طراحی داخلی خانه‌ ای بدون استرس

در طراحی داخلی خانه‌ علاوه بر اینکه باید به زیبایی توجه داشته باشیم، بحث آرامش فضا اهمیت بسیار زیادی دارد. ما ساعات زیادی از طول روز را در داخل منزل به استراحت مشغول بوده و دوست داریم یک فضای آرام در اختیار داشته باشیم تا با اعضای خانواده بتوانیم در این محیط زندگی کنیم و به دور از هیچگونه تنش و اضطراب ناشی از شلوغی فضا بتوانیم محیطی امن برای ارتباط با یکدیگر داشته باشیم.

در نتیجه جهت طراحی داخلی منزل بدون استرس لازم دانستیم چند نکته را برای شما بیان کنیم. توجه کردن به این نکات به همان اندازه می‌تواند آرامش فضا را برای شما بیشتر کند که بی‌توجهی به این نکات باعث ایجاد شلوغی، هرج و مرج و احساس کلافگی در شما و سایر اعضای خانواده خواهد شد.

نکاتی برای طراحی داخلی خانه‌ ای بدون فشار و استرس

اغلب مردم زمانی که می‌خواهند طراحی داخلی منزل را انجام دهند تنها به فکر انتخاب سبک‌های زیبا هستند و حتی برخی می‌خواهند که در بین ‌ایده‌های موجود، زیباترین و چشمگیر سبک را انتخاب کنند بدون اینکه به سلایق و انتظارات خود و اعضای خانواده توجهی داشته باشند. آنچه باعث می‌شود ما در زمینه طراحی دکوراسیون منزل دچار مشکل شویم، بحث عدم توجه به نیاز‌های روحی افراد است.

شاید یک سبک از نظر ما زیبا به نظر برسد ولی بعد از اینکه در محیط خانه اجرا می‌شود نمی‌تواند ما را از نظر روحی به آن آرامش ‌ایده‌آل دلخواه خود برساند.

نکاتی برای طراحی داخلی خانه ای بدون فشار و استرس

به همین دلیل است که گروه طراحی داخلی و معماری مهراز طراحان قبل از شروع به کار جهت طراحی داخلی منزل، ابتدا نظرات و سلایق و انتظارات مشتریان را جویا می‌شود تا بتوانند براساس آنچه در ذهن دارند بهترین سبک‌ها را برای مشتری انتخاب کرده و در نتیجه طراحی داخلی خانه‌ های بدون استرس برای آن‌ها امکان‌پذیر گردد. در همین راستا چند نکته مهم را در نظر بگیرید تا فضای خانه آرامش زیادی را برای شما به ارمغان بیاورد:

– روشنایی فضا در طراحی داخلی خانه‌

قطعا می‌دانید که هر اندازه میزان نور طبیعی در داخل خانه بیشتر باشد، آرامش روانی بیشتری را به همراه خواهد داشت. روانپزشکان معتقد هستند در طول فصل زمستان میزان ابتلا به افسردگی فصلی افزایش پیدا می‌کند چون نور طبیعی در محیط اطراف کاهش یافته و همین موضوع بر روی سطح هورمون‌های بدن تاثیر می‌گذارد.

بنابراین اگر هنوز در مرحله ساختمان‌سازی هستید نحوه قرار دادن پنجره‌ها را به گونه‌ای طراحی کنید که نور بیشتری وارد ساختمان گردد. اما اگر محیط ساختمان شما از نور طبیعی چندان بهره‌ای نبرده است، به سیستم روشنایی خانه توجه کنید. ترکیبی از رنگ‌های مختلف بدون حضور رنگ‌های تند همانند آبی و ارغوانی کمک می‌کند که محیط خانه روشن و زیبا به نظر برسد.

– رنگ‌های انتخابی در طراحی داخلی خانه‌

قبل از اینکه رنگ‌هایی را برای ساختمان خود انتخاب کنید پیشنهاد می‌کنیم حتماً مطالب پیرامون روانشناسی رنگ‌ها را با دقت مطالعه کنید تا متوجه شوید رنگ‌ها تا چه اندازه می‌توانند بار روانی به همراه داشته و بر روی آرامش افراد تأثیر بگذارند. شاید در نگاه اول نقاشی ساختمان به رنگ صورتی و آبی برای اتاق کودک بسیار زیبا بوده و یا استفاده از این رنگ‌ها در محیط آشپزخانه بسیار جذاب به نظر برسد.

اما آیا می‌دانید این رنگ‌های تند تا چه اندازه باعث افزایش هیجان افراد شده و حتی انرژی منفی را نیز با خود همراه داشته و بعد از مدتی چنین محیطی برای شما دلزده و اذیت‌کننده خواهد شد. در انتخاب رنگ‌ها حتماً به بحث روانشناسی رنگ توجه کرده و بر این اساس ترکیبی از رنگ‌هایی که با یکدیگر هارمونی دارند را انتخاب نمایید.

رنگ‌های انتخابی

– هماهنگی بین عناصر دکوراسیون داخلی‌

فرض کنیم که شما وارد یک فضای شلوغ شده‌اید که اسباب و اثاثیه‌ای آن بهم ریخته و هر کدام در قسمتی از ساختمان افتاده‌اند. قطعاً در لحظه شما احساس کلافگی و عصبانیت خواهید داشت و تمام تلاش خود را می‌کنیم تا هر چه زودتر تمامی وسایل را سر جای خود قرار داده و فضای ساختمان دلباز و زیبا شود. اکنون این تصور را در مورد ارتباط بین عناصر دکوراسیون داخلی تعمیم دهید.

اگر هارمونی و هماهنگی بین عناصر وجود نداشته باشد قطعاً چنین شلختگی در داخل طراحی خانه به نظر خواهد رسید. بنابراین اجازه دهید در این زمینه گروه طراحی داخلی به شما کمک کند تا در نهایت طراحی داخلی خانه‌ های بدون استرس برای شما اجرا شود.

– عایق بودن ساختمان نسبت به صدا

اگر شما یک خانه آپارتمانی دارید حتماً می‌دانید که سروصدای همسایه‌های کناری و بالایی قطعاً شما را اذیت خواهد کرد. بنابراین برای رسیدن به طراحی خانه ای بدون استرس باید بحث عایق صدا را نیز در نظر بگیرید. خوشبختانه پوشش‌هایی وجود دارد که این امکان را فراهم می‌کند شما با نصب آن‌ها در سقف و دیوار‌ها میزان ورود صدا به داخل خانه را به حدی کاهش دهید که آرامش شما مختل نشود.

همچنین باید از پنجره‌های عایق صدا استفاده کنید تا صدای ترافیک شهر باعث آزار و اذیت شما و اعضای خانواده نشود. این موضوع به خصوص در اتاق خواب و اتاق‌های مطالعه اهمیت بیشتری دارد چون فرد در زمان استراحت و درس خواندن، آرامش بیشتری نیاز خواهد داشت.

– استفاده از گیاهان در فضای ساختمان

گیاهان انسان را به محیط طبیعی وصل می‌کنند. متأسفانه در عصر حاضر اغلب مردم در خانه‌های آپارتمانی زندگی کرده و به همین دلیل نمی‌توانند یک حیاط کوچک و نقلی برای خود داشته باشند. اما می‌توانید گلدان‌های گل طبیعی در قسمت‌های مختلف آپارتمان خود قرار دهید.

ابتدا مشخص کنید که میزان نور طبیعی در ساختمان شما چقدر است و سپس به گلفروشی‌ها مراجعه می‌کنید. به فروشنده شرایط ساختمانی خود را اطلاع دهید تا براساس آن گل‌های آپارتمانی زیبا در اختیار شما قرار گیرد.

استفاده از گیاهان در فضای ساختمان

وجود گل واقعاً آرامش روانی زیادی را برای انسان به همراه دارد به خصوص وقتی تنوعی از رنگ‌ها را در گلدان‌های گل لحاظ می‌کنیم، همین موضوع باعث می‌شود که شادابی محیط افزایش پیدا کرده و حتی خستگی اعضای خانواده زمانی که به داخل خانه وارد می‌شوند کاهش پیدا کند. همچنین وجود گیاهان در محیط اتاق خواب و اتاق مطالعه فرزندان نقش بسیار مهمی در آرامش روحی آن‌ها دارد.

– وجود جریان هوای مناسب

در آخرین نکته برای طراحی خانه بدون استرس، باید جریان هوا را نیز در نظر گرفت. خانه خود را به گونه‌ای بسازید که در هر قسمت پنجره‌های مناسبی برای جریان هوا وجود داشته باشد. اما اگر این امکان برای شما فراهم نیست در طول روز چند بار درب تراس و درب ساختمان خود را باز بگذارید تا جریان هوا اتفاق افتاده و این تهویه مناسب باعث افزایش شادابی محیط ساختمان گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − پانزده =