استفاده از چمن مصنوعی برای طراحی فضای سبز گزینه بسیار مناسبی است؟

آنچه باعث می‌شود که یک ویلا بسیار زیباتر به نظر برسد، طراحی فضای سبز آن است. همان اندازه که طراحی ساختمان نیاز به تخصص ، ظرافت و مهارت بالایی دارد، شما برای طراحی فضای سبز نیز باید از نیرو‌های متخصص کمک بگیرید تا زیباترین ایده‌ها را برای شما به ارمغان آورده و محوطه ویلا شما همانند یک جنگل کوچک به نظر برسد. استفاده از چمن مصنوعی برای طراحی فضای سبز ویلا، ‌ایده‌ای است که به ویژه در چند سال اخیر بسیار مورد استقبال سرمایه‌گذاران در زمینه ساخت ویلا قرار گرفته است.

حتی بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند برای تراس یا محوطه مجتمع خود نیز از چمن مصنوعی استفاده کنند. در این مطلب برای شما توضیح خواهیم داد که چمن مصنوعی برای چه فضا‌های مناسب‌تر بوده و در زمان خرید باید به چه نکاتی توجه داشته باشید.

چمن مصنوعی چیست؟

همانگونه که از نام این نوع چمن مشخص است، در ساخت آن از الیاف مصنوعی استفاده می‌شود. به جای اینکه شما بر روی زمین بذر چمن‌ها را بکارید و سپس زمانی که سبز می‌شوند نیاز به آبیاری و یا هرس‌کردن داشته باشند، شما می‌توانید از چمن مصنوعی برای زمین خود استفاده کنید بدون اینکه نیاز به مراقبت داشته و یا اینکه نگران خراب شدن آن در اثر تغییرات فصلی باشید. در صورتی که جنس چمن مصنوعی شما بسیار عالی باشد مطمئن باشید که برای سالیان طولانی دوام داشته و حتی اگر شما ساعت‌ها بر روی این چمن مسابقات ورزشی را برگزار کنید هیچ آسیبی به آن وارد نخواهد شد.

چمن مصنوعی چیست؟

چرا از چمن مصنوعی برای فضای سبز ویلا استفاده کنیم؟

قطعاً اغلب مشتریان زمانی که به آن‌ها پیشنهاد می‌دهیم از چمن مصنوعی برای فضای سبز ویلا استفاده کنند این سؤال را از ما می‌پرسند که با وجود چمن طبیعی که حتی بوی سبزه را به محیط القا می‌کند، چرا لازم است به سراغ چمن مصنوعی برویم؟ قطعاً چنین سؤالی کاملاً منطقی خواهد بود.

اگر شما می‌توانید در محیط خانه یا مجتمع و یا ویلای خود از چمن طبیعی نگهداری کنید، عاقلانه‌ترین کار این است که به سراغ همین گزینه بروید چون همین که شما شاهد رشد چمن سبز هستید و یا بوی چمن در فضای می‌پیچد و یا حتی این امکان وجود دارد که در لابلای چمن‌های طبیعی گیاهانی نیز رشد کنند، قطعاً برتری چمن طبیعی را نسبت به چمن مصنوعی نشان می‌دهد. اما به هر حال برخی از فاکتور‌ها باعث شد که صنعتگران به سراغ تولید چمن مصنوعی نیز بروند:

  • امکان رشد چمن طبیعی وجود ندارد

شاید وضعیت خاک منطقه شما به گونه‌ای است که امکان رشد چمن طبیعی در داخل آن وجود ندارد. البته در مناطق شمالی کشور به دلیل آب و هوای مرطوب، معمولاً با چنین مشکلی مواجه نیستیم اما در بسیاری از مناطق ایران مانند مناطق جنوبی به دلیل آب و هوای کویری، خشک و یا کمبود رطوبت و یا گرمای بسیار زیاد، چمن‌های طبیعی دوام چندانی نمی‌آورند و به همین دلیل باید به سراغ چمن مصنوعی برویم. در واقع اگر قرار است برای کاشت هر ساله چمن طبیعی هزینه مصرف کنیم، اگر  هزینه را به چمن مصنوعی اختصاص دهیم نه تنها زیبایی فضای سبز همواره حفظ شده بلکه از نظر هزینه‌ها نیز کاملاً طراحی فضای سبز مقرون به صرفه خواهد بود.

