اصول مهم دکوراسیون آشپزخانه سبک روستیک

در حال حاضر تعداد طرفداران سبک دکوراسیون روستیک برای آشپزخانه در حال افزایش است. مهمترین دلیل این موضوع خستگی افراد از خشکی نسبی سبک مدرن و گرایش‌های آن است. به طور کلی می‌توان گفت با اجرای دکوراسیون روستیک در آشپزخانه می‌توان گرما و آرامش را در این فضا ایجاد کرد. از آنجا که طراحی دکوراسیون روستیک در آشپزخانه بر مصالح طبیعی و پالت‌های رنگی ملایم تاکید دارد با اجرای آن می‌توان در آشپزخانه فضایی غیررسمی و آرامش‌بخش ایجاد کرد. آرامش ایجاد شده در این سبک آشپزخانه یادآور زمانی است که خانواده‌ها به دور اجاق چوبی کنار یکدیگر نشسته و با یکدیگر وقت می‌گذراندند.

برای اجرای دکوراسیون آشپزخانه به سبک روستیک چه باید کرد؟

در این بخش قصد داریم به شما توضیح دهیم که چگونه می‌توان یک آشپزخانه به سبک روستیک داشت.

برای اجرای دکوراسیون آشپزخانه به سبک روستیک چه باید کرد؟
روش اجرای یک آشپزخانه به سبک روستیک

در نظر گرفتن چیدمان کلی در سبک روستیک

اگر قصد طراحی دکوراسیون آشپزخانه یا بازسازی آن را دارید در گام نخست باید چیدمان کلی آن را در نظر بگیرید. در نظر گرفتن چیدمان کلی برای آشپزخانه که پر از وسایل ریز و درشت است از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. نحوه چیدمان بر نوع عناصری که می‌توان از آن‌ها در طراحی دکوراسیون آشپزخانه به سبک روستیک استفاده کرد و ویژگی‌ها و عملکردهای که قادر به ترکیب با یکدیگر هستند تاثیر قابل‌توجهی دارد. مهمترین عامل در طراحی و چیدمان اندازه فضا می‌باشد. برای آشپزخانه روستیک ایده‌های بسیار زیادی وجود دارد که به اندکی ذوق، خلاقیت و هوشمندی نیاز دارد.

به طور معمول می‌توان گفت آشپزخانه روستیک یک فضای اجتماعی است که افراد در آن به دور یکدیگر جمع می‌شوند. از این رو در طراحی دکوراسیون آشپزخانه به سبک روستیک باید عناصر و ویژگی‌هایی که باعث ایجاد آسایش و راحتی در این فضا می‌شوند را مورد توجه قرار داد. با به کارگیری عناصر زیر ممکن است بتوانید آشپزخانه روستایی زیبایی ایجاد نمایید.

پیشخوان صبحانه

اپن می‌تواند به عنوان یک پیشخوان صبحانه روستایی ایده آل برای افرادی محسوب شود که برای داشتن میز غذاخوری جداگانه فضای کافی در آشپزخانه خود ندارند. همچنین می‌توان یک پیشخوان با چوب واقعی و دستگیره‌های فلزی را برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه به سبک روستیک در نظر گرفت.

میز غذاخوری

در صورت در اختیار داشتن فضای کافی در آشپزخانه می‌توان از یک میز ناهارخوری چوبی ساده استفاده کرد. این میز می‌توان مکمل آشپزخانه روستیک شما باشد. یک آشپزخانه با فضای باز را در نظر بگیرید که در آن یک فضای غذاخوری صمیمانه وجود داشته باشد.

میز غذاخوری
میز ناهارخوری چوبی ساده

جزیره

برای اجرای دکوراسیون آشپزخانه به سبک روستیک همچنین می‌توان از یک کابینت جزیره با کمد و کشوهای قدیمی رنگ شده استفاده کرد. از این جزیره می‌توان به عنوان صفحه کار و تقسیم‌کننده فضا استفاده کرد.

