7 ترند و نکات طراحی در انتخاب مبلمان خانه

به جرات می‌توان گفت که حضور مبلمان در قسمت پذیرایی حکم نقطه کانونی را دارد چون مبلمان در اندازه‌های بزرگ ساخته شده و فضای زیادی را اشغال می‌کند. به همین دلیل است که وقتی مهمان وارد ساختمان می‌شود توجهش به مبلمان جلب خواهد شد. بنابراین ما لازم دانستیم در این مقاله نکات مهم در انتخاب مبلمان خانه را برای شما عزیزان توضیح دهیم.

اگر تصمیم گرفته‌اید که مبلمان خانه را عوض کنید و یا در پی تغییر دکوراسیون خانه هستید، حتماً ۷ ترند و نکات طراحی و انتخاب مبلمان خانه را با دقت مطالعه کنید. مبلمان چیزی نیست که بتوان هر سال آن را عوض کرد و از سوی دیگر تأثیر چشمگیری بر زیبایی و طراحی داخلی دارد. پس در انتخاب آن باید بیشتر دقت کنید.

‌ایده ‌های انتخاب مبلمان برای خانه

همانگونه که متوجه شدید با توجه به اینکه مبلمان فضای زیادی را در خانه اشغال می‌کند، بنابراین ما نباید از تأثیر آن بر زیبایی، آرامش و فضای داخلی خانه غافل شویم. درست است که تنوع مبلمان زیاد بوده و طراحی‌های بسیار زیادی دارد ولی ما باید به سبک دکوراسیون داخلی خانه خود توجه کنیم. مهم‌ترین نکات طراحی در انتخاب مبلمان منزل عبارتند از:

‌ایده ‌های انتخاب مبلمان برای خانه

– بین اندازه مبلمان و فضای مورد نظر هماهنگی وجود داشته باشد

برای اینکه با تأثیر مبلمان بر روی مساحت ساختمان بیشتر آشنا شویم باید اینگونه بگوییم که مبلمان می‌تواند باعث شود یک فضای کوچک، بزرگتر از حالت واقعی خود به نظر رسیده و یا برعکس، ساختمان بزرگ بسیار کوچک و شلوغ شود. بنابراین قبل از خرید مبلمان حتماً مساحت قسمت پذیرایی و البته وسایل دیگری که قرار است در این قسمت قرار گیرند را در نظر گرفته و براساس فضایی که باقی می‌ماند برای خرید مبلمان اقدام کنید.

در پذیرایی‌های کوچک به ‌خصوص خانه‌های آپارتمانی که ارتفاع دیوار‌ها پایین است، استفاده از مبلمان‌های بزرگ که فضای زیادی را اشغال می‌کنند و ارتفاع زیادی دارند یک اشتباه محض به حساب می‌آید.

– از مبلمان رنگی برای فضای سفید استفاده کنید

اگر عمده رنگ‌هایی که در داخل ساختمان به کار برده شده است سفید بوده و در نتیجه ساختمان شما حس و حال بی‌روحی پیدا کرده است، بنابراین باید به سراغ مبلمان رنگی بروید. این‌ ایده واقعاً زیبا است به خصوص زمانی که کوسن‌ها از تنوع پارچه‌های رنگی تشکیل شده و در نتیجه محیط خانه شاداب‌تر به نظر می‌رسد. اما اگر تمامی قسمت‌های خانه با رنگ‌های سرد و خنثی همانند سفید طوسی و سیاه رنگ‌آمیزی شده باشند، این محیط واقعاً احساس سردی را به افراد القا کرده و حس شادابی را کم می‌کند.

– فضایی را برای استراحت در نظر بگیریم

درست است که قسمت پذیرایی مختص مهمان است اما شما ساعاتی را می‌خواهید در همین قسمت به تماشای تلویزیون مشغول بوده و در نتیجه نشستن بر روی مبلمان‌های سلطنتی واقعاً عذاب‌آور خواهد بود. بنابراین در انتخاب مبلمان باید به این موضوع توجه کنید که بخشی از آن‌ها امکان استراحت کردن برای اعضای خانواده را فراهم کنند. برای مثال در صورت امکان از مبلمان ال و راحتی برای خانه استفاده کنید و یا اینکه صندلی‌های بزرگ راحتی را در قسمتی از پذیرایی قرار دهید تا هر زمان که خواستید به راحتی بر روی مبلمان نشسته و از تماشای تلویزیون لذت ببرید.

فضایی را برای استراحت در نظر بگیریم

– استفاده از چوب را فراموش نکنید

درست است که مبلمان از متریال مختلف ساخته می‌شود ولی وجود چوب در مبلمان و میز‌های آن، علاوه بر اینکه زیبایی بیشتری را به فضا هدیه می‌دهد باعث می‌شود حس گرما و شادابی بیشتری برای شما ایجاد گردد. چوب یک ماده طبیعی است و هر آنچه که باعث شود زندگی انسان به طبیعت گره بخورد احساس آرامش بیشتری را برای او به ارمغان می‌آورد.

– در انتخاب مبلمان برای خانه باید به نحوه چیدن آن توجه کنید

برای مثال اگر سالن به گونه‌ای باشد که چیدن مبلمان به صورت گرد واقعا ‌ایده‌آل‌تر خواهد بود اما شما به سراغ خرید مبلمان ال بروید، نمای خوبی نخواهد داشت. به همین دلیل است که گفته می‌شود قبل از خرید مبلمان حتماً با گروه‌های طراحی در این زمینه صحبت کنید. اجازه دهید آن‌ها راهنمایی‌های لازم را برای شما ارائه کرده و بهتر بتوانید از مبلمانی که می‌خرید استفاده کنید.

– از سبک‌های ترکیبی استفاده کنید

بعضی از افراد سالن پذیرایی خود با مساحت بزرگ را تنها با یک نوع مبلمان پوشش می‌دهند. شاید در نگاه اول زیبا باشد ولی اگر به سراغ سبک‌های ترکیبی بروید متوجه خواهید شد که می‌توانید انتخاب بهتری نیز داشته‌ باشید. برای مثال همانگونه که گفتیم اگر سالن پذیرایی شما بزرگ است بخشی از آن را به مبلمان‌های رسمی برای پذیرایی از مهمانان و برخی دیگر را به مبلمان راحتی اختصاص دهید تا در زمان تماشای تلویزیون به راحتی بتوانید بر روی آن دراز بکشید. از سوی دیگر تنوع رنگ در پارچه مبلمان نیز بسیار مهم است. تنوع رنگ باعث افزایش طراوت و شادابی محیط خواهد شد.

– رنگ پارچه مبلمان بسیار مهم است

همانگونه که می‌دانید رنگ یک عنصر بسیار مهم در طراحی دکوراسیون داخلی به حساب می‌آید. زمانی که شما می‌خواهید وسایل دکوراتیو و وسایل خانگی همانند مبلمان را بخرید باید به اندازه فضا میزان نور طبیعی که در داخل ساختمان وارد می‌شود و رنگ سایر عناصر نیز توجه کنید. برای محیط‌های کوچک که در طول روز بهره‌ای از نور طبیعی ندارند، خرید مبلمان‌های تیره‌ کار اشتباهی است چون فضای خانه را تیره‌تر می‌کند.

رنگ پارچه مبلمان خانه بسیار مهم است

سخن پایانی

گروه طراحی داخلی و معماری مهراز طراحان در خدمت شما خواهد بود تا صفر تا صد طراحی دکوراسیون داخلی را برای شما انجام دهد. حتی برای انتخاب مبلمان منزل می‌توانید از کارشناسان ما مشورت بگیرید تا براساس سبک اجرا شده ساختمان و البته سلیقه شما بهترین انتخاب را برای شما داشته و از چنین مبلمانی لذت ببرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + نه =