اهمیت چیدمان اصولی منزل کوچک و ایده‌های ناب دکوراسیون داخلی منزل کوچک

در حال حاضر افزایش هزینه و شرایط زندگی موجب شده تا اکثر افراد در خانه‌هایی با متراژ کم زندگی کنند. یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌ها برای این افراد چیدمان منزل به نحو اصولی است. در صورت چیدمان اصولی منزل خود دکوراسیون و چیدمان شیک را در منزل خود مشاهده خواهید نمود. برای بزرگ به نظر رسیدن منازل ایده‌های بسیار زیادی وجود دارند که با بهره‌گیری از این ایده‌ها می‌توان فضای کوچک منزل خود را بزرگ جلوه داد. در ادامه با چیدمان اصولی منزل کوچک آشنا خواهیم شد.

طبقه‌بندی کردن تمام وسایل برای بزرگ جلوه دادن منزل

بدون شک در صورتی که چیدمان منزل خود را به صورت اصولی انجام ندهید خانه شما درهم برهم به نظر خواهد رسید. پس برای پیشگیری از این که اوضاع خانه‌تان نامناسب به نظر برسد بهتر است همین حالا دست به کار شده و به اوضاع منزل خود سر و سامان بدهید. در صورتی که فضای منزل شما کوچک است گام نخست طبقه‌بندی کردن و نظم دادن به آن است.

در صورتی که مبلمان و وسایل منزل ظاهری مرتب و تمیز داشته باشند فضای منزل شما بازتر و بزرگتر به نظر خواهد رسید. همواره توصیه می‌شود تا از قفسه‌های دیواری برای نگهداری وسایل کوچک استفاده نمایید. می‌توان وسایل بدون استفاده را به افراد نیازمند بخشید و بخشی از وسایل که در مقطع زمانی خاص کاربرد دارند را به انبار منزل خود منتقل نمایید.

طبقه‌بندی کردن تمام وسایل برای بزرگ جلوه دادن منزل

کنار گذاشتن وسایل و مبلمان غیرضروری

اگر می‌خواهید فضای منزل شما بزرگ‌تر به نظر برسد باید وسایل و مبلمان غیرضروری را رها کرده و آن‌ها را به بیرون از فضای منزل انتقال دهید. برای این منظور کافی است فضای داخلی منزل خود را در نظر بگیرید تا متوجه شوید که کدام یک از وسایل و مبلمان کاربرد بیشتری دارند. جابجایی مبلمان، ایجاد فضای کافی برای رفت و آمد و حذف مبلمان غیر ضروری در بزرگ به نظر رسیدن فضای آپارتمان شما نقش مهمی دارند. همچنین توصیه می‌شود تا حد امکان کف‌پوش منزل خود را در معرض دید قرار دهید.

بزرگ جلوه دادن فضای منزل با استفاده از رنگ‌های سرد و روشن و نورپردازی دکوراتیو

با انتخاب رنگ‌های گرم خانه‌ای دنج و صمیمی خواهید داشت اما لازم به ذکر است که این رنگ‌ها باعث می‌شوند فضای منزل شما کوچک‌تر جلوه کند. از این رو توصیه می‌شود در منزل کوچک از نورپردازی دکوراتیو و رنگ‌های سرد و روشن استفاده نمایید. این نکته را به خاطر داشته باشید که هرچه یک خانه روشن‌تر باشد، بزرگتر جلوه خواهد نمود. نورپردازی دکوراتیو در روشن و پرنور به نظر رسیدن تمامی نقاط منزل کمک قابل‌توجهی به شما خواهد نمود.

بزرگ جلوه دادن فضای منزل با استفاده از رنگ‌های سرد و روشن و نورپردازی دکوراتیو

روبروی پنجره و چراغ‌های روشنایی خود از آینه استفاده کنید تا منزل شما بزرگ‌تر به نظر برسد

برای بزرگ جلوه دادن منازل کوچک استفاده از نور کافی لازم و ضروری است. با قرار دادن آینه‌های بزرگ در فضای نورگیر مقابل پنجره‌ها و چراغ‌های روشنایی منزل شما بزرگ‌تر به نظر خواهد رسید. با این کار می‌توان در طول شبانه روز از انعکاس نور در آینه کمک گرفت و روشنایی خانه را افزایش داد. همچنین استفاده از آینه در منزل، فضای عمق خواهد گرفت.

استفاده از پارتیشن

از دیگر ایده‌های ناب که در دکوراسیون داخلی منزل کوچک باید در نظر گرفته شود می‌توان به استفاده از پارتیشن اشاره کرد. با استفاده از پارتیشن چوبی و دیگر پارتیشن‌های خلاقانه می‌توان بخش‌های مختلف موجود در فضا را جدا ساخت. با استفاده از پارتیشن می‌توان بدون نیاز به ایجاد تغییر در دیوار اصلی منزل و تغییر ساختار منزل به دکوراسیون زیبا دست یابید. همچنین با استفاده از این پارتیشن‌ها می‌توان فضای نشیمن و پذیرایی را جدا کرد. در صورت نیاز به فضای بزرگ‌تر نیز امکان جمع کردن پارتیشن‌ها برای شما وجود خواهد داشت.

استفاده از گلدان طبیعی

از دیگر نکات مهم دکوراسیون منزل کوچک ایجاد یک گلخانه کوچک، نقلی و ساده است. در بسیاری از منازل ایرانی شاهد گلخانه کوچک و زیبا هستیم. عدم وجود حیاط در خانه‌های آپارتمانی و مدرن امروزی باعث آزار همگان شده است. از این رو پیشنهاد می‌شود خود دست به کار شده و بخشی از فضای منزل خود را به گلخانه اختصاص دهید. برای این منظور کافی است گلدان‌های بزرگ و کوچک و گل‌های آپارتمانی زیبا تهیه نمایید. می‌توان از تک تک این گل‌ها در اتاق‌خواب، آشپزخانه روی میز پذیرایی و دیگر بخش‌های منزل استفاده کرد.

دکوراسیون منزل کوچک با کاغذ دیواری

در گام نخست برای دکوراسیون منزل کوچک خود و بزرگ جلوه دادن آن توصیه می‌شود از کاغذدیواری استفاده نمایید. امکان استفاده از کاغذدیواری راه راه به صورت ترکیبی برای شما وجود دارد. هارمونی رنگ‌های بین دیوار و مبلمان در زیباسازی دکوراسیون داخلی منزل از اهمیت ویژه برخوردار می‌باشد.

در صورت تمایل برای استفاده از کاغذ دیواری‌های طرح دار، توصیه می‌شود از کاغذدیواری با گل ریز استفاده نمایید. زیرا کاغذدیواری با گل درست برای خانه‌هایی با سقف بلند مناسب می‌باشد. در انتخاب کاغذدیواری و رنگ دیوارها نیز توصیه می‌شود از رنگ‌های روشن استفاده نمایید. این نکته را به خاطر داشته باشید که رنگ‌های تیره فضای خانه را کوچک‌تر نشان می‌دهد.

دکوراسیون منزل کوچک با کاغذ دیواری

چیدمان زیرپله ها در دکوراسیون داخلی منزل

از دیگر نکات مهم در دکوراسیون و چیدمان منازل کوچک می‌توان به استفاده از کل فضای خانه اشاره کرد. به عنوان مثال در صورتی که به اندازه کافی فضا داشته باشید می‌توانید از زیر راه پله به عنوان کتابخانه استفاده کنید. در صورت محدود بودن فضای موجود در زیر راه پله ها می‌توان از آن به عنوان جاکفشی و یا جالباسی به صورت کشویی استفاده کرد. استفاده از نقاط غر قابل استفاده برای قرار دادن وسایل اضافه و دست و پا گیر برای نظم دادن به فضای منزل تا حد زیادی به شما کمک خواهد کرد.

انتخاب لوازم مصرفی کوچک برای دکوراسیون منازل کوچک

هنگام انتخاب وسایل برای منازل کوچک نیز باید نهایت دقت خود را به کار برد. برای مثال یخچال دو قلوی بزرگ برای آشپزخانه‌های کوچک گزینه مناسبی محسوب نمی‌شود زیرا این امر باعث اشغال شدن تمام فضای آشپزخانه می‌شود. همواره توصیه می‌شود وسایل متناسب با اندازه فضای داخلی منزل را خریداری نمایید. انتخاب لوازم مصرفی بزرگ علاوه بر دست و پا گیر بودن کارایی مناسبی نخواهد داشت. قبل از خرید مبل باید اندازه استاندارد مبل و اندازه خانه در نظر گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 8 =