خانه پیش ساخته چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

خانه پیش ساخته به دلیل سرعت اجرای آن‌ها در شرایط خاص بسیار می‌توانند کاربردی باشند. انواع مختلفی خانه پیش ساخته از جمله فولادی (فلزی)، چوبی، بتنی و پی‌وی‌سی هریک مزایا و معایب خاص خود را دارند. در ادامه بیشتر در خصوص قیمت و خرید این سازه‌ها و همچنین مزایا و معایب خانه پیش ساخته بتنی و فولادی (فلزی) در ایران صحبت شده ‌است.

خانه پیش ساخته چیست؟

خانه‌های از پیش‌ساخته، اصطلاحی است که به طور گسترده استفاده می‌شود که ساختار خانه‌هایی را توصیف می‌کند که به صورت جزئی یا کامل در محل دیگری ساخته شده‌اند. اجزاء این خانه‌ها از قبل ساخته شده و به محل مورد نظر تحویل داده می‌شوند تا در آنجا نصب و مونتاژ شده و در نهایت خانه نهایی را تشکیل دهند.

این روزها با بالا رفتن هزینه‌های مرتبط با ساخت‌وساز گزینه‌های مقرون به صرفه‌تری مطرح و پیاده‌سازی می‌شود که از نظر اقتصادی و همچنین مدت زمان ساخت به سود سازنده و مصرف کننده است. در دنیای امروزی بیشترین تاکید بر صرفه‌جویی در مصالح و بهینه‌سازی فضا است که این ویژگی‌ها در ساختمان‌های معمولی رعایت نمی‌شوند.

یکی از گزینه‌های به صرفه امروزی استفاده از خانه پیش ساخته است که اصولا با متریال سبک و مصالح مقاوم ساخته می‌شود. خانه پیش ساخته انواع مختلفی دارد. از جنس چوبی گرفته تا بتنی هر کدام ویژگی و قیمت خود را دارد. بعضی از این خانه‌های پیش ساخته متحرک هستند.

Modular building

در بحث ساختمان سازی ، به هر سازه و بنایی که پیش از مونتاژ در سایت (محل دائمی قرارگیری یک ساختمان) ساخته می‌شود و در قالب قطعاتی قابل حمل به محل مذکور منتقل می‌شود خانه پیش‌ساخته یا Modular building گفته می‌شود.

به دیگر عبارت سازه یا خانه پیش‌ساخته واحدها و اجزای یک سازه بزرگتر (ساختمان) هستند که تولید و ساخت آنها در جایی دیگر غیر از محل احداث ساختمان یعنی کارخانه انجام می‌شود.

اغلب انواع خانه پیش‌ساخته عمر بالایی دارند و از آنها می‌توان برای چندین سال استفاده کرد. خانه پیش‌ساخته اغلب در پانل‌های سقفی و دیواری و یا کف خود مجهز به عایق صوتی، حرارتی، رطوبتی و برودتی هستند، به همین دلیل هم می‌توانند در برابر شرایط آب و هوایی و محیطی متنوع مقاومت بالایی داشته باشند.

خانه پیش ساخته چیست؟
یکی از گزینه‌های به صرفه امروزی استفاده از خانه پیش ساخته است

مزایای استفاده از خانه پیش‌ساخته

۱.صرفه جویی در زمان نصب و فرآیند ساخت

۲.ساخت هر پیش سازه توسط کارگران مخصوص خود که باعث افزایش کیفیت کار و صرفه‌جویی در زمان می‌شود.

۳.جلوگیری از اتلاف وقت

۴.کاهش میزان کاری که باید در محل ساخت و ساز انجام گیرد.

۵.تقسیم‌بندی ساختار یک سازه به سازه‌های پیش‌ساخته جهت راحتی کار.

۶.جلوگیری از انتقال و جابه‌جایی کارگران به محل ساخت و ساز.

۷.در دسترس بودن وسایل و تجهیزات لازم در کارخانه برای ساخت دقیق‌تر سازه از پیش‌ساخته.

۸.قابلیت استفاده‌ی مجدد بعضی از سازه‌های پیش‌ساخته.

معایب استفاده از خانه پیش ساخته

۱.نیاز به اسکورت پلیس برای سازه‌های مهم.

۲.حداکثر توانایی ماشین‌های باربری برای حمل و نقل این سازه‌ها.

۳.محدودیت در بارهایی که جرثقیل می‌تواند جابجا کند.

۴.هزینه‌های اضافی قبل از مونتاژ در کارخانه.

۵.اشتباهات در ساخت سازه‌های پیش‌ساخته با اندازه گیری‌های غیردقیق که خسارات زیادی همراه دارد.

۶.تولید سازه‌ها در کارخانه نیازمند تقاضای پیش‌‌بینی شده و پایدار است ولی ساخت سازه در محل نیاز به همان تعداد مورد نیاز بوده و دیگر ساخته نمی‌شود.

۷.عدم دریافت وام سریع برای چنین سازه‌هایی.

معایب استفاده از خانه پیش ساخته
عدم دریافت وام سریع برای چنین سازه‌هایی

انواع خانه پیش ساخته

خانه پیش ساخته در کل به 3 نوع تقسیم می‌شوند که عبارت از 3 نوع زیر هستند که هر یک هم با توجه به ساختار و نحوه اجرا می‌توانند معایب و مزایای خاص خود را داشته باشند.

مدولار: اجزای این خانه‌ها به صورت سه بعدی و تقریباً به طور کامل در محیط کارخانه ساخته شده و برای نصب به محل مورد نظر تحویل داده می‌شوند. این خانه‌ها که به عنوان خانه‌های سکشنال (sectional) نیز شناخته می‌شوند، مجموعه‌ای از واحد‌های ساختاری سه بعدی هستند که در محل مورد نظر با یکدیگر ترکیب و مخلوط می‌شوند و در نتیجه یک ساختمان کامل را ایجاد می‌کنند.

خانه‌های پنلی: (Panelized )خانه‌های پنل شده، خانه‌هایی دو بعدی هستند که تا حدی در کارخانه ساخته و نصب می‌شوند و پس از آن برای مونتاژ و ساخت به محل نصب تحویل داده می‌شوند.

خانه پیش ساخته ترکیبی: (Hybrid Prefab )این خانه‌ها ترکیبی از خانه‌های پنل شده دو بعدی و ساختار مدولار سه بعدی هستند. این خانه‌های ترکیبی مزایایی برای اجزای فراوانی مورد نیاز سفارشی دارند؛ بنابراین با سرعت بیشتر می‌توان آن‌ها را ساخت و علی‌رغم محدودیت‌های محل ساخت‌وساز به سرعت تحویل داده شوند.

انواع خانه پیش ساخته
خانه پیش ساخته در کل به 3 نوع تقسیم می‌شوند

جمع بندی

در بحث ساختمان سازی ، به هر سازه و بنایی که پیش از مونتاژ در سایت (محل دائمی قرارگیری یک ساختمان) ساخته می‌شود و در قالب قطعاتی قابل حمل به محل مذکور منتقل می‌شود خانه پیش‌ساخته یا Modular building گفته می‌شود.

پنل‌هایی که در خانه پیش ساخته چوبی مورد استفاده قرار می‌گیرند ابتدا در کارگاه‌های چوب برش داده شده و کد گذاری می‌شوند و پس از آن به محل اجرای پروژه منتقل می‌شوند. این نوع از پنل‌ها در شکل زبانه و کام در هم قفل می‌گردند.

خانه پیش ساخته چوبی در انواع مختلفی در کارخانه تولید می‌شود و این ساخت به لحاظ درجات مختلف پیش ساختگی با هم تفاوت دارد.

جنس بتنی که برای پر کردن دیوار خانه پیش ساخته بتنی استفاده می‌شود دارای مقاومت بالایی بوده و در عین حال وزن کمی نیز دارد. پوشش خارجی و داخلی خانه بتنی نیز متریال‌های مختلفی دارد.

سازه‌های ال‌اس‌اف به سازه‌های سبک فولادی گفته می‌شود که در ساخت آنها از ورق‌های کم ضخامت و با پوشش گالوانیزه استفاده می‌شود. این نوع سازه‌ها دارای مزایای زیادی هستند که مهم‌ترین آنها مقاومت در برابر زلزله و سبک بودن است.

ساندویچ پانل‌ها ورق‌های فولادی فوم عایقی هستند که به دلیل مزایایی همچون وزن کم و سرعت اجرای ساخت و ساز از محبوب‌ترین مصالح در خانه‌های پیش‌ساخته به حساب می‌آیند.

ساندویچ پانل میزان درزها و اتصالات را کاهش داده و انعطاف پذیری بسیار زیادی را نیز دارد.

قیمت این نوع خانه متاثر از چندین عامل مهم از جمله : مصالح به کار رفته در کارخانه، میزان جابجایی و حمل و نقل مصالح پیش‌ساخته، متراژ خانه و میزان پیش ساختگی آن در کارخانه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =