اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق‌خواب

فضای کم موجود در اتاق‌خواب ممکن است ما را در طراحی دکوراسیون داخلی محدود سازد و مانع از اجرای آنچه در ذهن داریم شود. در برخی مواقع اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق‌خواب ممکن است باعث شود تا از پتانسیل موجود در آن به نحو بهینه استفاده نشود. این اشتباهات رایج همچنین ممکن است باعث شوند تا محدودیت فضا در اتاق‌خواب بیشتر به چشم بیاید. با آگاهی از این اشتباهات می‌توان طراحی دکوراسیون داخلی اتاق‌خواب را به بهترین نحو اجرا کرد.

اشتباهات پرتکرار در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق‌خواب

به طور معمول اتاق‌خواب‌ها دارای فضای کوچک، صمیمی و دنج هستند. این ویژگی‌ها در رابطه با اتاق‌خواب‌های کوچک بیشتر احساس می‌شود. اتاق‌خواب فضایی کاملا شخصی می‌باشد از این رو گاهی اوقات تصور می‌شود که دکوراسیون آن اهمیت زیادی ندارد و تنها ایجاد احساس آرامش و راحتی در آن کافی می‌باشد. اما لازم به ذکر است که این تصور کاملا اشتباه است و نحوه طراحی دکوراسیون داخلی اتاق‌خواب باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

این موضوع که اتاق‌خواب مکان استراحت، خوابیدن و انجام امور شخصی است کاملا درست می‌باشد اما برای استفاده موثر از آن باید دکوراسیون آن به نحو صحیح چیده شود. از این رو باید وقت و توجه بیشتری برای دکوراسیون اتاق‌خواب کوچک صرف کرد. در ادامه با اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق‌خواب بیشتر آشنا خواهیم شد. توصیه می‌شود نهایت تلاش خود را به کار گیرید تا از بروز این اشتباهات در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق‌خواب اجتناب کنید.

اشتباهات پرتکرار در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق‌خواب

عدم استفاده از شلف دیواری

سطح کف موجود در اتاق‌خواب‌های کوچک، کم است از این رو توصیه می‌شود در این فضا از دیوارها به بهترین نحو استفاده کنید. برای قرار دادن کتاب، لوازم دکوری و وسایل دیگر استفاده از شلف های دیواری و طبقات نظم‌دهنده بهترین راه حل هستند. با این کار این لوازم مورد نیاز در جلوی چشم شما قرار خواهند گرفت. توصیه می‌شود این طبقات را در بخشی از اتاق نصب نمایید که خطر افتادن نداشته باشد. همواره توصیه می‌شود این شلف ها و طبقات را به دور از تختخواب خود قرار دهید.

غفلت از آینه‌ها

استفاده از آینه در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق‌خواب این مزیت را دارد که نور را منعکس می‌سازد و از لحاظ بصری فضا را بزرگ‌تر نشان خواهد داد. ترس به خود راه ندهید و در اتاق‌خواب خود از آینه‌های قدی بزرگ استفاده کنید. همچنین امکان آینه‌کاری یکی از دیوارها و استفاده از آینه‌های کوچک در بخش‌های مختلف اتاق‌خواب وجود دارد. پس از نصب آینه تاثیر قابل‌توجه آن را درک خواهید کرد.

عدم انتخاب وسایل به نحو صحیح

یکی از اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق‌خواب انتخاب وسایل و سرویس خواب اشتباه می‌باشد. این چالش ممکن است شما را اندکی به دردسر بیندازد و رفع آن به راحتی امکان‌پذیر نخواهد بود. با توجه به ویژگی‌های فضا و نیازهای شخصی به آن، می‌توان سرویس خواب و وسایل آن را انتخاب کرد.

در انتخاب وسایل صحیح برای اتاق‌خواب باید این نکته را به خاطر داشت که وسایل انتخابی باید کاربرد زیادی داشته باشند و وسایلی که لازم ندارید را از اتاق‌خواب خارج نمایید. حتی می‌توان اکسسوری ها و وسایل تزیینی غیرضروری را از اتاق‌خواب حذف کرد. در صورتی که ساخت تخت خواب خود را به نجار سفارش دهید کار شما راحت‌تر خواهد بود.

به عنوان قانونی کلی این نکته را باید به خاطر داشت که وسایل، تخت خواب و میز باید به نحوی در اتاق چیده شوند که رفت و آمد و حرکت در فضا به راحتی انجام گیرد. حتی می‌توان برخی از وسایل را در مرکز اتاق قرار داد این امر باعث خواهد شد فضای اندک و پرت بین وسایل مختلف از بین برود.

عدم انتخاب وسایل به نحو صحیح

جلوگیری از ورود نور طبیعی به اتاق‌خواب

اگر اتاق‌خواب شما کوچک، کم‌نور و تاریک باشد کوچک‌تر به نظر خواهد رسید. برای رفع این مشکل باید نور خورشید را از هر جا که امکان دارد وارد فضا کرد. توصیه می‌شود از استفاده پرده‌های ضخیم خودداری نموده و پرده‌های نازک و سبک را برای اتاق‌خواب خود انتخاب نمایید. برای ورود نور به اتاق‌خواب پرده‌های رومی، زبرا، کرکره، لوردراپه، حریر و تور بهترین گزینه هستند.

عدم استفاده از رنگ‌های روشن در اتاق‌خواب

برخی از افراد تصور می‌کنند رنگ‌های روشن برای اتاق‌خواب مناسب نیستند اما این تصور کاملا اشتباه است. برای برجسته ساختن فضا و جلب توجه بیشتر به آن می‌توان از رنگ‌های روشن استفاده کرد. طراحان باتجربه توصیه می‌کنند حداکثر سه رنگ را برای اتاق‌خواب انتخاب نمایید. بهتر است رنگ‌هایی با درجه رنگی مشابه را برای اتاق‌خواب خود انتخاب نمایید.

استفاده از فرش کوچک در اتاق‌خواب

استفاده از فرش با ابعاد بزرگ در مرکز یک اتاق کوچک ممکن است غیرمنطقی به نظر برسد اما انتخاب خوبی برای طراحی دکوراسیون داخلی اتاق‌خواب می‌باشد. در صورت قرار دادن یک میز یا کاناپه کوچک در کنار آن نیز باعث افزایش زیبایی فضا خواهد شد. ممکن است تصور کنید این وسایل برای اتاق‌خواب اضافه هستند اما این تصور اشتباه است.

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که ممکن است افراد در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق‌خواب خود مرتکب شوند عدم آشنایی با عناصر صحیح برای طراحی داخلی می‌باشد. انتخاب فرش بزرگ با مبلمان مناسب توجه بیننده را به بخشی مشخصی از اتاق‌خواب جلب خواهد کرد. این نکته باعث از بین رفتن احساس کوچکی اتاق می‌شود. عناصر بزرگ در ایجاد واحدهای کوچک در اتاق‌خواب به شما کمک می‌کنند.

قرار دادن تخت خواب در مکان نادرست

این نکته را به خاطر داشته باشید که مهمترین کارکرد اتاق‌خواب، استراحت می‌باشد. از این رو باید توجه اصلی خود را به انتخاب تختخواب مناسب اختصاص داده و نخستین کاری که باید انجام گیرد مشخص ساختن بهترین مکان برای آن می‌باشد.

قرار دادن تخت خواب در مکان نادرست

برای انتخاب تختخواب مناسب باید تمامی جوانب زیر در نظر گرفته شوند:

  • نور
  • گردش هوا
  • دما
  • فرش
  • میز کنار تخت

تمامی این عوامل در تعیین مکان مناسب برای تختخواب موثر هستند و هر یک به نوبه خود از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد. با توجه به علم فنگ شویی تختخواب باید روبروی درب قرار گیرد. همچنین بهتر است در بالای تخت پنجره وجود نداشته باشد.

زیاد بودن بالش‌ها

از استفاده بیش از حد بالش‌ها در چیدمان تخت و مبلمان اتاق‌خواب باید خودداری کرد. استفاده از بالش زیاد روی تخت و مبلمان یکی از اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق‌خواب می‌باشد. استفاده زیاد از بالش‌ها باعث می‌شود تا طراحی دکوراسیون داخلی اتاق‌خواب شما شلوغ و به‌هم‌ریخته به نظر برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 2 =