مراحل طراحی و اجرای ساختمان اداری

تصمیم برای ایجاد یک ساختمان تجاری جدید برای کسب و کار تصمیم بزرگی است. طراحی و اجرای ساختمان اداری از ابتدا نیاز به برنامه‌ریزی زیادی دارد و برای اطمینان از موفقیت‌آمیز بودن فرآیند، کارهای خاصی وجود دارند که باید انجام دهید اگر به عنوان کارفرما یا صاحب کسب و کار قصد شروع برای طراحی و اجرای پروژه اداری خود را دارید و نمی‌دانید این فرایند را چطور و از کجا آغاز کنید با مهراز طراحان همراه باشید…..

مراحل طراحی و اجرای ساختمان اداری

1.آماده سازی زمین برای انجام مراحل اجرای ساختمان

 • در اولین مرحله باید تمام سازه‌های اضافی و حتی ریشه پوسیده گیاهان را از سطح زمین بردارید.
 • در صورتی که پیش از این ساختمانی در زمین ساخته شده است، باید آن را مطابق با دستورالعمل های لازم تخریب کرده و نخاله‌ها را دفع کنید.
 • ضروری است که سطحی صاف و عاری از هر گونه ضایعات برای شروع مراحل اجرای ساختمان ترتیب دهید.

۲.پیاده سازی نقشه روی زمین

 • در ابتدای کار، باید نقشه ساختمان را از روی کاغذ بر روی زمین پیاده کرد.
 • برای پیاده کردن نقشه ساختمان‌های مهم با ابعاد بزرگ از دوربین نقشه برداری استفاده می‌کنند.
 • برای پیاده کردن نقشه ساختمان‌های کوچک با کاربری معمول نیز از متر و ریسمان استفاده می‌شود.
پیاده سازی نقشه روی زمین
در ابتدای کار، باید نقشه ساختمان را از روی کاغذ بر روی زمین پیاده کرد

۳.گود برداری از مراحل ابتدایی اجرای ساختمان

طبق نقشه‌های سازه، لازم است برای رسیدن به قسمتی از زمین که خاک آن مقاومت لازم را دارد، گود برداری انجام شود. عمق گود برداری به عوامل زیر بستگی دارد:

 • مقاومت خاک
 • وجود زیرزمین در ساختمان
 • شرایط پارکینگ
 • ارتفاع ساختمان
 • محاسبات سازه

4.مگر ریزی و قالب بندی فونداسیون

یکی از مراحل ابتدایی ساخت پی ریختن یک لایه بتن مگر به ضخامت 10 سانتی‌متر است. این کار برای تسطیح و ایجاد یک بستر مناسب برای پی‌ریزی انجام می‌شود. مهندسان سازه در این مرحله از قالب‌های فلزی یا قالب‌های چوبی استفاده می‌کنند که هم از خروج بتن و آب سیمان جلوگیری به عمل آمده و هم شکل اولیه فونداسیون حفظ شود.

5.اجرای آرماتوربندی و بتن‌ریزی پی ساختمان

در نقشه‌های محاسبات سازه، تعیین شده است که عملیات آرماتوربندی با چه مقاطع فولادی و با چه شماره‌ای انجام شود. هر چقدر ارتفاع و تعداد طبقات ساختمان شما بیشتر باشد، تراکم و قطر میلگردها در آرماتوربندی فونداسیون نیز بیشتر خواهد بود. در این قدم از مراحل اجرای ساختمان باید کاملا طبق نقشه پیش رفته و میلگردهای انتظار یا بیس پلیت‌های ستون را پیش‌بینی کنید.

در آخرین مرحله از اجرای فونداسیون ساختمان، درون قالب‌ها بتن می‌ریزند. بعد از چیدن آرماتورها و قالب‌بندی، لازم است که فضای آن‌ها با استفاده از بتن پوشش داده شود. در این مرحله غالبا از بتن آماده استفاده می‌شود.

6.اجرای ستون‌های سازه

ستون سازه‌ها را می‌توان از جنس فولاد و یا بتن مسلح ساخت. انتخاب نوع سازه و انجام محاسبات آن بر عهده مهندسان عمران بوده و آن‌ها با توجه به شرایط مختلف و موقعیت جغرافیایی، نقشه سازه و ستون‌ها را مشخص می‌کنند. پس از بتن‌ریزی پی، قفسه آرماتورهای ستون را که مطابق با نقشه ساختمان آماده شده است، به میلگردهای انتظار ریشه متصل می‌کنند.

این قسمت از مراحل اجرای ساختمان باید حداقل 3 تا 4 روز پس از بتن‌ریزی پی انجام شود؛ زیرا در غیر این صورت، بتن پی هنوز سخت نشده است و در اثر لنگر میلگردهای ریشه از جای خود تکان خورده و فونداسیون شما متلاشی می‌شود.

در صورتی که قصد دارید از اسکلت فلزی استفاده کنید، باید پیش از بتن‌ریزی پی، صفحه ستون و پایه‌های آن در بدنه فونداسیون قرار گیرند و هم زمان با بتن‌ریزی، فرآیند تنظیم کردن بیس‌پلیت‌ها نیز انجام شود. پس از قرار دادن بیس‌پلیت‌ها، به راحتی می‌توان با استفاده از جرثقیل و انجام جوشکاری، اسکلت فلزی را اجرا کرد.

