اصول طراحی ویلا دوبلکس

یکی از مهمترین دغدغه‌های زندگی امروزی طراحی ویلا دوبلکس می‌باشد. اکثر افراد امروزه ترجیح می‌دهند برای فرار از شلوغی و دود شهرهای بزرگ در محیطی آرام و خلوت برای ساخت ویلا دوبلکس خود زمینی خریداری نمایند تا بتوانند به راحتی اوقات فراغت خود را در آن سپری کنند. ساخت و طراحی ویلا باید به نحوی باشد که امکان استفاده از آن برای سالیان زیاد امکان‌پذیر باشد. از این رو طراحی ویلا دوبلکس بهترین گزینه برای شما خواهد بود. در ادامه به بررسی اصول طراحی ویلا دوبلکس خواهیم پرداخت.

نقشه ویلا دوبلکس باید بر اساس سلیقه صاحب آن طراحی شود تا بتوان برای یک عمر در آن راحت بود. دو طرفه بودن ویلا دوبلکس ممکن است از اهمیت ویژه‌ای برخوردار باشد زیرا برای طراحی داخلی ویلا در زیرساختی ثابت به فضای بیشتر دسترسی خواهید داشت. فضاهای موجود در ویلا دوبلکس به اندازه کافی باز می‌باشند. طراحی ویلا دوبلکس دارای اصول ثابت می‌باشد اما در طراحی یک ویلا مدرن تفاوت بزرگ و آشکار بسیار زیادی وجود دارند.

آشنایی با اصول طراحی ویلا دوبلکس

آشنایی با اصول طراحی ویلا دوبلکس

پیوستگی فضایی از اصول مهم طراحی ویلا دوبلکس

یکی از اصول مهم که در طراحی و ساخت ویلا دوبلکس باید در نظر گرفته شود پیوستگی فضایی می‌باشد. این پیوستگی به این معناست که تا حد امکان باید بین فضاهای داخلی ویلا، یک پیوستگی نسبی برقرار باشد. به عنوان مثال در طراحی آشپزخانه ویلا دوبلکس نباید دیوار ایجاد کرد و تا حد امکان باید با استفاده از پیشخوان و بدون آن از طریق تغییر ارتفاع سقف و جنس دیوار محیط‌ها را از یکدیگر جدا نمود.

این مساله در مورد ارتباط بین طبقات اول و دوم نیز صدق می‌کند. راه‌پله طبقه دوم نباید به نحوی قرار گیرد که ارتباط بین دوطبقه قطع گردد. در طراحی ویلا دوبلکس تا حد امکان باید از دیوار کشیدن به دور پله‌های طبقه دوم خودداری نمود. در طبقه دوم نیز رعایت پیوستگی فضایی تا حدی که حریم شخصی افراد حفظ گردد به شیک شدن محیط داخلی ویلا دوبلکس کمک می‌کند. این اصل به عنوان یکی از اصول معماری داخلی مدرن شناخته می‌شود که استفاده از آن در مد روزتر شدن محیط ویلا تا حد زیادی تاثیر دارد.

اهمیت شمالی یا جنوبی بودن ویلا دوبلکس

در طراحی جهت ساخت آن باید تا حد زیادی مورد توجه قرار گیرد. تا حد امکان بهتر است ویلا به سمت خورشید یا جنوب طراحی و ساخته شود. از این رو همواره توصیه می‌شود ویلا دوبلکس را تا حد امکان در شمالی‌ترین نقطه زمین در دسترس بسازید. جنوبی بودن جهت ویلا تا حد زیادی در استفاده از نور خورشید در طول روز موثر می‌باشد. این امر امکان استفاده از نور طبیعی را برای شما فراهم می‌سازد و در مناطق سردسیر با استفاده از نور خورشید می‌توان بیشترین بهره را از این منبع گرمایشی رایگان برد.

خلاقیت یک ضرورت برای طراحی ویلا دوبلکس

یکی از نکات مهم که در طراحی باید در نظر گرفته شود خلاقیت می‌باشد. این نکته را به خاطر داشته باشید که یک ویلا دوبلکس آپارتمان نمی‌باشد از این رو بسیاری از محدودیت‌های موجود در ساخت آپارتمان و الزامات ساخت آپارتمان در طراحی و ساخت ویلا دوبلکس ضرورت ندارد. به عنوان مثال پارکینگ ویلا را در بخش مورد نظر می‌توان قرار داد و تصمیم‌گیری در رابطه با دیگر اجرای داخلی ویلا نیز بر عهده خود صاحب ویلا خواهد بود.

