نماسازی در ساختمان چه اهمیتی دارد؟

نماسازی ساختمان یکی از مهم‌ترین مراحلی است که در جریان ساخت و ساز منازل مسکونی و یا ساختمان‌های اداری و تجاری باید به آن توجه شود. در صورتیکه در سطح شهر قدم بزنید، با ساختمان‌های روبرو می‌شوید که هر کدام از آن‌ها سبک و ‌ایده‌های بسیار زیبا و جذابی را در نما دارند و شاید همین موضوع باعث شده است که شما برای بازسازی ساختمان و یا برای خانه جدیدی که خریداری کرده‌اید، به فکر نماسازی با سبک‌های جدید و خاص باشید.

جالب است بدانید که عموم مردم نماسازی ساختمان را تنها از منظره زیبایی مورد بررسی قرار داده و زمانیکه به گروه‌های مهندسی برای طراحی مراجعه می‌کنند، طرح‌هایی را انتخاب خواهند کرد که از نظر زیبایی بسیار چشمگیر باشد. در واقع نماسازی ساختمان از چند نظر اهمیت بسیار زیادی دارد که در ادامه مقاله به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

دلایل اهمیت نما‌سازی ساختمان

برخی از افراد تصور می‌کنند زمانی که در مورد بازسازی یا نوسازی ساختمان صحبت می‌کنیم منظور ما تنها طراحی دکوراسیون داخلی است اما لازم است بدانید که گروه‌های مهندسی تمامی قسمت‌ها را مورد بررسی قرار داده و حتی برای نماسازی ساختمان نیز سبک‌های متعددی را به شما پیشنهاد خواهند داد. نمای ساختمان از چند منظر اهمیت دارد:

اولین موضوع، مسئله تاثیر نماسازی ساختمان بر زیبایی آن است. قطعا تا به حال این شرایط برای شما یا یکی از دوستان و نزدیکان به وجود آمده است که در زمان خرید خانه با ساختمان‌هایی مواجه می‌شوند که اگر چه نمای داخلی آن‌ها بسیار زیبا است ولی پیمانکار برای نماسازی ساختمان هزینه نکرده و به همین دلیل جذابیتی ندارد. همین عامل می‌تواند باعث سرخوردگی مشتری شده و او را از خرید خانه منصرف کند. بنابراین اولین اهمیت نماسازی ساختمان، مسئله تاثیر آن در فروش ملک است.

دلایل اهمیت نما‌سازی ساختمان

از سوی دیگر نمای ساختمان‌ها بر زیبایی شهر تاثیر می‌گذارد. به همین دلیل است که در چند سال اخیر، شهرداری کمی سختگیرانه عمل کرده و قوانین خاصی را برای نماسازی ساختمان وضع نموده است تا از این طریق بتواند به زیبایی بافت شهری کمک کند.

بازسازی ساختمان بر میزان کاهش مصرف انرژی تاثیر می‌گذارد. متاسفانه حقیقت تلخ این سبک افزایش جمعیت و از طرف دیگر نبودن مدیریت صحیح برای استفاده از منابع تجدیدناپذیر همان سوخت‌ها و حتی آب، باعث شده است که خطر کمبود انرژی، نسل‌های آینده را تهدید کند. بنابراین ما مسئول حفظ این منابع طبیعی هستیم. در این راستا اقدامات زیادی انجام می‌گیرد و من جمله می‌توان به اصول ساختمان‌سازی اشاره کرد.

مواد و متریالی که شما در نماسازی ساختمان مورد استفاده قرار می‌دهید، تاثیر زیادی بر کاهش مصرف انرژی خواهد گذاشت. برای مثال در مناطق سردسیر استفاده از نمای چوبی تاثیر بسیار زیادی در گرم نگه داشتن خانه خواهد گذاشت. چوب به عنوان عایق حرارتی عمل می‌کند که باعث می‌شود انرژی در محیط کمتر گردد.

