اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون داخلی را بشناسید!

موضوع طراحی دکوراسیون داخلی منزل مسئله‌ای نیست که بتوانید سرسری نسبت به آن عبور کنید. برای اینکه بهتر متوجه این موضوع شوید لازم است اشتباهات رایج در طراحی داخلی را بشناسید و بدانید هر خطا چه اندازه می‌تواند زیبایی و حتی آرامش فضای ساختمان را تحت تاثیر قرار دهد.

علی‌رغم اینکه گروه‌های مهندسی حرفه‌ای در این زمینه فعالیت می‌کنند اما باز هم برخی از مردم ترجیح می‌دهند تنها براساس نظرات خود عمل کنند و حتی با وجود اینکه مهندسین طراح اشتباهات آن‌ها را گوشزد می‌کنند باز هم به این موضوع توجهی نشان نداده و زمانی متوجه اشتباهات در طراحی دکوراسیون داخلی می‌شوند که فضای خانه به نظر آن‌ها گرفته، شلوغ، شلخته و یا حتی ناآرام به نظر برسد. برای اینکه شما نیز دچار چنین مشکلاتی نشوید پیشنهاد می‌کنیم چند اشتباه رایج در طراحی دکوراسیون داخلی را با دقت مطالعه کرده و بدون مشورت گرفتن از طراحان داخلی هیچ کاری انجام ندهید.

بررسی اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون منزل

بررسی اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون منزل

در صورتیکه به تازگی به خانه جدیدی وارد شده و یا اینکه می‌خواهید ساختمان خود را بازسازی کنید، پیشنهاد ما بر این است که برای طراحی داخلی از گروه‌های مهندسی کمک بگیرید چون این دسته از افراد به صورت تخصصی در این زمینه فعالیت داشته و به خوبی می‌دانند براساس مساحت ساختمان شما، میزان نور ورودی و سلایق شما، چه نوع طراحی مناسب‌تر خواهد بود. مهم‌ترین اشتباهات در طراحی داخلی در ادامه مقاله ذکر شده است:

– استفاده از طرح‌ها و رنگ‌های مختلف

ممکن است این اتفاق برای شما پیش آمده باشد که بعد از ورود به خانه یکی از دوستان یا آشنایان، تنوع بسیار زیادی از طرح و رنگ‌ها در محیط ساختمان مشاهده کرده و در اولین لحظه این سؤال را از آن‌ها پرسید که چرا خانه شما شلوغ به نظر می‌رسد علی‌رغم اینکه وسیله زیادی در آن وجود ندارد؟

اشتباهی که برخی از افراد مرتکب می‌شوند این است که فکر می‌کنند هر اندازه طرح‌ها و رنگ‌های بیشتری را برای دکوراسیون داخلی استفاده نمایند جذابیت آن بیشتر خواهد بود. در صورتیکه این یک اشتباه بزرگ است، زیرا باعث می‌شود آرامش فضا از بین رفته و محیط خانه پر هرج و مرج به نظر برسد. بنابراین شما در اولین قدم باید یک رنگ زمینه اصلی را انتخاب کرده و سپس رنگ‌های دیگر را به گونه‌ای انتخاب نمایید که با یکدیگر همخوانی یا هارمونی داشته باشند.

در انتخاب طرح‌ها نیز باید به این موضوع توجه کنید. از طرف دیگر باید اندازه ساختمان را نیز در نظر بگیرید. برای مثال استفاده از پارچه‌های شلوغ و پیچیده برای مبل یا پرده جهت طراحی داخلی خانه‌های کوچک، اصلاً انتخابی مناسب نیست چون فضای ساختمان شما نسبت حالت عادی کوچکتر به نظر خواهد رسید.

– پهن کردن فرش در قسمت‌های مختلف خانه

پهن کردن فرش در قسمت‌های مختلف خانه

هنوز هم افراد زیادی به پهن کردن فرش در خانه علاقه دارند ولی برای این موضوع شما باید الگوی مشخصی را در ذهن داشته باشید. اگر می‌خواهید برای قسمت پذیرایی از فرش استفاده کنید، نباید فرش تا زیر مبلمان ادامه داشته باشد. از طرف دیگر برای قسمت پذیرایی، فرش‌های یکنواخت و یا  با الگوی نزدیک به یکدیگر را استفاده کنید.

اگر فرش‌های مورد استفاده در قسمت پذیرایی تضاد رنگی شدید داشته و یا اینکه طرح‌های آن‌ها بسیار با هم متفاوت باشد، در این صورت فضای سالن گرفته و بسیار شلوغ به نظر خواهد رسید. جالب است بدانید وقتی کسی به خانه شما وارد می‌شود در اولین قدم توجه او به این تضاد رنگی جلب شده و زیبایی‌های دیگر دکوراسیون را نمی‌بیند.

– چسباندن وسایل به دیوار‌ها

یکی دیگر از اشتباهاتی که اغلب مردم در طراحی داخلی مرتکب می‌شوند این است که فکر می‌کنند اگر تمامی وسایل به دیوار بچسبد، فضای پذیرایی باز‌تر به نظر خواهد رسید. اما این کار اشتباه خواهد بود. در صورتیکه شما می‌توانید از دیوار‌ها برای طراحی دکوراسیون منزل استفاده نمایید.

برای مثال اگر می‌خواهید بر روی دیوار، قاب عکسی نصب نمایید و یا اینکه قصد دارید وسایل دکوری را بر روی شلف بچینید، نباید مبلمان، کاناپه راحتی و میز ناهارخوری به طور کامل به دیوار بچسبد. این کار طراحی ساختمان شما را بسیار تحت تاثیر قرار گرفته و اثر منفی بر روی آن می‌گذارد.

– نداشتن الگوی مشخص برای چیدمان

نداشتن الگوی مشخص برای چیدمان

جالب است بدانید علی‌رغم اینکه متد‌ها و روش‌های بسیار زیادی برای طراحی داخلی ابداع شده و هر کدام از آن‌ها از سبک‌های خاصی پیروی می‌کنند، اما هنوز هم افرادی وجود دارند که بدون در نظر گرفتن قواعد‌ای اقدام به چیدمان وسایل می‌کنند. در این صورت هر روز احساس می‌کنند که چیزی در فضای ساختمان کم است. این کم بودن به دلیل عدم هماهنگی بین وسایل بوده و اگر شما بتوانید از یک سبک مشخص پیروی کنید، قطعاً تأثیر بهتری خواهد داشت. بنابراین در این زمینه باید از گروه‌های مهندسی کمک بگیرید.

– چیدمان یکدست ساختمان

اگر بخواهیم به یکی دیگر از اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون داخلی اشاره کنیم باید این موضوع را در نظر بگیریم که اکثر مردم فکر می‌کنند کل ساختمان باید از الگوی خاصی پیروی کند. برای مثال تمامی دیوار‌ها یکدست بوده و حتی رنگ‌های به کار رفته در ساختمان نیز کاملاً مشابه باشد. در صورتی که اگر می‌خواهید خانه شما بسیار زیبا‌تر و آرام‌تر به نظر برسد هر کدام از بخش‌های ساختمان را با یک الگو طراحی نمایید ولی توجه داشته باشید که تمام الگو‌ها با یکدیگر هارمونی داشته باشند.

سخن پایانی

همانگونه که در این مقاله متوجه شدید اشتباهات رایج در طراحی داخلی می‌تواند تاثیر بسیار منفی بر آرامش فضا گذاشته و همین موضوع منجر به سلب آسایش افراد خانواده خواهد شد. با در نظر گرفتن چند مورد ذکر شده در این مقاله، توصیه اکید ما بر این است که به گروه‌های مهندسی همانند گروه طراحی داخلی و معماری مهراز طراحان مراجعه کرده و کلیه امور مربوط به طراحی داخلی را به آن‌ها بسپارید، زیرا مهندسین علاوه بر سپری کردن دوره‌های علمی، از نظر عملکردی نیز تجربه بسیار زیادی داشته و بهتر می‌توانند یک طراحی شیک و منحصر به فرد را برای شما به ارمغان بیاورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =