نکاتی برای طراحی کلاسیک پذیرایی

طراحی کلاسیک پذیرایی کار بسیار مهمی است چرا که پذیرایی اصلی ترین بخش یک خانه است . گرایش بی شمار مردم به سمت طراحی دکوراسیون مدرن را اصلا نمی توان کتمان کرد ولی هنوز هم طرفداران طراحی کلاسیک پذیرایی با تعصب پای اعتقادات خود ایستاده اند و به هیچ عنوان حاضر نیستند تن به مد و مدرنیته نمی دهند. در هنگام طراحی دکوراسیون اتاق پذیرایی حساسیت لازم را به خرج دهید زیرا اولین مکان در هر خانه ای که توجه مهمان ها به چیدمان و طراحی داخلی آن جلب می شود پذیرایی است. برای طراحی کلاسیک پذیرایی از انواع رنگ های سرد مانند کرم و سفید و قهوه ای و … استفاده می شود.

در پذیرایی ها با سبک دکوراسیون کلاسیک اغلب از مبلمان سلطنتی با روکش ها و پارچه های طرح دار استفاده می شود. پذیرایی ها با دکوراسیون کلاسیک با مجسمه های سنگی و گچی و تابلو فرش و یا تابلو های نقاشی زیبا و انواع آلات موسیقی و آباژور های برنز و کریستال تزئین می شوند. فرش از انواع وسایل مهم و ضروری در دکوراسیون داخلی پذیرایی است و باعث می شود دکوراسیون پذیرایی با شکوه تر به نظر برسد. برای پذیرایی ها با سبک دکوراسیون کلاسیک بهتر است از فرش های ریز بافت و دارای نقشه پرکار تر استفاده کنید. استفاده از فرش های مدرن برای اتاق پذیرایی کلاسیک و سنتی ایده مناسبی نخواهد بود.

طراحی کلاسیک پذیرایی

طراحی کلاسیک پذیرایی

برای طراحی کلاسیک پذیرایی اول از همه پای رنگ های سرد مثل کرم و سفید و قهوه ای را به اتاق نشیمن باز کنید. برای پرده ها ، کوسن ها یا روکش مبلمان ها از پارچه های طرحدار نقش و نگار استفاده کنید. برای تزیین اتاق از مجسمه های سنگی و گچی ، تابلو فرش یا تابلو های نقاشی و آینه های تزیینی و یا آلات موسیقی مثل ویولن یا سه تار های قدیمی اصلاً غفلت نکنید.

قرار دادن وسایل چوبی قدیمی رنگ و رو رفته از آن کارهایی است که شما را در رسیدن به یک دکوراسیون کلاسیک بشدت کمک میکند مثل میز جلو مبلی قدیمی که پایه ها و سطح رنگ و رو رفته یا یک صندوقچه و چمدان قدیمی که دیدن آن بیننده را به 40 سال قبل می برد. اگر امکان تغییر گچبری اتاق را هم داشته باشید می توانید از گچبری های با طرح درشت گل و بلبل استفاده کنید تا بیش از پیش به دکوراسیون اتاق نشیمن حال و هوای سنتی بدهید. سبک کلاسیک یک سبک تجملاتی و اشرافی است. در چنین چیدمانی زیبایی حرف اول را می‌زند و خیلی از المان‌های آن به جای آن که کاربردی باشند تنها مولفه‌ی زیبایی را دارا می باشند و صرفاً به جهت همین مولفه است که انتخاب‌شان می کنیم و در چیدمانمان به کار می بریم .

نکاتی برای طراحی کلاسیک پذیرایی

نکاتی برای طراحی کلاسیک پذیرایی

مبلمان مناسب در طراحی کلاسیک پذیرایی

اول از همه برای طراحی کلاسیک پذیرایی به سراغ انتخاب یک دست مبلمان استیل و فاخر بروید. این مهم ترین رکن چیدمان کلاسیک اتاق پذیرایی شما به شمار می‌رود. مبلمان استیل ذات اشرافی دارد، می تواند به میزان قابل توجه‌ی شما را به هدف‌تان که داشتن یک دکوراسیون کلاسیک است نزدیک کند.  بعد از انتخاب مبلمان استیل‌تان به یک میز که در هارمونی با مبلمان قرار بگیرد فکر کنید. بهتر است مبلمان و میز مقابلش را از یک ست مشخص خریداری کنید. اما اگر به هر دلیلی نتوانستید و مجبور شدید به طور جداگانه مبلمان و میز را انتخاب کنید به تشابه جنس، رنگ و طرح میز با مبلمان‌تان توجه کنید، چرا که این هارمونی اهمیت بسیار زیادی دارد

کاغذ دیواری‌های کلاسیک

یکی از مواردی که برای طراحی کلاسیک پذیرایی می توانید از آن استفاده کنید کاغذ دیواری‌های کلاسیک است کاغذ دیواری‌های کلاسیک با طرح‌های مختلف و مطابق با سلیقه‌های متفاوت، موجود است نکته‌ی حائز اهمیتی در ارتباط با کاغذ دیواری وجود دارد که باید به آن توجه کنید. این نکته که اگر وسایلتان زیاد است برای این‌که از شلوغی اتاق جلوگیری کنید کاغذ دیواری‌هایی با طرح های ساده و ظریف و نیز با رنگ‌های ملایم تر را انتخاب کنید.

استفاده از فرش‌های فاخر ایرانی در طراحی کلاسیک پذیرایی

فرش از اجزای جدایی ناپذیر در طراحی کلاسیک پذیرایی ایرانی است. چه کسی می تواند منکر زیبایی و جلوه نقش و نگارهای فرش ایرانی در دکوراسیون خانه شود؟ فرش در ایران یک هنر با قدمت زیاد است به طوری که نخستین فرش کشف شده به عصر هخامنشیان مربوط می‌شود. فرش اصیل ایرانی در سراسر جهان طرفداران زیادی دارد. هیچ مولفه ای به خوبی یک فرش با اصالت، فضای ایرانی را به دکوراسیون شما وارد نمی کند. برای چیدمان یک اتاق پذیرایی به سبک کلاسیک فرش های ریز بافت با نقشه‌های پرکار انتخاب مناسبی است.

طراحی کلاسیک پذیرایی

پرده‌ها در سبک کلاسیک

در طراحی کلاسیک پذیرایی از پرده های بلند استفاده می شود پرده های کوتاه در سبک کلاسیک جایگاهی ندارند. پرده های کلاسیک آستر و کتیبه دارند. در نظر داشته باشید که استفاده از طرح های ساده تر برای پرده ها ضمن این که کمتر چشم را خسته می کنند کم هزینه تر هستند و دیر تر هم از مد می افتند و می توانید زمان بیشتری از آنها استفاده کنید.

لوستر‌های کلاسیک برای اتاق نشیمن

کاربرد لوستر در دکوراسیون تنها به نورپردازی و روشنایی محدود نمی‌شود یک لوستر زیبا به جذابیت دکوراسیون شما اضافه می کند لوسترها از تزیینات چشمگیر دکوراسیون به شمار می‌روند. برای انتخاب لوستر متناسب با فضای پذیرایی شما توجه به چند نکته حائز اهمیت است اول این که اگر اتاق پذیرایی تان کوچک است لوسترهایی با شاخه ها و چراغ های کمتر در واقع لوسترهای کوچکی که فضای کمی را اشغال می کند انتخاب مناسبی است.

همچنین اگر ارتفاع سقف پذیرایی‌تان کم است لوستر های بلند و آویز دار را انتخاب نکنید. برای داشتن چیدمان اتاق پذیرایی به سبک کلاسیک لوسترهای کلاسیک کریستالی  انتخاب مناسبی است. در کنار مبلمان استیل شما لوستر های شاخه دار که شاخه های آن همه ی جهات را پوشش داده و همه‌ی ابعاد مبلمان را به یک میزان روشن نشان دهد پیشنهاد خوبی است.

نکات طراحی کلاسیک پذیرایی

رنگ‌ها در طراحی کلاسیک پذیرایی

برای طراحی کلاسیک پذیرایی رنگ‌های محدودی در اختیار است رنگ‌هایی که  از دیرباز کلاسیک با آن‌ شناخته شده‌است. این رنگ‌ها به رنگ‌های پخته معروف اند. مثلاً اگر به رنگ سبز علاقه دارید برای استفاده از آن در دکوراسیون کلاسیک‌تان باید یشمی را انتخاب کنید این قاعده در رنگ های دیگر نیز صادق است برای نمونه پخته رنگ قرمز رنگ زرشکی است یا پخته‌ی رنگ آبی، سورمه ای می باشد.  در واقع رنگ‌های کلاسیک رنگ هایی هستند که درصدی از سیاه، طوسی یا قهوه‌ای داشته باشد. نکته حائز اهمیت این است که فضای غالب خانه شما باید یک یا نهایتاً دو رنگ ثابت داشته باشد.

استفاده از اشیا قدیمی در طراحی کلاسیک پذیرایی

استفاده از المان هایی قدیمی و عتیقه جات یک مکمل عالی برای طراحی کلاسیک پذیرایی شما به شمار می رود. یک دستگاه گرامافون یک تلفن قدیمی یک صندوقچه کهنسال کنار اتاق پذیرایی که ضمن جای دادن حجم زیادی از وسایلی که هیچ جای مناسبی برایشان پیدا نمی کند زیبا و چشم نواز و نوستالژیک هم هست و مهمان‌هایتان را به وجد می‌آورد. مثلاً مجسمه‌ها، گلدان‌های بزرگ و پایه دار، آباژور، ساعت های ایستاده، تابلو فرش‌های قیمتی و خیلی از وسایل و تزئینات گران قیمت دیگری که در چیدمان کلاسیک به کرات مشاهده می کنید. بعد از این که درباره نوع چیدمان و سبک مورد نظرتان برای چیدمان دکوراسیون داخلی خانه و اتاق های آن به نتیجه رسیدید در نظر داشتن این نکات برای طراحی کلاسیک پذیرایی می تواند مفید و کمک کننده واقع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + سیزده =