مزایا و معایب استفاده از شیشه در ساخت ویلا

با توجه به ویژگی‌های شیشه، استفاده از آن در ساخت ویلا بسیار متداول است و از محبوبیت خاصی برخوردار است. این متریال امکان بهره گیری از حداکثر زیبایی‌های محیط طبیعی پیرامون ویلا را در اختیار افراد قرار می‌دهد. در این مقاله به بررسی مزایا و معایب استفاده از شیشه در ساخت ویلا می‌پردازیم.

شیشه یکی از متنوع‌ترین و قدیمی‌ترین متریال‌های موجود در صنعت ساختمان سازی است.

در ابتدا شیشه تنها به منظور عبور دادن نور به فضاهای داخلی مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما پیشرفت در حوزه تکنولوژی، آن را به سوی یک عضو کاربردی-تزئینی برد.

از طرفی نسلی جدید از شیشه‌های با کیفیت بالا به بازار عرضه شدند. شفافیت و گذر نور، زیبایی خاصی به نمای ویلا و فضای داخلی آن می‌بخشد.

هرگاه نور از شیشه عبور می‌کند قابل توجه و ابزار قدرتمندی برای یک معمار در طراحی داخلی ویلا می‌باشد.

ساختمان‌های شیشه‌ای نشانه‌ای از پیشرفت، مدرنیته و نگرش‌های نو است، این امر در طراحی و ساخت ویلا به خوبی به چشم می‌آید.

شیشه چیست؟

شیشه یکی از پرکاربرد‌ترین و قدیمی‌ترین متریال‌های مورد استفاده در صنعت ساختمان سازی است.

در ابتدا تولید شیشه تنها برای ایجاد نور بیشتر به فضای داخلی خانه استفاده می‌شد که با پیشرفت تکنولوژی باعث شد از شیشه برای کاربرد‌های فراتر از این موضوع استفاده شود.

شیشه چیست؟
با پیشرفت تکنولوژی از شیشه برای کاربرد‌های فراتر از استفاده می شود.

مزایا و معایب استفاده از شیشه در ساخت ویلا

ساخت ویلای شیشه‌ای یکی از کاربردهای متریال شیشه در ساختمان سازی است و همانطور که گفتیم در بخش‌های مختلف دکوراسیون داخلی و خارجی از این متریال استفاده می‌کنند. شیشه که ترکیبی از مواد خام مثل سیلیکا، سدیم پتاسیم کربنات، آهن یا اکسید سرب و منگنز اکسید با نسبت‌های مختلف است به شکل پودر ساییده شده در می‌آید که در نهایت در کوره ذوب شده و به شکل‌های مختلف برای ساختمان سازی تبدیل می‌گردد.

اما قبل از اینکه طراحی ویلا را انجام داده باشید یا بخواهید در هر قسمتی از دکوراسیون داخلی و خارجی از شیشه استفاده کنید بهتر است با مزایا و معایب آن آشنا شوید.

مزایای شیشه در ساخت ویلا:

شفافیت

شیشه یکی از منحصربفردترین متریال‌های شفافی است که اجازه عبور نور را می‌دهد تا اجسام پشت آن را ببینیم. از این ویژگی برای ساخت ویلای شیشه‌ای استفاده می‌کنند تا پیوند مستقیم با طبیعت شکل بگیرد. از طرفی برای ساخت درب‌های شیشه‌ای نیز این ویژگی مهم است و به شما اجازه می‌دهد تا محیط بیرون را ببینید. ورود نور طبیعی از طریق شیشه به روشن شدن فضا کمک می‌کند که به نوبه خود مصرف برق را پایین آورده و به زیبایی محیط منزل هم کمک شایانی خواهد کرد.

ضد گرد و غبار و آب

سطح شیشه صاف و براق است و گرد و غبار نمی‌تواند در آن نفوذ کند بنابراین به راحتی پاک می‌شوند. برخلاف سایر متریال‌هایی که برای ساخت ویلا استفاده می‌کنند نگهداری آن راحت است و ضد آب هم هستند. این ویژگی باعث شده در محیط‌هایی که گرد و غبار در هوا زیاد است بسیاری از مشکلات را حل کند.

تنوع رنگ

شیشه نما ویلا در انواع رنگ‌ها موجود است. شیشه‌های لمینت در رنگ‌های مختلف تولید می‌شوند که بخاطر وجود لایه میانی رنگی است که عبور نور از آن فضا را رنگارنگ خواهد کرد. هر چند این ویژگی شیشه‌ها باعث نشده کاربرد گسترده‌ای در ساخت تمامی بخش‌های ویلا پیدا کند اما عنصر تزییناتی بسیار زیبایی است.

