌سازی کابینت‌ های کلاسیک به زمان بیشتری نیاز دارد چرا که باید طرح‌های مورد نظر فرد با دقت بر روی کابینت اجرا گردد و همین منبت‌کاری و کنده‌کاری نیاز به زمان بیشتری دارد.

– زمانی که شما از کابینت کلاسیک در آشپزخانه خود استفاده می‌کنید، باید بسیار احتیاط کنید تا وسیله تیزی به آن برخورد نکند چون باعث خراب شدن و یا حتی شکستن چوب‌ها می‌گردد.

– نصب کابینت ‌های کلاسیک کمی سخت‌تر است به دلیل اینکه وزن آن‌ها بیشتر بوده و از طرف دیگر برای نصب، تجهیزات خاص خود را نیاز دارند.

معایب کابینت ‌های کلاسیک

چند نکته برای استفاده از کابینت کلاسیک در آشپزخانه

– در انتخاب دستگیره‌ها به سراغ انواعی بروید که ظاهری کلاسیک و زیبا دارند چون اگر دستگیره‌های ساده را انتخاب کنیم قطعاً با سبک کلاسیک کابینت‌ها همخوانی نخواهد داشت.

– در طراحی آشپزخانه با کابینت‌های کلاسیک نباید به فکر درب‌های جکی باشید بلکه همانگونه که گفته شد لازم است دستگیره بر روی کابینت نصب شود.

– چون نمای زیبای کابینت‌های کلاسیک نقش بسیار مهمی در زیبایی آشپزخانه دارند، بنابراین هود را به گونه‌ای قرار دهید که پشت کابینت‌ها پنهان شده و زیبایی کابینت‌ها را تحت تأثیر قرار ندهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − شش =