افزودن متریال روستیک به فضای آشپزخانه

برخی از سبک‌های دکوراسیون آشپزخانه به متریال مورد استفاده در آن‌ها مشهور هستند. به عنوان مثال سبک روستیک با متریال زیر شناخته می‌شود:

  • چوب طبیعی، امکان استفاده از چندین نوع چوب به صورت ترکیبی در این آشپزخانه وجود دارد.
  • سنگ تراش‌خورده
  • فلزات همچون مس، برنج، فولاد و فلزات پوشش داده شده توسط پودر
  • سرامیک و سفال
  • پرده‌ها و قالیچه‌ها

این نکته را به خاطر داشته باشید که متریال انتخابی تا حد زیادی زیبایی کلی فضا را تحت تاثیر قرار می‌دهند. برای داشتن دکوراسیون آشپزخانه به سبک روستیک و لمس کردن حال و هوای آن به طور کامل توصیه می‌شود از انتخاب متریال مصنوعی، براق و کروم خودداری نمایید. مهمترین کلید ایجاد فضایی منحصربه‌فرد داشتن خلاقیت است. به منظور اجرای دکوراسیون آشپزخانه به سبک روستیک همواره توصیه می‌شود متریال مختلف و بافت‌های متفاوت را با یکدیگر ترکیب کنید. از ترکیب سبک‌های مختلف واهمه‌ای به دل راه ندهید. این نکته را به خاطر داشته باشید که تمامی این موارد باید در عین هماهنگی به کار گرفته شوند.

در نگاه نخست به آشپزخانه روستیک ممکن است ظاهر قدیمی و ساختارهای اصلی آن همچون سقف، کف و دیوارها به نظر برسند. برای اجرای دکوراسیون آشپزخانه به سبک روستیک بهتر است سقف آشپزخانه طاقدار باشد یا تیر و ستون‌ها در آن نمایان باشند. از دیگر گزینه‌های ایده آل برای آشپزخانه روستیک می‌توان به کفپوش سرامیکی، سفالی یا چوبی با دیوارهایی از ترکیب سنگ و چوب اشاره کرد.

انتخاب پالت رنگی مناسب برای دکوراسیون آشپزخانه روستیک

از مهمترین موارد ضروری و حیاتی برای اجرای دکوراسیون آشپزخانه روستیک می‌توان به انتخاب پالت رنگی مناسب برای سبک و فضا اشاره کرد. به طور معمول پالت رنگی خنثی برای آشپزخانه‌های سنتی و کلاسیک گزینه مناسبی می‌باشد. البته انتخاب پالت رنگی مناسب تا حد زیادی به انتخاب و سلیقه افراد وابسته می‌باشد. امکان اجرای دکوراسیون آشپزخانه روستیک مدرن نیز برای افراد وجود دارد. از پرطرفدارترین تناژهای رنگی در سبک روستیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1-  رنگ‌های خنثی همچون کرم، سفید، خاکستری و بژ رایج‌ترین رنگ‌ها در آشپزخانه‌های سبک روستیک هستند.

2-  رنگ‌های گرم همچون زنگ‌زدگی، دارچینی، قرمز مایل به قهوه‌ای، شرابی و نارنجی کم رنگ نیز از پرطرفدارترین پالت‌های رنگی برای این سبک دکوراسیون آشپزخانه هستند.

3- رنگ‌های الهام گرفته از طبیعت همچون قارچی، ماهگونی، خاکستری، گردویی، مریم گلی و آبی پاستیلی نیز برای این منظور گزینه مناسبی هستند.

4- رنگ‌های شاخص همچون سبز تیره، زرد، آبی، قرمز و دیگر رنگ‌های شاخص نیز برای این منظور گزینه مناسبی هستند.

انتخاب پالت رنگی مناسب برای دکوراسیون آشپزخانه روستیک
انتخاب پالت رنگی مناسب برای سبک و فضا

انتخاب پالت رنگی خنثی کلاسیک یا رنگ‌های روشن برای دکوراسیون آشپزخانه به سبک روستیک تا حد زیادی به سلیقه افراد بستگی دارد. همواره توصیه می‌شود سبک روستایی را مد نظر قرار دهید و اندکی خلاقیت به خرج دهید. این نکته را نیز همواره به خاطر داشته باشید که الگوها همیشه در کنار رنگ می‌توانند کمک خوبی باشند.

اهمیت هود، اجاق‌گاز و سینک در دکوراسیون آشپزخانه روستیک

در این بخش از اجرای دکوراسیون آشپزخانه به این سبک از کلیات وارد جزئیات خواهیم شد و از ساختارها به مبلمان خواهیم رسید. در صورت عدم آشنایی با دکوراسیون آشپزخانه سبک روستیک ممکن است مبلمان و قطعات برای شما عجیب به نظر برسند. اما این ویژگی منحصربه‌فرد بودن این سبک دکوراسیون آشپزخانه را نمایان می‌سازد. هودهای بتنی، اجاق‌گازهای صنعتی و سینک‌های سنگی با ابعاد بزرگ و شبیه به آبگیر از مهمترین مشخصه‌های این سبک دکوراسیون آشپزخانه هستند. این نکته را به خاطر داشته باشید که این سبک دکوراسیون آشپزخانه عملکردگرا می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − دوازده =