خلاقیت یک ضرورت برای طراحی ویلا دوبلکس

برای داشتن ویلا دوبلکس باشکوه به سقف بلند نیاز خواهید داشت

اکثر افراد عقیده دارند یکی از آپشن های ویلاهای دوبلکس سقف بلند می‌باشد. یکی از مکان‌هایی که به سادگی می‌توان این آرزوی افراد را برآورده ساخت، طراحی ویلا دوبلکس می‌باشد. در طراحی محدودیت‌ها و الزامات خاص ساخت آپارتمان وجود ندارد. می‌توان سقف ویلاهای دوبلکس را نسبت به آپارتمان ها بیشتر کرد. این امر باعث شیک و باشکوه‌تر به نظر رسیدن ویلا دوبلکس شما خواهد شد. همچنین سقف‌های بلند این امکان را به افراد می‌دهند تا بدون شلوغ کردن فضای داخلی، برای سقف المان‌های تزیینی طراحی نمایند.

طراحی فضاهای خصوصی در ویلا دوبلکس

به طور معمول در طراحی ویلاهای دوبلکس فضاهای خصوصی همچون اتاق‌های خواب و فضای استراحت در طبقه بالا قرار می‌گیرند. این فضاها در دید مهمانان موجود در طبقه همکف نیستند. در این فضاها اغلب برای اتاق‌های خواب یک تراس رو به باغ و یا فضای سبز ویلا در نظر گرفته می‌شوند. این اتاق‌ها دسترسی خوبی به حمام و سرویس‌های بهداشتی دارند و در نزدیکی سرویس‌ها ساخته می‌شوند.

طراحی سالن و نشیمن اصلی

در طراحی بهتر است نشیمن اصلی در طبقه همکف قرار گیرد تا همه ساکنین دسترسی راحت و آسانی به آن داشته باشند. همچنین بخش پله‌های داخلی که نقطه ارتباط فضای هم.ف به طبقه بالا می‌باشند نیز بهتر است در مجاورت نشیمن اصلی در نظر گرفته شوند.

طراحی سالن و نشیمن اصلی در ویلا دوبلکس

طراحی آشپزخانه در ویلا دوبلکس

در طراحی به طور معمول بهتر است آشپزخانه در فضایی مرکزی و نزدیک به سالن و نشیمن اصلی قرار گیرد. این نکته را به خاطر داشته باشید که رفت‌وآمد به آشپزخانه بسیار زیاد است از این رو در طراحی و جانمایی آن باید نهایت دقت را به کار گرفت. در طراحی ویلا دوبلکس مدرن جزیره و کانتر نقش مهمی را در نمای آن ایفا می‌کنند و اغلب این بخش‌ها با استفاده از سنگ نما می‌شوند.

سرویس بهداشتی

در طراحی به طور معمول در هر طبقه یک سرویس بهداشتی به صورت مجزا در نظر گرفته می‌شود. در ویلاهای بزرگ می‌توان برای هر اتاق‌خواب یک سرویس جداگانه در نظر گرفت.

طراحی فضاهای خارجی در ویلا دوبلکس

یکی از مهم‌ترین مزایای ویلاها در مقایسه با آپارتمان‌های معمولی فضاهای خارجی سرسبز و سرشار از المان‌های طبیعی می‌باشند. همانطور که در فضاهای داخلی پلان و جانمایی فضاهای مختلف از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند طراحی فضاهای خارجی نیز مهم می‌باشند و با دقت در آن‌ها می‌توان به فضای خارجی موجود در ویلا رنگ و روح تازه بخشید. همواره توصیه می‌شود در طراحی فضاهای خارجی ویلا از عناصر بومی و طبیعی همان منطقه استفاده گردد تا بین فضای ویلا و فضای خارجی آن پیوستگی خوبی برقرار شود.

طراحی فضاهای خارجی در ویلا دوبلکس

محل قرارگیری پنجره‌ها و دیوارهای شیشه‌ای

جانمایی درست پنجره‌ها از مهمترین عوامل روشنایی و گرفتن نور و گرما در ویلاها می‌باشد. این نکته را به خاطر داشته باشید که پنجره‌ها و دیوارهای شیشه‌ای جنوبی نور زیادی را وارد ویلا دوبلکس شما می‌کنند و به آن روح می‌بخشند و زیبایی آن را نیز چندین برابر می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + شانزده =