طراحی خانه ویلایی در روستا

طراحی ویلا در مناطق روستایی از حساسیت خاصی برخوردار است چرا که باید پیش از همه با اقلیم و بافت روستایی آن منطقه همخوانی داشته باشد. بسته به مکان جغرافیایی و آب و هوای منطقه طراحی، متریال‌ها و نحوه‌‌ی ساخت متفاوت است. برای حفظ ظاهر روستایی و خدشه وارد نکردن به بافت آن لازم است نکات مهم در این باره مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

ساخت ویلا به سبک روستایی

از قدیم الایام، به خانه‌های کوچک جنگلی یا روستایی که با یک انبار غله یا طویله همراه بودند ،کلبه گفته می‌شد. اما امروزه با گسترش طراحی ویلا به سبک روستایی می‌توان این لغت را به هر خانه روستایی و کوچکی نسبت داد که برای ییلاق و گذران تعطیلات به کار می‌روند. چطور می‌توان خانه‌ای شبیه کلبه‌های ییلاقی و روستایی ساخت؟ برای پاسخ به این سوال با ما همراه شوید و به نمونه‌هایی از طراحی ویلا به سبک روستایی نگاهی بیاندازید.

ساخت ویلا به سبک روستایی
نمونه‌هایی از طراحی ویلا به سبک روستایی

سبک طراحی ویلای روستایی

خانه‌های کوچک و روستایی معمولا بی‌شباهت به دیگر سبک‌ها نیستند. این خانه‌ها از یک ردیف پنجره ساده ، و تیرچه‌های نیمه کاره برخوردار هستند. اگر به دنبال طراحی و ساخت خانه یا کلبه روستایی و مدرن هستید، باید اصالت و زیبایی قدیمی آن را حفظ کنید و با استفاده از رنگ آمیزی و جزئیاتی مانند چراغ، به آن ظاهر مدرن بدهید. به طور مثال، یک خانه روستایی مشکی به طور حتم از خانه‌های همسایه خود متمایز خواهد شد.

سقف‌های کاهی، کلاسیک‌ترین ویژگی کلبه‌های روستایی هستند. ترکیب این نوع سقف با بوته‌های گل رز که از دیوار خانه بالا می‌روند، به شما یک خانه کاملا انگلیسی و رویایی خواهد داد (درست مثل خانه‌هایی که در فیلم‌ها می‌بینید). اگر به دنبال طراحی ویلا به سبک روستایی هستید تیرک‌های چوبی گزینه بسیار مناسبی می‌تواند باشد.

طراحی خانه ویلایی روستیک و خصوصیات آن

ویلا به سبک روستیک سبکی در ویلا سازی است که از طبیعت الهام می‌گیرد. چوب عنصر اصلی و نماد این سبک است نمای داخلی و خارجی ویلا باید به حالت طبیعی خود نزدیک باشد. سنگ نیز در کنار چوب از المان‌های اصلی و متریال اساسی این سبک محسوب می‌شود. تزیینات داخلی و نمای داخلی و بیرونی نباید نازک کاری و تراش کاری داشته باشد. بلکه مشخصه اصلی این سبک نزدیکی به حالت طبیعی اشیا است. برای‌ اینکه طراحی ویلا به سبک روستیک به صورت دلخواه شما باشد، باید طراحی آن را به یک تیم با تجربه و خلاق بسپارید.

یکی از بارزترین ویژگی های خانه یا کلبه روستایی یا روستیک، وجود گل و گیاه پیچکی و بالارونده است.

طراحی خانه ویلایی روستیک و خصوصیات آن
ویلا به سبک روستیک سبکی در ویلا سازی است که از طبیعت الهام می‌گیرد

طراحی ویلا به سبک روستیک

وقتی دست به بازسازی یک کلبه روستایی و قدیمی می‌زنید، به احتمال زیاد در زیر دیوارهای گچی و چوبی جدید، به سطوح آجری و سنگی قدیمی می‌رسید. در صورت امکان آن‌ها را حفظ کنید. تا نوستالژی معماری‌های قدیم در خانه زنده شود. تیرچه، در اکثر خانه‌های روستایی قدیمی به کار می‌رفته. اگر بتوانید با کمی مرمت و پرداخت‌گری آن‌ها را زنده کنید، مطمئن باشید از این کار پشیمان نمی‌شوید.

پشت پنجره‌ای نه فقط در نمای بیرونی کلبه‌های روستایی، بلکه در داخل هم به کار می‌رود. برخلاف پرده، پشت پنجره‌ای‌های داخلی کاملا جمع شده و اجازه می‌دهند همه نور طبیعی از پنجره وارد خانه شود. خانه‌های قدیمی انگلیسی، همیشه پر از طرح بوده‌اند. اگر از نوع طرح یا محل اعمال آن مطمئن نیستید، همه دیوارها و کابینت‌ها و مبلمان و کفپوش را سفید کنید، سپس نگاهی به اطرافتان بیاندازید تا بهترین نقطه برای اعمال طرح و رنگ را انتخاب کنید. با این کار، احتمال خطا به حداقل می رسد.

