چه رنگی اتاق را بزرگتر نشان می‌دهد؟

روانشناسی رنگ‌ها علمی است که بسیاری از طراحان حاضرند برای آن قسم بخورند. به همین دلیل است که از رنگ قرمز برای اتاق ناهارخوری جهت افزایش اشتها، از رنگ زرد برای آشپزخانه جهت ایجاد فضای شاد، از رنگ سبز برای اتاق خواب جهت ایجاد آرامش و … استفاده می‌شود. اما شاید تعجب کنید اگر بشنوید که رنگ‌ها علاوه بر تاثیر بر روحیه ما بر کوچک یا بزرگ شدن فضا هم نقش دارند. چه رنگی اتاق را بزرگتر نشان می‌دهد و چرا؟ قبل از رنگ آمیزی ساختمان این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

چه رنگی اتاق را بزرگتر نشان می‌دهد

استفاده از رنگ‌ها نه تنها باعث ایجاد تغییر در روحیه و نشاط ما می‌شوند بلکه با استفاده صحیح از آن‌ها می‌توانیم فضای اتاق‌ها را کوچک یا بزرگ کنیم. در ادامه قصد داریم شما را با رنگ‌هایی که باعث ایجاد عمق در فضا می‌شوند آشنا کنیم. با مهراز طراحان همراه باشید.

چه رنگی اتاق را بزرگتر نشان می‌دهد
با استفاده صحیح از رنگ ها می‌توانیم فضای اتاق‌ها را کوچک یا بزرگ کنیم

رنگ‌های متضاد و روشن

یکی از بهترین رنگ‌های برای بزرگ نشان دادن فضا، استفاده از رنگ‌های روشن مثل آبی متمایل به سفید، سبز متمایل به سفید و به طور کلی رنگ‌هایی است که شاد و روشن باشند. هر چقدر اتاق شما روشن‌تر باشد فضای دلبازتر و جذابتری خواهید داشت که بزرگتر هم به چشم می‌آید. اگر فضای اتاق شما نورگیری خیلی خوبی دارد نیاز نیست رنگ‌های خیلی روشن استفاده کنید بلکه می‌توانید از تکنیک کنتراست کمک بگیرید. در این حالت بخش‌های کناری دیوارها و گچبری‌ها را روشنتر از رنگ خود دیوار انتخاب کنید.

سفید کوسه‌ای

طبیعتا یکی از گزینه‌های واضحی که پیشنهاد می‌شود مشتقات رنگ سفید مثل سفید کوسه‌ای است. بنابراین در جواب این سوال که چه رنگی اتاق را بزرگتر نشان می‌دهد باید به این رنگ اشاره کرد مخصوصا اگر نورگیری خوبی هم دارد. این رنگ به همراه سفید پوسته تخم مرغی و آبی کمک می‌کنند تا نور خورشید بهتر بازتاب بخورد و ظاهر جذابتری بسازد. یکی از ویژگی‌های بسیار مهم این رنگ این است که با هر نوع سبک دکوراسیون داخلی سازگار است.

خاکستری

رنگ‌های طیف خاکستری گرم زمانی‌که به سمت رنگ بژ متمایل می‌شوند فضایی روشن و مدرن را برای شما ایجاد می‌کنند که نه تنها حس بزرگ‌‌تر بودن فضا را به شما القا می‌کند بلکه از حالت قدیمی بودن رنگ خاکستری کم می‌‌کند.

عکسی که برایتان انتخاب کردیم سرویس کوچکی را نشان می‌‌دهد که کاشی‌‌های آن تا سقف امتداد پیدا کرده و چشم را به سمت بالا می‌کشاند و فضا را بزرگ ‌تر جلوه می‌‌دهد.

فیروزه‌ای

فیروزه‌‌ای رنگی است به وسعت دریاها، رنگی که دیوارهای شما را به عقب می‌‌راند و از چیرگی فضا جلوگیری می‌‌کند.
این رنگ را با چوب‌‌های روشن و بافت‌‌های طبیعی، همراه سایه روشن‌‌هایی از رنگ‌های شادتر یا متالیک، در کوسن یا روشنایی‌‌ها به‌کار ببرید تا از جلوه بی‌ نظیر آن شگفت‌ زده شوید.

صورتی روشن

اضافه کردن رنگ صورتی به فضای شما گرما می‌دهد. به شرطی که به اندازه کافی روشن باشد و در آن از سایه روشن‌های گلبهی استفاده کنید. بهتر است به جای رنگ کردن کل اتاق، فقط عناصر اصلی مثل دیوارها را صورتی کنید و عناصری مثل قرنیزها را مانند تصویر زیر سفید باقی بگذارید.