7. اجرای تیر و سقف ساختمان

تیرها از اجزای ساختمان‌های بتنی هستند که بار سقف را به ستون منتقل می‌کنند. پس از اتمام بتن ریزی تمام ستون‌ها و قالب‌برداری آن‌ها، قالب‌بندی تیرهای اصلی آغاز می‌شود. در ساختمان‌هایی که سقف آن‌ها از نوع تیرچه بلوک است، معمولا سقف و تیرچه را به صورت یکپارچه بتن ریزی می‌کنند. همواره در مراحل اجرای ساختمان، پیش از بتن ریزی، یک مرتبه تمامی آرماتورهای سقف را از نظر اتصالات و فاصله آن‌ها بررسی کنید.

۸.دیوارچینی در مراحل اجرای ساختمان

آخرین مرحله از فاز اولیه اجرای ساختمان، دیوار چینی بیرونی و داخلی است.

 • دیوارهای هر ساختمان غالبا با ضخامت 10 یا 15 سانتی‌متر ساخته می‌شوند.
 • دیوارهای 10 سانتی‌متری که تیغه نیز نامیده می‌شوند، جهت جداسازی فضاهای داخل یک واحد مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • و دیوارهای 15 سانتی‌متری غالبا برای دیوارهای خارجی و یا به عنوان جدا کننده فضای بین دو واحد استفاده می‌شوند.
دیوارچینی در مراحل اجرای ساختمان
آخرین مرحله از فاز اولیه اجرای ساختمان، دیوار چینی بیرونی و داخلی است

9.اجرای تاسیسات الکتریکی و مکانیکی ساختمان

پس از به تایید رسیدن نقشه و قبل از شروع مراحل اجرای ساختمان، مهندسان برق و مکانیک شروع به تهیه نقشه‌های تاسیسات الکتریکی و مکانیکی آن می‌کنند.

1۰.آهن‌کشی و نصب آسانسور

در ساختمان‌هایی که بیش از سه طبقه دارند از آسانسور استفاده می‌شود. ظرفیت آسانسور به نوع ساختمان و کاربری آن بستگی دارد. در صورتی که قصد دارید در پروژه خود از آسانسور استفاده کنید، باید ابتدا چهارچوب آسانسور را به کمک آهن‌کشی آماده کرده و سپس اتاقک آن را نصب کنید.

11.اجرای کف‌سازی طبقات ساختمان

کف‌سازی طبقات در ساختمان‌های چند طبقه بسیار مهم است و معمولا طی دو مرحله انجام می‌شود.

 • در مرحله اول از روش‌های عایق‌بندی مختلف مثل پوشش‌های مایع یا ایزوگام برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به طبقه‌های زیرین استفاده می‌شود.
 • مرحله دوم، زمان شیب‌بندی و مشخص کردن مسیر عبور اتصالات مختلف است. برای این کار از پوکه ساختمانی استفاده می‌کنند.

12. نصب در و پنجره ساختمان

نصب در و پنجره از آخرین مراحل اجرای ساختمان محسوب می‌شود.

13.اجرای گل و گچ کاری ساختمان

بعد از نصب تاسیسات مختلف مثل سیم‌کشی و لوله‌کشیها باید تمام سطح داخلی ساختمان پوشش داده شده و سطح آن‌ها برای ظریف‌کاری و نازک‌کاری آماده شود. بهترین پوشش برای این مرحله، گل و گچ است.

14.نازک کاری از مراحل پایانی اجرای ساختمان

گچ‌کاری و نازک‌کاری فضاهای داخلی ساختمان، غالبا بعد از نصب کاشی و سرامیک انجام می‌شود.

15.اجرای نماسازی ساختمان

پس از اتمام نازک‌کاری و یا در مراحل پایانی آن، نوبت به نماسازی می‌رسد. نمای ساختمان اصلی‌ترین المان بصری یک سازه محسوب می‌شود و نقش کلیدی در بالا بردن ارزش و هویت هر ساختمان دارد. این مرحله باید با استفاده از مصالح مناسب و مطابق با طرح و رندرهایی که معمار آماده کرده است، انجام شود.

اجرای نماسازی ساختمان
نمای ساختمان اصلی‌ترین المان بصری یک سازه محسوب می‌شود

16.نقاشی و دکوراسیون داخلی

رنگ‌آمیزی دیوارها و دکوراسیون داخلی از آخرین مراحل اجرای ساختمان محسوب می‌شوند. دکوراسیون داخلی شامل نصب عناصر زیر است:

 • ساخت و نصب کابینت‌ها
 • اجرای پارتیشن
 • اجرای کناف
 • نصب شیرآلات، کلید و پریزها و دستگیره‌ها
 • و…

17.اجرای محوطه‌سازی در ساختمان

فضای باز یکی از اصلی‌ترین ارکان هر ساختمان محسوب می‌شود که به آن روح می بخشد. در این مرحله باید با استفاده از طرحی مناسب اقدام به جداسازی فضای تردد پیاده و سواره کرده و هم چنین باغچه‌ها را برای کاشت گل و گیاهان آماده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =