برای بازسازی مغازه چه نکاتی باید در نظر گرفته شوند؟

بازسازی مغازه یکی از بهترین راهکارها جهت افزایش جذب مشتری می‌باشد. پس از راه‌اندازی یک مغازه باید به دنبال جذب مشتری و تشویق افراد برای مراجعه به مغازه و خرید آن باشیم. از مهمترین عوامل جذب مشتری بر اساس اولویت‌ها می‌توان به دکوراسیون و زیبایی مغازه اشاره کرد. به طور کلی می‌توان گفت بنا به دلایل مختلف مغازه‌ها نیاز به بازسازی و ترمیم دارند که از جمله این دلایل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • فرسودگی و تخریب بخشی از سازه
  • نیاز به تغییر دکوراسیون
  • استفاده از فضای جدید

در ادامه با اصول بازسازی مغازه بیشتر آشنا خواهیم شد.

اصول بازسازی مغازه

در صورتی که شما از آن دسته از افرادی هستید که با شنیدن نام بازسازی مغازه و نوسازی آن، تغییر ویترین مغازه به شما یادآوری می‌شود باید این نکته را به خاطر داشته باشید که بازسازی مغازه به تغییر ویترین محدود نمی‌شود. هرچند مهمترین بخش یک مغازه را ویترین تشکیل می‌دهد اما باقی عناصر تشکیل‌دهنده مغازه نقش موثری در جذب مشتری ایفا می‌کنند.

اصول بازسازی مغازه

اهمیت بازسازی ویترین مغازه

نخستین بخش مغازه که ذهن مشتری را به خود مشغول می‌کند، نمای مغازه و ویترین است. در صورت تغییر دادن کاربری مغازه و یا خرید مغازه جدید به طراحی ویترین نیاز خواهید داشت. در صورت اهمیت دادن به میزان فروش خود، در طراحی و اجرای ویترین باید نکات مهم بسیار زیادی را رعایت کرد. ویترین مغازه باید کاملا شفاف باشد تا کار شما به صورت دقیق نمایش داده شود.

در صورت مبهم بودن ویترین ذهن افراد درگیر آن خواهد شد و در نهایت جذب مغازه شما خواهند شد، اما بر اساس تجارب به دست آمده این افراد کمتر وارد مغازه خواهند شد. تناسب اندازه و ارتفاع محصولاتی که در ویترین مغازه قرار می‌گیرند باید دارای هماهنگی مناسب با ابعاد ویترین، نورپردازی‌های خاص و رنگ ویترین باشند.

اهمیت نورپردازی در بازسازی مغازه

از دیگر عوامل جذب‌کننده مشتری در بازسازی مغازه، نورپردازی می‌باشد. نورپردازی انرژی خوبی را به مشتری انتقال خواهد داد. البته لازم به ذکر است که میزان نورپردازی روی ذهن مشتری تاثیر روانی خوبی دارد. نورپردازی مغازه امری مهم و تخصصی می‌باشد. این نکته را به خاطر داشته باشید که رنگ مغازه نیز باید به نحوی طراحی شود تا با مناسبت‌های مختلف از جمله ولنتاین، فصل پاییز و دیگر مناسبت‌ها هماهنگی داشته باشد.

بازسازی سقف مغازه

با توجه به نوع سقف و دیگر عوامل می‌توان طول عمر سقف یک مکان تجاری را 20 تا 50 سال افزایش داد. سقف‌های مکان‌های تجاری باید به صورت منظم مورد بررسی قرار گیرند و در صورت نیاز مورد تعمیر و بازسازی قرار گیرند. برخی از انواع سقف‌ها ممکن است با گذشت زمان دچار ساییدگی و پارگی شوند دقیقا اینجاست که به بازسازی سقف مغازه و ملک تجاری نیاز پیدا خواهید کرد.