سیاه و سفید

سیاه و سفید فضایی شیک را در تمام سبک‌های معماری داخلی از مدرن گرفته تا کلاسیک به وجود می‌آورد. با اضافه کردن تزئینات سیاه یک فضای مدرن بسازید، همچنین به جای بستن در اتاق با تأکیدی طراحانه به آن بعد بدهید.

از مشکی مات برای فریم دور قاب‌‌ها استفاده کنید و برای درخشندگی بیشتر از تزئینات شیشه‌ای یا سرامیکی در کنار آن غافل نشوید.

سیاه و سفید
سیاه و سفید فضایی شیک را در تمام سبک‌های معماری داخلی از مدرن گرفته تا کلاسیک به وجود می‌آورد

مشکی ملایم

برخلاف اتاقی که نورگیری خوبی دارد و بهترین گزینه برای اینکه چگونه اتاق کوچک را بزرگتر نشان دهیم، رنگ‌های روشن و سفید بودند، اتا‌ق‌های که نورگیری خوبی ندارند رنگ‌های مشکی ملایم و زغالی گزینه بهتری هستند. ترکیب شدن رنگ مشکی با رنگ‌های روشن حس شکوه و عظمت را منتقل می‌کند مخصوصا اگر سقف اتاق خانه هم به همین رنگ باشد.

طوسی روشن

در بازسازی ساختمان وقتی که می‌خواهید رنگ جدید به فضای اتاق‌ها بدهید باید بسیار محتاط باشید تا با سلیقه و سبک دکوراسیون همخوانی داشته باشد. اگر تمایلی به رنگ سفید یا روشن یکدست ندارید می‌توانید طوسی روشن انتخاب کنید یا گریژ (خاکستری مایل به بژ) که گزینه شیک و لوکسی است. طوسی روشن به اندازه‌ای هست که نور خورشید از روی آن بازتاب پیدا کند و حس گرمی و صمیمیت بدهد که در سفید یکدست نیست.

نکته انتخاب رنگ طوسی روشن برای پاسخ به سوال چه رنگی اتاق را بزرگتر نشان می‌دهد این است که فضای اتاق را خیلی لوکس و گران قیمت خواهد کرد بنابراین در اتاقی اجرا کنید که جزئیات معماری زیادی ندارد. از طرفی به مبلمان اتاق کمک میکند تا فضا را روشن و دلباز حفظ کنند.

آبی تیره متمایل به دریایی

چه رنگی اتاق را بزرگتر نشان می دهد مخصوصا برای اتاق‌هایی که نورگیری خوبی ندارند؟ رنگ‌های آبی متمایل به آبی دریایی هم اتاق شما را بزرگتر نشان می‌دهند هم به آن عمق می‌بخشند که در نهایت سبب ایجاد حس شکوه و راحتی بیشتر در شما خواهد شد. توصیه می‌کنیم مبلمان منزل را هم به همین رنگ انتخاب کنید تا با مخفی شدن نسبی گوشه‌ها و نقاط کور اتاق کوچک خود حس بزرگتر شدن فضا را پیدا کنید.

آبی کمرنگ

آبی کمرنگ یکی از بهترین و جذابترین رنگ‌هایی است که به شما پیشنهاد می‌کنیم. اگر به اصول ترکیب انواع رنگ در دکوراسیون که قبلا توضیح داده‌ایم دقت کرده باشید، آبی کمرنگ حس خنکی و شادابی به همه اتاق‌ها خانه می‌دهد. یکی از بهترین پیشنهادها برای این سوال که چه رنگی اتاق را بزرگتر نشان می.دهد، همین آبی کمرنگ است مخصوصا وقتی که رنگ‌های شاد دیگری هم برای سقف و درب‌ها و گوشه‌های دیوار استفاده کرده باشید.

آبی کمرنگ
آبی کمرنگ حس خنکی و شادابی به همه اتاق‌ها خانه می‌دهد

سبز روشن

مدل دیگری از رنگ‌هایی باعث بزرگ نشان دادن اتاق می شود، سبز روشن است که تأثیر فوق العاده سریع و بالایی دارد. اثری که این رنگ می‌گذارد شبیه به آبی کمرنگ است اما باید کمی بیشتر محتاط باشید. از بین رنگ‌های مختلف سبز روشن، رنگ سبز مریم گلی یا سبز خزه‌ای به جای سبزهای سنتی و قدیمی مناسبتر هستند.

بنفش کمرنگ

رنگ بنفش کمرنگ رنگی ملایم و بدون حالت براقی است که نه تنها باعث طراوت و حس تازگی در شما خواهد شد بلکه کمک می‌کند تا فضای اتاق بزرگتر نشان داده شود. اگر اتاق شما خیلی کوچک نیست از ترکیب بنفش کمرنگ با رنگ‌های گرم استفاده کنید در غیر این صورت با رنگ های خنثی ترکیب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 13 =