تنوع رنگ

ظاهر زیبا و دلپسند

اگر به ویلا لوکس شیشه‌ای نگاه کرده باشید قطعا متوجه تفاوت فاحش آن با سایر ویلاها شده‌اید که چقدر از لحاظ زیبایی ظاهری و پیچیده و مدهوش کننده به نظر رسیدن با یکدیگر متفاوت هستند. اگر از شیشه در ساخت ویلا به شکل حرفه‌ای استفاده شده باشد، می‌تواند چندین پله زیبایی کل ساختار ویلا را افزایش دهد.

قابل بازیافت

با توجه به اینکه منابع کره زمین نامحدود نیستند استفاده از متریال‌هایی که قابل بازیافت باشند مزیت بزرگی است. خوشبختانه متریال شیشه نه تنها قابلیت بازیافت دارد بلکه از نظر سایر ویژگی‌ها نیز تأیید معماران را کسب کرده است. شیشه 100% قابل بازیافت است و از همه مهم‌تر اینکه در طی بازیافت کیفیت آن افت نمی‌کند. بنابراین می‌توان بارها و بارها شیشه را بازیافت کرد بدون اینکه از کیفیت یا درجه خلوص آن کاسته شود.

معایب شیشه در ساخت ویلا:

افزایش هزینه ساخت ویلا

یکی از معایب مهم استفاده از شیشه نمای ویلا و به طور استفاده از شیشه در ساخت ویلا هزینه بالای تولید آن و در نتیجه افزایش هزینه ساخت و ساز است. با این حال برای برخی افراد افزایش زیبایی و امنیت ویلا اهمیت بیشتری دارد و هزینه چندان مطرح نیست.

شکنندگی

یکی از معایب همیشگی و ثابت شیشه‌ها شکننده بودن آنهاست. مدل‌های ساده شیشه‌ها علاوه بر اینکه شکننده هستند در اثر شکسته شدن به قطعات ریز و درشت و بسیار برنده و خنجری شکلی تبدیل می‌شوند که خطر آسیب دیدگی را به شدت افزایش می‌دهد. با این حال نسل جدید شیشه‌های سکوریت و نشکن علاوه بر اینکه مقاومت بسیار بالایی دارند پس از شکستن به قطعات بلوری و غیر برنده تبدیل می‌شوند که هیچ خطری ندارند.

مقاومت در برابر ضربه

در کنار تمامی مزایا و ویژگی‌هایی که برای مقاومت شیشه برای استفاده در ساخت ویلا ذکر کردیم، مقاومت آن در برابر ضربات ناگهانی و قدرتمند پایین است.

عایق گرما و سرما

شیشه از جمله متریال‌هایی است که عایق خوبی برای گرما و سرما نیست بنابراین از لحاظ معماری اصطلاحا R-Value پایینی دارد. بنابراین یا باید متریالی انتخاب کنید که عایق بهتری باشد یا اینکه از شیشه‌های چند لایه و بسیار مقاوم استفاده کنید که هزینه‌ها را بالاتر خواهد برد.

عایق گرما و سرما
شیشه از جمله متریال‌هایی است که عایق خوبی برای گرما و سرما نیست

نه چندان ایمن در مناطق زلزله خیز

شیشه در ساخت ویلا برای هر منطقه و ناحیه‌ای که مناسب باشد برای مناطق زلزله خیز گزینه امنی به حساب نمی‌آید. در چنین مناطقی باید ساختمان ویلا طوری طراحی و ساخته شود که در برابر حرکات و فشارهای افقی وارد شده به ساختمان مقاوم باشد. متأسفانه تاکنون تکنولوژی به حدی پیشرفت نکرده که شیشه‌های مقاوم در برابر زلزله بسازد. با این حال نسل جدید شیشه‌ها در برابر زلزله‌های ضعیف مقاوم هستند.

جذب گرما

عیب دیگری که نسبت به استفاده از شیشه در ویلا مطرح می‌کنند به ایجاد اثر گلخانه‌ای است که بخاطر به دام افتادن گرما در ساختار شیشه است. بنابراین اگر در نواحی گرم و خشک هستید و می‌خواهید از شیشه در ساخت ویلا استفاده کنید بهتر است در تصمیم صرف نظر کنید. در چنین مناطقی استفاده از شیشه به گرم شدن بیش از حد داخل ساختمان منجر شده و مصرف برق سیستم خنک سازی را بسیار افزایش می‌دهد.

تابش خیره کننده

عیب شیشه در ساخت ویلا مخصوصا ساخت نمای شیشه‌ای این است که با وجود بسیار زیاد، خیرگی زیادی دارد و چشم را اذیت می‌کند. بنابراین باید به این نکته دقت داشته باشید و با سازه‌های مختلف از شدت آن بکاهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + دوازده =