تیرچه چوبی، از دیگر ویژگی این خانه‌هاست که ارزش حفاظت و عریان بودن را دارد. چون به خانه جلوه می‌دهد و فضا را دنج‌تر می‌کند. در واقع طراحی ویلا چوبی یکی از نمادهای معماری روستیک است

طراحی محوطه ویلا به سبک روستایی

گپ و گفت و نشستن در یک محوطه روباز در هر فصلی، حتی زمستان و هنگام بارش برف هم لذت‌بخش است. به همین خاطر است که طراحی بالکن و تراس و ایوان‌خانه بسیار حائز اهمیت است. شما در انتخاب طراحی محوطه ویلا سبک روستایی کاملا آزادید. اگر به داشتن یک محوطه خیلی دنج علاقه دارید بهتر است از سبک روستایی استفاده کنید. اولین چیزی که نیاز دارید مبلمان چوبی زمخت یا حصیری، پارچه‌های روستایی و سپس کوسن و رومیزی‌های روستایی می‌باشد.

در مرحله بعد می‌توانید هر وسیله‌ای که دوست دارید به این دکور اضافه کنید. مثل جاشمعی و فانوس، لوازم کهنه و مندرس (شابی شیک)، شاخ گوزن و حیوانات (سبک شکاری)، و کُنده درخت به عنوان میز (طبیعی).

داشتن پاسیو، محوطه سرباز خانه را گسترش می‌دهد. اگر پاسیوی آماده ندارید، خودتان دست به کار شوید و با قرار دادن یک میز غذاخوری و تعدادی مبلمان حصیربافی در پاسیو، فضای داخل خانه را به محوطه بیرون منتقل کنید و از هوای آزاد لذت ببرید.

مبلمان مناسب در محوطه سازی ویلا

یک پاسیوی روستایی، به مبلمان مناسب خود نیاز دارد. مثل مبلمان چوبی و حصیری. این وسایل باید با سبکی که در فضا غالب است همگون باشند. هر سبکی که برای تلفیق با سبک روستایی در نظر می‌گیرید اعم از شابی شیک، معاصر، اسکاندیناویایی و … باید در ظاهر و طراحی مبلمان منعکس شود.

می‌توانید مبلمان جدید بسازید یا از وسایلی که دارید در دکوراسیون استفاده کنید. اگر قصد دارید از سبک روستیک فرانسوی یا اسپانیایی استفاده کنید، مبلمان فرفورژه قدیمی یا مبلمان چوبی و فلزی ظریف را به شما توصیه می‌کنیم.

اگر قرار است محوطه روبازی که طراحی می‌کنید نقش نشیمن را ایفا کند باید از صندلی‌های راحتی، کاناپه، نیمکت و مبل راحتی استفاده کنید. اما اگر قصد دارید آن را به اتاق غذاخوری تبدیل کنید میز و صندلی غذاخوری و یک آتشدان برای آشپزی را فراموش نکنید.

مبلمان مناسب در محوطه سازی ویلا
می‌توانید مبلمان جدید بسازید یا از وسایلی که دارید در دکوراسیون استفاده کنید

طراحی خانه روستایی سنتی

درخانه‌های روستایی سعی می‌شود از مصالح بومی آن منطقه استفاده شود. دیوارهای کاهگلی و تیرهای چوبی از بازرترین نمونه‌های این مصالح هستند.

استفاده از عناصر سنتی و محلی مانند گلدان‌های گلی، گیاهان بومی، قالیچه‌های دست‌بافت و حوضچه‌ها، بسیار به زیبایی فضا کمک می‌کنند.

گلدان‌های زیر پنجره‌ای،جایگزین خوبی برای تراس یا ایوان جلویی خانه هستند. تقریبا هر نوع گل و شکوفه‌ای هم در آن‌ها رشد می‌کند. طراحی خانه باغ سنتی ایرانی دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی از جمله ایوان،حوض،کاشی‌های رنگارنگ و تخت‌های چوبی در دورتادور حوض آب است که در ایام سال فضای دلنشینی برای ساکنین آن فراهم می‌کند.

20 دیدگاه

  1. سلام لطفا طرح اون ویلای دوبلکس آجر نما سق قرمز رو بخوان برام بفرستید به چه صورت هستش برای شمال می خواستم

  2. سلام.خسته نباشید آیا ممکنه یه نقشه یه خوابه وسط باغ ویک اتاق دستشویی ویک حمام خیلی قشنگ بکشید طایفه دوم ممنون میشم با روشنایی عالی سالن تقریبآ چهل متری

  3. سلام . خسته نباشید من از ایده شما خیلی خوشم امده . من یک قطعه زمین در منطقه روستایی در مرز اباد دارم حدود ۸۰۰ متر . خواستم بدونم شما طراحی و نقشه ساخت را انجام میدهید . با تشکر

  4. اصلا مایه زیباسازی اهمیت نمی دهیم جهان چندین سال است بازیباسازی دریک پروژه گردش گری را متوجه خود کرده البته تا بروز نشین ونریم یاد بگیریم اش همان بتن است وماسه مثل چین،مالزی عربستان،امارات…..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 6 =