نصب و راه‌اندازی وسایل و لوازم بهینه انرژی

در صورت استفاده از لوازم و وسایل با درجه مصرف انرژی بهینه و سبز می‌توان تا حد قابل‌توجهی در هزینه‌ها صرفه‌جویی کرد. همچنین این وسایل در حفظ محیط‌زیست تا حد زیادی به شما کمک خواهند کرد. در بسیاری از سازه‌ها که مورد بازسازی قرار می‌گیرند، ارتقای کارآمد انرژی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. از ابزار مدرن که یک مالک ساختمان می‌تواند در هنگام بازسازی از آن‌ها استفاده کرده و در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سقف‌های خنک
  • سیستم‌های تهویه مطبوع زمین گرمایی
  • پنجره‌های دوجداره

بازسازی فضای داخلی مغازه

از دیگر اهداف بازسازی مغازه می‌توان به استفاده درست و بهینه از فضای داخل مغازه اشاره کرد. این موارد در افزایش فروش تاثیر قابل‌توجهی دارند. اختصاص یک فضای مناسب، جادار، تهویه مناسب، نور کافی در مغازه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد. اختصاص محلی برای قرارگیری قفسه‌ها در داخل مغازه به شما کمک خواهد کرد تا از فضای موجود در مغازه به صورت بهینه استفاده کنید.

بازسازی فضای داخلی مغازه

بازسازی مغازه با هدف افزایش امنیت

گاهی اوقات نیز هدف اصلی از بازسازی مغازه افزایش امنیت می‌باشد. افزایش امنیت در مغازه نیز امری تخصصی است. با استفاده از مشاوره متخصصان با توجه به تجربه کافی آن‌ها در زمینه طراحی و بازسازی مغازه می‌توان به بهترین نحو مغازه را بازسازی کرد. قبل از آغاز بازسازی مغازه طرحی سه بعدی از مغازه به کارفرما نمایش داده خواهد شد تا در نهایت امنیت مغازه به خوبی تامین گردد.

بازسازی مغازه به دلیل فرسودگی ساختار و بافت

از دیگر دلایل مهم بازسازی مغازه می‌توان به فرسودگی بافت و ساختار آن اشاره کرد. بازسازی مغازه به این دلیل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد زیرا به صورت مستقیم با ضرر جانی و مالی در ارتباط است و در صورت نادیده گرفته شدن آن، عواقب جبران‌ناپذیری را برای شما به همراه خواهد داشت.

در این نوع بازسازی به طور معمول کل ساختمان بازسازی خواهد شد و به تعمیرات اساسی و لوله‌کشی‌های مجدد نیاز خواهید داشت که این امر باید توسط مهندسان خبره انجام گیرد. در این صورت بخش‌های فرسوده تعویض، خرابی‌ها تعمیر و در نهایت امنیت مالی و جانی شما تامین خواهد شد. از آنجا که این نوع بازسازی اصولی است به زمان کافی و قابل‌توجه نیاز خواهد داشت از این رو بهتر است زمانی اقدام به بازسازی نمایید که بازار در رکود قرار داشته باشد. زیرا این امر باعث خواهد شد تا ضرر و زیان کمتری را متحمل شوید. فصول سرد سال بهترین زمان برای این نوع بازسازی مغازه محسوب می‌شوند.

بهبود زیبایی‌شناختی

اصلاحات زیبایی فضاهای تجاری باید به صورت مرتب و منظم انجام گیرند تا ساختمان قدیمی به نظر نرسد. همچنین با انجام این اصلاحات می‌توان هزینه نگهداری از فضای تجاری را تا حد زیادی کاهش داد. این بهبودها به طور معمول جزئی خواهند بود اما لازم است تا گاهی اوقات انجام گیرند. اصلاحات زیبایی‌شناختی مغازه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • تعویض کفپوش
  • رنگ‌آمیزی دیوارها
  • نصب وسایل روشنایی مدرن
  • جایگزینی مبلمان قدیمی

بهبود زیبایی‌شناختی

کارایی و پایداری بهتر

در سال‌های اخیر پایداری و کارایی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. وسایل قدیمی و ساختمان‌های فرسوده کارایی کمتری دارند زیرا این سازه‌ها به طور معمول بدون در نظر گرفتن کارایی طراحی شده‌اند و بازسازی فضاهای تجاری برای بهبود کارایی و پایداری فضاهای تجاری فرصت عالی محسوب می‌شود.

تغییر نام تجاری

یکی از نخستین کارهایی که شرکت‌ها برای تغییر نام تجاری خود باید انجام دهند، تغییر ظاهر و احساس موجود در فضای کاری است. مطابقت کسب و کار با نام تجاری از راهکارهای مهمی است که شرکت‌ها می‌توانند از آن طریق پیام خود را به بهترین شکل ممکن توسعه داده و آن را تقویت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − پنج =