اصول طراحی آشپزخانه

اگر یک آشپزخانه زیبا، شیک و در عین حال استاندارد و کاملاً کاربردی میخواهیم، باید در زمان تصمیم گیری در مورد بخشهای مختلف آن، تمامی اصول طراحی آشپزخانه را بطور کامل در نظر داشته باشیم و رعایت کنیم. رعایت نکردن حتی یکی از اصول مهم طراحی آشپزخانه، باعث خواهد شد تا از نتیجه نهایی بازسازی و یا اجرای دکوراسیون داخلی آشپزخانه مورد نظرمان ناراضی باشیم.

از طرف دیگر، کاملاً واضح است که با توجه به قیمت بالای اجناس و مصالح ساختمانی، برای بازسازی و یا اجرای دکوراسیون کامل یک آشپزخانه شیک و استاندارد، لازم است تا هزینه بسیار زیادی پرداخت کنیم. بدلیل این هزینه زیاد و گرانقیمت بودن بازسازی و اجرای دکور آشپزخانه، مهم است تا پیش از تصمیم گیری نهایی در مورد بخشهای مختلف آشپزخانه مورد نظرمان، یک طراحی اصولی و کاملاً استاندارد برای آن انجام دهیم.

این اصول، شامل استانداردهای طراحی پلان و نقشه آشپزخانه، تعیین موقعیت مثلث کار آشپزخانه، اصول طراحی و اجرای تأسیسات آشپزخانه، اصول انتخاب مصالح و طراحی سه بعدی آشپزخانه و … میباشد.

انواع مدل طراحی آشپزخانه

امروزه با توجه به تغییر شیوه زندگی مردم، آشپزخانه به عنوان قلب خانه، بزرگ‌ترین و پر رفت و آمد‌ترین بخش هر خانه است که فراتر از کابینت‌های زیبا و یا لوازم پخت و پز مدرن، نقطه عطف داشتن یک زندگی شاد و لذت بخش را فراهم می‌کند. این شیوه زندگی، خواسته و یا ناخواسته تغییر در شیوه طراحی آشپزخانه‌ها را منجر شده و آن را به جذاب‌ترین و هیجان‌انگیزترین فضا در طراحی دکوراسیون داخلی برای معماران تبدیل کرده است.

هنگامی که یک سیستم کابینت برای خانه خود انتخاب می‌کنید، صرفه نظر از ابعاد منزلتان، می‌بایست به کارآمدی و راحتی آن دقت کنید تا علاوه بر تأمین غذای مورد نیاز، از بودن در آشپزخانه لذت ببرید. اگر مطمئن نیستید که از کجا باید شروع کنید و اطلاع زیادی از طراحی، ویژگی‌ها و سبک‌های سیستم آشپزخانه ندارید، با ما همراه باشید تا اطلاعات لازم و ایده‌های زیبا از انواع سیستم‌های آشپزخانه را به شما ارائه دهیم تا با درک بیشتر برای آشپزخانه خود برنامه ریزی کنید.

انواع مدل طراحی آشپزخانه
آشپزخانه به عنوان قلب خانه، بزرگ‌ترین و پر رفت و آمد‌ترین بخش هر خانه است.

عوامل مؤثر در طراحی کابینت آشپزخانه

طراحی مناسب و چیدمان اصولی دکوراسیون آشپزخانه نقش قابل توجهی در ایجاد آرامش خانواده، فعالیت بیشتر و همچنین روحیه افراد دارد. در طراحی داخلی مؤلفه‌های زیادی مثل فرم، رنگ، نور، ساختار کف، سقف، دیوار و وسایل کاربردی و دکوری مانند مبلمان دخیل می‌باشد که طراح باید به همه موارد توجه نماید. موارد مهم و تاثیرگذار در طراحی کابینت آشپزخانه به شرح زیر است که در ادامه توضیح داده می‌شود.

  • پلان آشپزخانه
  • مثلث کار در آشپزخانه
  • لوازم آشپزخانه
  • اصول ارگونومی و ابعاد انسانی

1- پلان آشپزخانه

اولین قدم در طراحی کابینت توجه به پلان آشپزخانه است. در پلان آشپزخانه عوامل مهم مانند دیوارها، درها، پنجره‌ها و اختلاف سطوح مشخص می‌شود. بعد از بررسی پلان آشپزخانه اقدام بعدی طراحی پلان کابینت است. در این پلان محل استقرار وسایل آشپزخانه مانند کابینت‌ها، سینک ظرف‌شویی، یخچال، اجاق گاز، ماشین لباس‌شویی، ماشین ظرف‌شویی و… به کمک علائم استاندارد و اختصاری نشان داده می‌شود.

لازم به ذکر است که سیستم چیدمان آشپزخانه بر اساس شکل پلان به انواع مختلف (سیستم خطی، سیستم راهرویی، سیستم L شکل، سیستم U شکل، سیستم G شکل و سیستم جزیره‌ای) تقسیم می‌شود.

2- مثلث کار در آشپزخانه

در آشپزخانه سه فعالیت اصلی انجام می‌شود:

  • نگهداری مواد غذایی (یخچال)
  • شستشو (سینک ظرفشویی)
  • پخت و پز (اجاق گاز)

ارتباط بین این سه مورد مثلث کار آشپزخانه نامیده می‌شود که باید به درستی صورت گیرد. این مثلث، خطی است فرضی میان اجاق گاز، سینک ظرف‌شویی و یخچال که هر کدام در یکی از اضلاع مثلث قرار می‌گیرند.

در طراحی کابینت آشپزخانه و در ایجاد مثلث کار باید نهایت دقت را به کار برد تا وسایل در بهترین جای ممکن قرار گرفته و فاصله استاندارد و مناسب بین آن‌ها حفظ شود به طوری که مجموع گام‌ها در مثلث کار نه خیلی کم باشد که افراد به یکدیگر برخورد کنند و نه مجموع گام‌ها زیاد باشد که باعث کند شدن کارها و خستگی در طول روز شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه، مطلب «مثلث کار آشپزخانه و انواع آن» را مطالعه نمائید.

3- لوازم آشپزخانه

از عوامل مهم دیگر در طراحی آشپزخانه نوع، ابعاد و تعداد وسایل مورد استفاده در آشپزخانه می‌باشد. طراح باید از نوع یخچال، گاز، سینک ظرف‌شویی (توکار یا روکار)، ماشین ظرف‌شویی، فر، ماکروویو، ماشین لباس‌شویی و… اطلاع داشته باشد و با توجه به این مشخصات ابتدا فضای مورد نیاز وسایل در آشپزخانه را برآورد کرده و بقیه فضا را به کابینت‌ها اختصاص دهد.

لوازم آشپزخانه
از عوامل مهم دیگر در طراحی آشپزخانه نوع، ابعاد و تعداد وسایل مورد استفاده در آشپزخانه می‌باشد.

4- اصول ارگونومی و ابعاد انسانی

دسترسی به کابینت‌ها و وسایل داخل آن‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. استفاده راحت از وسایل آشپزخانه و دسترسی مناسب به کابینت های دیواری و زمینی، حرکت آسان و بدون مانع در آشپزخانه و… هنگامی امکان‌پذیر است که طراحی و ساخت آشپزخانه، براساس ابعاد و اندازه‌های انسانی (ترجیحا براساس اندام انفرادی) باشد. به طور کلی ابعاد استاندارد کابینت به صورتی است که برای همه افراد، چه کوتاه قد و چه بلند قد، به راحتی قابل استفاده باشد.

طراحی دکوراسیون آشپزخانه مدرن و سبک کابینت‌ها

در طراحی دکوراسیون آشپزخانه مدرن دو نوع سبک برای کابینت‌ها وجود دارد که بسیار رایج می باشد. یکی از آنها سبک کابینت مدرن می‌باشد و دیگری سبک کابینت کلاسیک است. هر دوی این کابینت‌ها زیبایی خود را دارند ولی هریک از آنها به تنهایی تاثیر بسیار زیادی در زیبایی آشپزخانه‌ها دارند. شما باید بدانید که کدام یک از این کابینت‌ها بیشترین هماهنگی را با سبک خانه شما دارد و بعد آن را مورد استفاده قرار دهید. در ادامه برای اینکه با این کابینت‌های آشنایی بیشتری داشته باشید آنها را معرفی می کنیم.

کابینت‌های کلاسیک

این کابینت‌های معمولا پر از تزئینات و یراق‌های براق و زیبا هستند و در آنها نمونه‌های از طرح‌های قدیمی و کلاسیک را می‌توانید مشاهده کنید. برخی از افراد به اشتباه بر این باور هستند که استفاده از کابینت‌ها کلاسیک برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه مدرن مناسب نمی‌باشد ولی این تصور بسیار اشتباه می‌باشد. امروزه استفاده کردن از وسایل قدیمی طرفداران بسیاری دارد و استفاده از آنها در آشپزخانه فضای آشپزخانه را شیک و مدرن می‌کند.

کابینت‌هایی که چوبی هستند از جمله کابینت‌های کلاسیک می‌باشند، اما این کابینت‌ها قیمت بالایی دارند افراد کمی از آنها استفاده می‌کنند.

کابینت‌های کلاسیک
امروزه استفاده کردن از وسایل قدیمی و استفاده از آنها در آشپزخانه فضای آشپزخانه را شیک و مدرن می‌کند.

کابینت مدرن

در مقابل کابینت‌هایی که کلاسیک هستند کابینت‌های مدرن وجود دارد که این کابینت‌ها طرفداران بسیاری را پیدا کرده است. در این کابینت‌ها از تزئینات کمتری استفاده می‌شود و گاهی اوقات هیچگونه تزئیناتی ندارند. به عنوان مثال برخی کابینت‌ها هیچ دسته ای ندارند ولی زیبایی خاصی را به آشپزخانه شما می بخشند.

کابینت‌هایی که به سبک مدرن می‌باشند زیبایی خاصی را به آشپزخانه شما می‌دهند و برای آشپزخانه‌هایی که کم نور هستند انتخاب بسیار مناسبی هستند، چرا که آنها نوردهی آشپزخانه را بیشتر می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 4 =