  • چمن مصنوعی نیاز به نگهداری ندارد

تصور کنیم که شما برای طراحی فضای سبز ویلا‌های خود به سراغ چمن طبیعی رفته‌اید. از سوی دیگر شما در طول سال یک یا دو بار به ویلا سر می‌زنید. در تمام مدت باید از یک نفر بخواهید که فضای سبز ویلا شما را بررسی کرده و امور مربوط به مراقبت و نگهداری را انجام دهد. اگر در فضای سبز شما به جز درختان، چمن طبیعی نیز وجود داشته باشد باید هر روز آبیاری برای آن‌ها انجام گیرد. اما وجود درختان چنین محدودیتی را برای شما ایجاد نمی‌کند چون می‌توانیم یک سیستم آبیاری قطره‌ای راه‌اندازی کنیم. برای اینکه این مشکل برطرف شود می‌توانید از چمن مصنوعی استفاده نمایید تا نیاز به مراقبت هر روزه از چمن نبوده و حتی نیاز نباشد که شما در طول سال چند بار آن‌ها را کوتاه کنید.

چمن مصنوعی نیاز به نگهداری ندارد

  • پایداری چمن ‌مصنوعی بیشتر است

با توجه به اینکه چمن ‌مصنوعی در برابر فشار بسیار مقاوم است، به همین دلیل دامنه کارایی زیادی داشته و حتی شما برای محیط‌های ورزشی نیز می‌توانید از این چمن استفاده کنید. اما در مورد چمن طبیعی باید بسیار محتاط باشید. در پارک‌ها زمانی که از چمن طبیعی استفاده می‌کنید، در تابلو‌های اعلانات این هشدار به همشهریان و مسافران داده می‌شود که از نشستن در فضای سبز خودداری کنند چون نشستن آن‌ها یا بازی کردن در فضای سبز باعث از بین رفتن چربی طبیعی خواهد شد.

کاربرد‌های چمن مصنوعی برای فضای سبز

از چمن مصنوعی برای طراحی فضای سبز ویلا طراحی فضای سبز مجتمع بالکن زمین‌های ورزشی محیط‌های مربوط به بازی در پارک‌ها حیاط خلوت و حتی روف گاردن استفاده می‌شود. اگر شما در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که شرایط آب و هوایی برای نگهداری چمن طبیعی بسیار سخت است و دوست دارید که کف تراس یا بالکن با چمن پوشیده شده باشد، امکان استفاده از چمن طبیعی برای شما وجود ندارد. پیشنهاد ما این است که حتماً به سراغ چمن مصنوعی بروید. اگر بهترین چمن ‌مصنوعی را خریداری کنید طول عمر زیادی داشته و در اثر تابش مستقیم خورشید و پا خوردن و یا حتی شستن رنگ خود را از دست نداده و همچنان با دوام و کیفیت بسیار بالا باقی خواهد ماند.

کاربرد‌های چمن مصنوعی برای فضای سبز

نکات مهم در خرید چمن مصنوعی برای طراحی فضای سبز ویلا

اگر به فکر خرید چمن‌ مصنوعی برای طراحی فضای سبز هستید، با توجه به اینکه کیفیت چمن‌ها با یکدیگر متفاوت است. حتماً نکات زیر را در نظر بگیرید تا یک انتخاب ‌ایده‌آل و با کیفیت مناسب را در اختیار داشته باشید:

  • حتماً به سراغ فروشگاه‌های شناخته شده بروید که مطمئن باشید کیفیت الیاف مصنوعی به کار رفته در چمن بسیار بالا است. این کیفیت تعیین‌کننده دوام و ماندگاری خواهد بود.
  • رنگ باید شباهت زیادی به چمن طبیعی داشته باشد تا فضای سبز شما را زیباتر جلوه دهد. در غیر این صورت هر کس وارد فضای سبز می‌شود متوجه مصنوعی بودن آن خواهد شد.
  • در زمان خرید حتماً به میزان تراکم چمن که نیاز دارید توجه داشته باشید تا بیش از اندازه برای خرید هزینه نکنید.
  • اگر می‌خواهید از چمن مصنوعی برای بالکن استفاده کنید چون در این صورت بدون نیاز به کفش وارد بالکن می‌شوید، بنابراین از الیاف نرم استفاده کنید که پای شما را اذیت نکند.
  • حتماً در انتخاب چمن مصنوعی برای فضای سبز به سراغ انواعی بروید که خاصیت ضد یو وی داشته و در اثر تابش مستقیم خورشید دچار رنگ پریدگی و پوسیدگی نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =