برای طراحی سقف در دکوراسیون داخلی این نکات را فراموش نکنید

بحث طراحی سقف در دکوراسیون داخلی منزل یکی از مهمترین موضوعاتی است که باید به صورت تخصصی به آن توجه شده و اجازه دهید گروه طراح این مرحله را نیز براساس فاکتور‌ها و استاندارد‌هایی که در طراحی خانه استفاده کرده است، پیش ببرد.

سقف خانه به شدت می‌تواند بر روی روشنایی فضا، میزان بزرگ‌تر به نظر رسیدن محیط و همچنین میزان زیبایی دکوراسیون داخلی تأثیر بگذارد و به خاطر همین سقف خانه به عنوان دیوار پنجم شناخته می‌شود. در صورتی که در مرحله نوسازی ساختمان هستید و یا اینکه می‌خواهید خانه جدید خود را طراحی کنید، حتماً برای طراحی سقف در دکوراسیون داخلی منزل این نکات را که در این مقاله ذکر می‌شود، رعایت نمایید.

نکاتی برای طراحی سقف در دکوراسیون داخلی خانه

همانگونه که گفته شد سقف خانه همانند دیوار پنجم است که به شدت می‌تواند زیبایی دکوراسیون را تحت تأثیر قرار دهد. به این معنا که اگر شما بهترین‌ ایده‌ها و وسایل را در داخل منزل قرار دهید ولی طراحی سقف، زیاد چشمگیر نباشد، نمی‌توانید انتظار داشته باشید فضای خانه شما جذاب، شیک و مملو از آرامش به نظر برسد. به همین دلیل لازم دانستیم راهکار‌هایی برای طراحی سقف در دکوراسیون داخلی منزل را برای شما عزیزان شرح دهیم.

نکاتی برای طراحی سقف در دکوراسیون داخلی خانه

– طراحی سقف باید با کاربری فضا تطابق داشته باشد

اولین و مهمترین نکته در بحث طراحی سقف منزل، بحث تناسب بین طرح انتخابی با کاربری فضا است. به این معنا که قطعاً طرح‌هایی که برای سقف پذیرایی استفاده می‌کنید، باید با طراحی اتاق‌ها حمام و دستشویی و آشپزخانه متفاوت باشند. البته این تفاوت‌ها در قسمت پذیرایی و آشپزخانه نباید به حدی باشد که تضاد بیش از اندازه را نمایان کند.

علت اهمیت تفاوت در طرح به خاطر این است که طرح سقف باید با کاربری فضا هماهنگ باشد تا هارمونی در داخل فضا جریان یافته و آرامش محیط از بین نرود. این موضوع برای اتاق‌های خواب و پذیرایی و آشپزخانه اهمیت بیشتری دارد.

– طرح سقف با سبک دکوراسیون هماهنگ باشد

دومین نکته در طراحی سقف خانه بحث هماهنگی این نوع طرح انتخابی با سبکی است که در دکوراسیون اجرا می‌کنید. به خاطر همین است که گروه طراحی داخلی و معماری مهراز طراحان اول از شما می‌خواهد که سلائق و انتظارات خود از طراحی داخلی را بیان کنید. سپس نزدیک‌ترین سبک به انتظارات شما را معرفی کرده و بعد از آن به سراغ انتخاب طرح سقف می‌روند.

– چراغ‌ها در کدام قسمت سقف قرار گیرند؟

یکی از بخش‌های طراحی سقف، بحث نورپردازی است. مسلماً زمانی که شما می‌خواهید طرحی را بر روی سقف خانه پیاده کنید باید این مسأله را در نظر بگیرید که چه سیستم روشنایی برای سقف در نظر گرفته شده است. میزان روشنایی سقف خانه در واقع تنظیم‌کننده روشنایی کل فضا خواهد بود. بنابراین در قرار دادن لامپ، نوع لامپ‌های انتخابی و نوع سیستم روشنایی حتماً دقت کرده و طرحی را بر این اساس انتخاب نمایید.

چراغ‌ها در کدام قسمت سقف قرار گیرند؟

– ارتفاع خانه چقدر است؟

در خانه‌های آپارتمانی ارتفاع دیوار‌ها کمتر از ۳ متر است در حالی که در خانه‌های ویلایی و خانه‌های دوبلکس، چنین چیزی نیست و ارتفاع از ۳ متر نیز بیشتر می‌گردد. هر اندازه ارتفاع دیوار‌ها بیشتر باشد، دست شما باز‌تر بوده و می‌توانید تنوع بیشتری از طراحی سقف را در پیش روی خود داشته باشید. ولی برای خانه‌هایی که سقف کوتاه‌تری دارند نباید به سراغ طرح‌های شلوغ و بسیار بزرگ بروید چون باعث می‌شود فضای مربوطه کوچکتر از حالت عادی به نظر برسد.

– طراحی سقف را رنگ‌آمیزی کنید

در اغلب موارد طرحی که برای سقف انتخاب می‌شود، قابل رنگ‌آمیزی بوده و شما می‌توانید براساس سلیقه خود رنگ‌هایی را انتخاب کنید. اما فراموش نکنید که رنگ سقف باید با رنگ دیوار‌ها هم هارمونی داشته و از طرف دیگر نباید فضای خانه را دلگیر و تاریک کند. همانگونه که گفته شد سقف خانه به شدت بر روشنایی محیط و بزرگتر به نظر رسیدن آن تأثیر می‌گذارد.

استفاده از رنگ‌های تیره در خانه به خصوص برای خانه‌هایی که فضای کوچکی دارند، اصلاً مناسب نیست. همچنین از رنگ‌های استفاده کنید که قابلیت تمیز کردن داشته باشند. به هر حال در طول سال گرد و غبار بر روی سقف نشسته و نیاز است آنجا را تمیز کنیم. رنگ‌های براق در سقف خانه باعث می‌شود که میزان نور بیشتر شده و در شب سیستم روشنایی سقف نمای زیباتری را برای ساختمان شما ایجاد کند.

– به آگوستیک کردن سقف توجه کنید

مسأله عایق بودن صوت دیوار‌ها و سقف خانه به خصوص در خانه‌های آپارتمانی اهمیت بیشتری دارد. بار‌ها با افرادی صحبت داشته‌ایم که از سر و صدا و رفت و آمد همسایه‌های بالایی به خصوص در دل شب اذیت شده و خواب آرام از آن‌ها سلب شده است. بنابراین در طراحی سقف حتماً به بحث آگوستیک کردن آن توجه کنید تا چنین مشکلی برای شما پیش نیاید. به خصوص برای قسمت اتاق خواب که در هنگام شب قرار است ساعاتی در آنجا استراحت کنید.

به آگوستیک کردن سقف توجه کنید

– از پنجره‌های سقفی استفاده کنید

این ‌ایده برای خانه‌های ویلایی و همچنین خانه‌های دوبلکس و ویلا‌هایی که در شمال کشور ساخته می‌شوند واقعاً زیبا خواهد بود. وجود پنجره‌های سقفی باعث می‌شود در طول روز نور بسیار زیادی وارد ساختمان گردد و فضای خانه بسیار دلبازتر خواهد شد.

در طراحی این قبیل پنجره‌ها نه تنها به بحث عایق بودن سرما و نفوذ آب توجه شده بلکه طراحی آن به گونه‌ای انجام می‌گیرد که از قسمت پشت تمام قسمت داخلی ساختمان مشخص نبوده و محدوده شخصی شما از بین نمی‌رود. طرح‌های زیبای در این زمینه وجود دارد که پیشنهاد می‌کنیم ابتدا تمامی آن‌ها را بررسی کرده و سپس براساس مساحت ساختمان خود از این‌ ایده‌ها استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =