طراحی ویلا سبک روستیک

یکی از پرطرفدارترین سبک‌های دکوراسیون داخلی و معماری ویلا، طراحی ویلا روستیک می‌باشد. عناصر منازل روستایی و چوب برای طراحی ویلا به این سبک مورد استفاده قرار می‌گیرند. متریال طبیعی مورد استفاده در این سبک دکوراسیون ویلا باعث ایجاد آرامش و گرمای خاصی در فضای ویلا می‌شود. در این سبک دکوراسیون نمای داخلی و خارجی ویلا با طبیعت هماهنگی دارد. از این سبک طراحی دکوراسیون علاوه بر ویلا می‌توان در بازسازی مغازه نیز استفاده کرد.

انواع متریال کاربردی در طراحی ویلا روستیک

نکته بسیار مهم در طراحی ویلا روستیک استفاده از متریال و مصالح خاص می‌باشد. از آنجا که در هر سبک دکوراسیون متریال خاصی و منحصر به فردی مورد استفاده قرار می‌گیرند آشنایی با مصالح مورد نیاز برای اجرای سبک خاص از اهمیت ویژه برخوردار می‌باشد. در طراحی ویلا روستیک مصالح طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرند. تکنیک‌های سنتی و روستایی برای اجرای این سبک دکوراسیون مورد توجه قرار می‌گیرند. به طور کلی می‌توان گفت در طراحی ویلا روستیک از مصالح زیر استفاده می‌شود:

انواع متریال کاربردی در طراحی ویلا روستیک

چوب

اصلی‌ترین و مهمترین مصالح مورد استفاده در طراحی ویلا روستیک چوب است. همانطور که از نام این سبک مشخص است هدف از اجرای آن در ویلا ایجاد فضایی روستایی است. در رابطه با چوب مورد استفاده برای اجرای این سبک طراحی ویلا این نکته را باید به خاطر داشت که چوب مورد استفاده باید حالت طبیعی داشته باشد. بهترین نوع چوب برای استفاده در سبک روستیک چوب درخت کاج و تبریزی هستند.

وجود منافذ، حفره‌ها و گره‌ها در چوب درخت کاج باعث زیبایی فوق‌العاده و جذابیت منحصر به فرد این سبک دکوراسیون خواهد شد. استفاده از تیرهای بلند برای سقف ویلا به سبک روستیک حالت طبیعی بودن را افزایش خواهد داد و در نهایت در ساکنین احساس راحتی و آرامش بیشتری ایجاد خواهد کرد. چوب علاوه بر این که در طراحی ویلا سبک روستیک کاربرد گسترده دارد در پارتیشن‌بندی اداری نیز قابل‌استفاده است.

منسوجات از دیگر متریال مهم در طراحی ویلا روستیک

از دیگر فاکتورهای مهم در طراحی ویلا روستیک انتخاب منسوجات با طرح‌های سنتی می‌باشد. اکثر طراحان پیشنهاد می‌دهند از پارچه‌های ساده با الیاف طبیعی در طراحی ویلا سبک روستیک استفاده کنید. برای انتخاب پرده و جنس مبلمان می‌توان از پارچه کتان و چرم استفاده کرد. این دو نوع جنس دارای الیاف طبیعی هستند و حس طبیعت را در ساکنین زنده می‌کنند.

سنگ

از دیگر مصالح اصلی برای طراحی می‌توان به سنگ اشاره کرد. سنگ‌هایی که برای اجرای این سبک در ویلا مورد استفاده قرار می‌گیرند باید سطح ناهموار و صیقل داده نشده داشته باشند تا احساس سرزندگی را القا کنند. سنگ‌های رودخانه و کوه باید برای کفپوش ها، طراحی فضای حیاط و دیوارپوش ها مورد استفاده قرار گیرند. یکی از نشانه‌های بارز سبک روستیک در ویلا نصب شومینه می‌باشد. با انتخاب سنگ‌های مناسب و متنوع می‌توان شومینه را به شکل خارق‌العاده‌ای طراحی کرد.

فلز و سفال

هدف از انتخاب سبک روستیک برای ویلا ایجاد حال و هوای زندگی نوستالژیک می‌باشد. برای دستیابی به این هدف می‌توان از وسایل قدیمی با جنس سفال و فلز استفاده کرد. لامپ‌های قدیمی با جنس مس و قلع انتخاب مناسبی برای اجرای این سبک طراحی در ویلا می‌باشد. به طور کلی امکان استفاده از وسایل که براقیت و درخشندگی ندارند برای اجرای این سبک طراحی گزینه مناسبی هستند.

لامپ‌های آویز در اشکال هندسی

لامپ‌های آویز چوبی که دارای اشکال هندسی هستند امکان اجرای نورپردازی در طرح‌های متنوع را برای شما فراهم می‌سازند. با استفاده از این لامپ‌ها می‌توان طراحی داخلی ویلا روستیک را تکمیل کرد. در این سبک استفاده از اکسسوری ها و لوازم خانگی چوبی نیز بسیار رایج است.

لامپ‌های آویز در اشکال هندسی

رنگ‌های مناسب برای طراحی ویلا روستیک

در طراحی از رنگ‌های خاص استفاده می‌شود. برای طراحی ویلا به این سبک باید به استفاده از این رنگ‌ها توجه کرد. در طراحی ویلا روستیک باید از استفاده از رنگ‌های براق و جیغ خودداری کرد و علاوه بر رنگ قهوه‌ای از دیگر رنگ‌ها نیز استفاده کرد. در این سبک باید از رنگ‌های گرم همچون طلایی، آبی، سبز، فیروزه‌ای کم‌رنگ، کهربایی و طیف رنگی قرمز استفاده کرد.

محوطه‌سازی ویلا سبک روستیک

در محوطه‌سازی و طراحی فضای سبز ویلا به این سبک باید از متریال مختلف همچون چوب و سنگ استفاده کرد. برای کاشت گل و گیاه نیز بهتر است گیاهانی را انتخاب کنید که دارای فرم طبیعی هستند. منظور گیاهانی هستند که نیازی به هرس شدن و یا تبدیل شدن به اشکال مختلف نیازی ندارند. در محوطه‌سازی ویلا روستیک این نکته را باید به خاطر داشت که هرچه ظاهر محوطه با جنگل و طبیعت نزدیک باشد، تناسب بیشتری با سبک روستیک خواهد داشت.

مطابقت نمای داخلی و خارجی ویلا

مطابقت فضاهای داخلی و خارجی در اصول معماری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در سبک روستیک توصیه می‌شود از المان‌ها و مواردی استفاده شود که نمای داخلی و خارجی را هماهنگ نشان دهند. به منظور برقراری رابطه فرمی و بصری قوی بین دو فضای موجود در ایده پردازی و طراحی ویلا روستیک باید نکات خاصی را در نظر گرفت.

نکات طراحی ویلا روستیک

در طراحی باید امکان لمس زیبایی‌های طبیعی و بهره‌مندی از پتانسیل و ویژگی‌های آن وجود داشته باشد. هرچه دسترسی به این امکانات بیشتر باید طراحی ویلا ارزشمندتر خواهد بود.

نکات طراحی ویلا روستیک

مهمترین نکاتی که باید در نظر گرفته شوند شامل موارد زیر هستند:

– ویلا با محیط طبیعی باید دارای ارتباط مستقیم و نزدیک باشد. این نکته را به خاطر داشته باشید که هدف از ساخت ویلا برقراری ارتباط نزدیک با طبیعت است.

– اصول طراحی ویلا روستیک با خانه‌ای معمولی دارای تفاوت‌های قابل‌توجه است. در طراحی ویلا در دل طبیعت به سبک روستیک باید تمامی شرایط و پتانسیل‌های محیط را بدانید. از این رو می‌توان عنوان کرد که در طراحی  بهره‌مندی از پتانسیل‌های ذاتی محل ساخت ویلا از اهمیت ویژه برخوردار است.

– تقاضای کمک از معمار و طراحی مسلط به طراحی در منطقه جغرافیایی مورد نظر از اهمیت قابل‌توجهی برخوردار است. اگر به دنبال کسب نتایج خوب و رضایت‌بخش در این زمینه هستید توصیه می‌شود کار را به متخصص آن بسپارید.

– هدف از ساخت هر سازه ارتقا کیفیت و بهبود سبک زندگی ساکنین آن است. از این رو قبل از انجام اقدامات اولیه برای ساخت ویلا باید تمامی جوانب آن برای زندگی ایده آل، راحت و ساکت در نظر گرفته شود.

– از مطابقت و هماهنگی عملکرد و فرم سازه باید اطمینان حاصل کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 15 =