نکات مهم اهمیت نما‌سازی ساختمان

نکات مهم اهمیت نما‌سازی ساختمان

مسئله دیگر در زمینه اهمیت نماسازی ساختمان، طول عمر مفید ساختمان خواهد بود. به هر حال با توجه به اینکه نمای بیرونی تحت تأثیر شرایط محیطی قرار دارد، این مسئله کاملاً طبیعی است که با گذر زمان با مشکلاتی همانند پوسیدگی نمای بیرونی، ریزش مواد و متریال و تغییر رنگ آن‌ها مواجه شوید. هرچه نما‌سازی ساختمان با کیفیت بهتری انجام گرفته باشد، قطعاً عمر مفید ساختمان شما نیز افزایش پیدا می‌کند زیرا هر گونه خرابی در نمای بیرونی قطعاً بر بافت ساختمان تاثیر خواهد گذاشت.

برای مثال فرض کنید که سنگ‌های نمای بیرونی ساختمان بنا به دلایلی دچار ریزش شده است. زمانی که در فصل زمستان بارندگی اتفاق می‌افتد، آب باران به بافت دیواره‌ها نفوذ کرده و باعث رسوب رطوبت در دکوراسیون داخل خواهد شد. به همین دلیل شما باید برای بازسازی داخلی ساختمان دست به کار شوید. برای زیبا‌سازی ساختمان لازم است از مواد و متریالی استفاده کنید که با شرایط اقلیمی شما سازگاری دارند.

در این زمینه باید از متخصصین فعال در این زمینه سوال بپرسید. برای مثال گروه طراحی داخلی و معماری مهراز طراحان، با سابقه درخشان و دیرینه‌ای که در زمینه طراحی دکوراسیون ساختمان، نوسازی، بازسازی و نماسازی ساختمان دارند قطعاً به شما کمک خواهند کرد تا بتوانید بهترین ‌ایده‌ها را برای نمای ساختمان خود اجرا کنید. مردم عادی تنها به مسأله زیبایی توجه داشته و گروه‌های مهندسی به مسأله کیفیت نیز توجه دارند.

اهمیت نما‌سازی ساختمان

فراموش نکنید که نماسازی ساختمان به عنوان یک عایق صوتی هم عمل می‌کند. به همین دلیل این مسأله بسیار مهم است که در انتخاب متریال برای نما‌سازی ساختمان به این موضوع توجه داشته باشید. از طرف دیگر برای پنجره، از شیشه‌های چند لایه استفاده کنید. در صورتیکه شما تمایل دارید بازسازی ساختمان به طور کامل با استفاده از شیشه انجام شود، استفاده از شیشه‌های عایق اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد به خصوص اینکه این مسئله در جلوگیری از پرتی انرژی نیز نقش مهمی را ایفا می‌کند.

همچنین نماسازی ساختمان بر میزان روشنایی محیط تاثیر می‌گذارد. به همین دلیل است که در طراحی نما باید به محل قرارگیری پنجره‌ها برای ورود نور توجه داشته باشید.

دلایل اهمیت نما‌سازی ساختمان
سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم شما را با اهمیت نماسازی ساختمان آشنا کنیم تا در صورتیکه تصمیم دارید ساختمان مسکونی و اداری خود را بازسازی کرده و یا به فکر ساخت و ساز هستید، در زمینه نماسازی ساختمان از گروه‌های مهندسی نیز کمک گرفته و به سراغ سبک‌ها و ‌ایده‌های بروید که در عین جذابیت و چشمگیر بودن، کیفیت بالایی داشته و براساس تمامی مواردی که در این مقاله ذکر کردیم، طراحی شود.

شما می‌توانید جهت طراحی نمای ساختمان از گروه طراحی داخلی و معماری مهراز طراحان کمک بگیرید. مهندسین ما ابتدا براساس کارایی ساختمان و موقعیت آن در بافت شهری، بهترین سبک‌ها را در اختیار شما قرار دهند تا شما براساس سلیقه خود بتوانید بهترین ‌ایده‌ها را برای نماسازی ساختمان انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =